Egy friss kutatás alapján szőrzethez hasonlító, vékony tollazata volt a Déli-sarkon élő dinoszauruszoknak százmillió évvel ezelőtt.
A Gondwana Research tudományos lapban publikált tanulmány szerint ez az első alkalom, hogy a kutatók bizonyítékot találtak rá, hogy egyes dinoszauruszok a sarkkörön lévő extrém hideg időjárás miatt szőrszerű tollazatot növesztettek – olvasható a New York Post cikkében.
– mondta el a tanulmányt készítő Benjamin Kear, a svéd Uppsalai Egyetem kutatója. Ezek az ősi tollak azonban jóval egyszerűbb felépítésűek voltak, mint a mai madarak tollazata.
A nemzetközi kutatócsapat az ausztráliai Koonwarra városában talált leleteken végzett kutatást. A kutatók úgy vélik, habár ez a tollazat nem volt olyan összetett, mint a ma élő madaraké, abban mégis hasonlított, hogy
Erre a különálló sávokban talált melanoszómakoncentrációból következtettek, amely a színt biztosítja az állati szöveteknek. A feltételezések alapján ezek a tollak sötétebb színűek lehettek, és így fontos szerepet játszottak a hőraktározásban.
A kutatók felhívták a figyelmet, hogy ezek az állatok nem egyeznek meg a valóban a mai madarakra hasonlító, tollazattal bíró egyedekkel, melyek repülni is képesek voltak.
Ezeknél az egyedeknél a tollazat lényege nagy valószínűséggel a test melegen tartása volt.