Mattot adtak a sakknak Afganisztánban – veszélyesnek titulálták, ezért betiltották

| Szerző: Kertész Ákos
A tálib kormányzat Afganisztánban felfüggesztette a sakkot, vallási aggályokra hivatkozva. A döntést az erény előmozdításáért és a bűn megelőzéséért felelős minisztérium hozta meg, amely szerint a sakk a saria (iszlám törvénykezés) szerint szerencsejátéknak minősül. Ennek következtében az Afganisztáni Nemzeti Sakkszövetség (ANCF) működését is felfüggesztették.

A döntést a tálib kormányzat illetékes minisztériuma hozta, amely az „erény előmozdításáért és a bűn megelőzéséért felelős” – jelentette az afgán ügyekben járatos, híreket több nyelven szolgáltató Khaama Press.

A sakkjáték betiltása határozatlan időre szól. Az Afgán Sakkszövetség bezárt, és a sportággal kapcsolatos összes eseményt lemondták. A kabuli sportminisztérium képviselői megerősítették a tilalom bevezetését – tudatta a hírügynökség.

„Vannak vallási megfontolások a sakk sportjával kapcsolatban. Amíg ezek nem tisztázódnak, a sakk felfüggesztés alatt marad Afganisztánban” – mondta mondta Atal Mashwani, a sportigazgatóság szóvivője az AFP-nek.

Ian Rogers sakkújságíró az X közösségi oldalon idézett egy tisztviselőt az Afganisztáni Nemzeti Sakkszövetségtől (ANCF), aki szerint nem tiltásról, hanem ideiglenes felfüggesztésről van szó:

„Ellentétben az olyan sportokkal, mint az MMA, amelyeket teljesen betiltottak, a sakk nincs betiltva, csupán ideiglenesen felfüggesztették, amíg a vallási és adminisztratív vizsgálatok zajlanak.”

A tisztviselő hozzátette, hogy az afgán sakkszövetség az elmúlt két évben „nem folytatott érdemi tevékenységet” az országban.

Az afgán hatóságok az utóbbi években más sportágakat is korlátoztak, a nőket pedig gyakorlatilag teljesen kizárták a sportolásból az országban.

Tavaly például a profi versenyeken betiltották az olyan küzdősportokat, mint a kevert harcművészetek (MMA), mivel azok „túl erőszakosak” voltak, és „a saria szempontjából problémásak”.

A sakk vallási okokból történő betiltásának hosszú története van

A játékot betiltotta az iraki papság a Szaddám utáni Irakban, valamint Ruhollah Khomeini ajatollah is Iránban 1981-ben.

A kora középkortól egészen a 13. század közepéig például a katolikus egyház is rendszeresen tiltotta a sakkot, mivel nem tett világos különbséget a sakk és a kockajátékok között.

Egy híres, 1061-es levélben Petrus Damiani bíboros püspök II. Sándor megválasztott pápának és Hildebrand fődiakónusnak (a későbbi VII. Gergely pápának) azt írta, hogy egyes papok bűnt követtek el, mert részt vettek bizonyos szabadidős tevékenységekben – köztük sakkban is. A firenzei püspök azzal védekezett, hogy a sakk – ellentétben más, szerencsén alapuló játékokkal – ügyességi játék.

A tálibok már 1996-os hatalomra kerülésük után is betiltották a sakkot Afganisztánban, de a játék népszerű időtöltésként visszatért a 2001-es rezsimváltás után. A tálibok aztán 2021-ben újra átvették az irányítást az országban, és most bejelentették a felfüggesztést.

A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: Shutterstock)

Ajánljuk még