Magyar aranyesővel zárult Szegeden a Kajak-Kenu Világkupa utolsó napja

| Szerző: Kaiser László
A magyar versenyzők három arany- és egy bronzérmet gyűjtöttek a vasárnap déli döntőkben a szegedi kajak-kenu világkupán, a leghosszabb távon, 5000 méteren egy-egy arany- és ezüst-, valamint négy bronzérmet szereztek a magyar versenyzők, akik így összesen húsz dobogós helyezéssel, közte hét győzelemmel zárták a szegedi kajak-kenu világkupát.

A zárónap első döntős blokkjában hét versenyt rendeztek, ezek közül hatban volt magyar hajó.

A férfi kajak egyesek 500 méteres fináléjában két magyarért is lehetett szorítani, ráadásul mindketten esélyesek voltak a dobogóra. A párosban olimpiai második Nádas Bence és az 1000 méteren kétszeres ötkarikás ezüstérmes Varga Ádám is jól kezdett – egymás melletti pályán -, féltávnál Varga vezetett, de szorosan ott volt mellette Nádas. A második 250 méteren aztán a Ferencvárost erősítő Varga növelte előnyét, amely kitartott egészen a célig, mögötte pedig ádáz csata zajlott az érmekért. A második helyen végül a spanyol Alex Graneri, a harmadikon pedig az 1000 méter olimpiai bajnoka, a cseh Josef Dostal érkezett be. Nádas mindössze két századdal leszorulva a dobogóról negyedik lett.

Ugyanezen a távon párosban – amely olimpiai szám – Kurucz Levente és Opavszky Márk duója szinte tökéletes versenyt produkált.

Már a rajtjuk is jól sikerült, féltávnál pedig a második helyen haladtak. Ekkor még a világbajnok portugálok haladtak az élen, de a magyarok 300 méter után „begyújtották a rakétákat”, és a folytatásban már csak a hátukat nézhette a mezőny.

A nők hasonló számában két magyar egység is vízre szállt, közülük az olimpiai bronzérmes Pupp Noémi, Fojt Sára duónak sikerült jobban a döntő. Sokáig a középmezőnyben haladtak, a végén pedig nagy hajrával sikerült felkapaszkodniuk a harmadik helyre. Lucz Anna és Kiss Blanka ötödikként ért a célba. A győzelmet a lengyelek párosa, Martyna Klatt és Sandra Ostrowska szerezte meg.

A déli program utolsó döntőjében, a női kenu négyesek 500 méteres, hét hajót számláló mezőnyében ugyancsak két magyar egység volt érdekelt.

Kiss Ágnes, Nagy Bianka, Opavszky Réka és Csorba Zsófia nagyszerűen versenyzett, a nézők nagy örömére gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott. A Horányi Dóra, Zagyvai Borbála, Győre Panna, Molnár Csepke összeállítású egység ötödikként zárt.

A férfi kenu kettesek 500 méteres versenyében Kollár Kristóf és Juhász István a hetedik helyet szerezte meg az erős mezőnyben.

A győzelem az olimpiai bronzérmes spanyol Joan Antoni Moreno, Diego Dominguez kettősé lett.

A 200 méteres távon, egyesben csak a kenusoknál voltak érdekeltek a magyarok, duplán is, de egyikük sem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába: Takács Kincső hetedik, Opavszky Réka nyolcadik lett. A számot a spanyol színekben induló Viktoriia Yarchevska nyerte.

Délutánra, a program utolsó részére a szél mellé megérkezett a csapadék is a Maty-éri pályára, az elsőként rajtoló női kenusok szakadó esőben teljesítették a pályát.

A magyaroknak azonban sikerült kizárniuk a zavaró körülményeket, Csorba Zsófia egy kisebb baleset után magabiztos győzelmet aratott a futószakaszokkal színesített táv végén és a harmadikként célba érő Zagyvai Borbála révén még egy bronzérem is jutott a hazaiaknak.

„A törökországi edzőtáborunk során is voltak hasonlóan esős, szeles időszakok, az ott elvégzett munkába tudtam most kapaszkodni. Az első kör végéhez közeledve belém jött a brit versenyző, nagy lélekjelenlétre volt szükségem, hogy onnan aztán visszakapaszkodjak, de szerencsére sikerült” – nyilatkozott boldogan a korábban az 500 méteres négyes tagjaként is aranyérmes Csorba Zsófia, aki maratoni múltjára is tudott támaszkodni a ki- és beszállások során.

A férfi kenusoknál is szereztek egy érmet a magyarok a harmadikként célba érkező Adolf Balázs révén, aki mögött korábbi párostársa, Fejes Dániel lett a negyedik.

A kajakosoknál a svéd Melina Andersson nagy fölénnyel győzött, mögötte Kőhalmi Emese és a beteg Csikós Zsóka helyére beugró Rendessy Eszter harcolt egymással a második helyért az utolsó kilométeren, s végül fél hajóhossz előnnyel előbbi ért hamarabb a célba. A férfiaknál Noé Bálint a norvég Jon Amund Vold és a portugál Fernando Pimenta mögött szerezte meg a harmadik helyet.

A háromnapos szegedi viadal, amelyen 43 ország közel 800 sportolója – köztük 49 magyar – indult, az év és egyben az új olimpiai ciklus első nemzetközi versenye volt a gyorsasági szakágban.

A magyarok 7 arannyal, 5 ezüsttel és 8 bronzzal zártak.

Kiemelt kép: Kopasz Bálint a férfi kajak egyesek 1000 méteres versenyének eredményhirdetésén (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Ajánljuk még