A körülbelül 2100 éve eltemetett két csecsemőt kilenc másik lelettel együtt találták meg az ecuadori Salango falujában.
A kutatócsapat szerint eddig még nem volt rá példa, hogy a régészek csecsemőket találjanak gyermeki koponyával eltemetve a fejükön – olvasható a Live Science cikkében.
2 Infants Were Buried Wearing Helmets Made from Skulls. And Archaeologists Are Puzzled. https://t.co/CKKIXaTgQm pic.twitter.com/u4vP8c4uvd
— Live Science (@LiveScience) November 18, 2019
A „sisakokat” szorosan helyezték a két csecsemő fejére. A régészek megállapították, hogy az idősebb gyerekek koponyáján nagy valószínűséggel még rajta volt a hús, amikor sisakot készítettek belőlük.
Az egyik csecsemő arcát a koponyaboltozat is takarta. Meglepő továbbá, hogy a csecsemők feje és a sisak közötti résben kézcsontokat is találtak beékelve.
A tanulmány készítője, Sara Juengst az Észak-karolinai Egyetem antropológusprofesszora elmondta, hogy eddig nem sikerült megállapítani, hogy a kézcsontok kihez tartoztak, de további teszteket végeznek majd, hogy erre fény derüjön.
Hogy a furcsa sisakok mire szolgáltak, egyelőre nem derült ki, de lehetségesnek tartják, hogy
valamilyen okból a két csecsemő lelkét. A két test közelében kőből készült figurákat is felfedeztek, amelyek az ősöket ábrázolták.
Korábbi kutatásokból már kiderült, hogy
mielőtt a két csecsemőt eltemették. A katasztrófa befolyásolhatta az élelemtermelést, és a csontok vizsgálata alapján a gyermekek alultápláltságban szenvedtek.
Lehetséges, hogy a két csecsemővel végzett rituálé egy nagyobb szertartás része volt, amely a vulkánkitöréshez kötődött, de ez a feltevés még nem bizonyított.
A 2014 és 2016 között zajló ásatások eredményeit most publikálták a Latin American Antiquity folyóiratban.