„A nyarakat mindig a családommal Akarattyán töltöm, ahol éveken át a helyi lábteniszklubba jártam, eleinte hobbiból. Több nyáron keresztül játszottam ott, míg végül 16 évesen egy szövetségi edző keresett meg, hogy lenne-e kedvem szintet lépni, és év közben is edzeni” – kezdte Fodor Ádám, aki bő két évvel később, 2020-ban érte el az első jelentős sikerét, amikor junior világbajnok lett. A legjobb eredményét 2022-ben szerezte, amikor felnőtt egyéniben világbajnoki címet nyert. Idén bronzérmes lett egyéniben és párosban egyaránt.

Az idei világbajnokságra másfél éven át készült, először heti két edzéssel, majd nyár közepétől heti hat alkalommal. Ezt konditermi tréningekkel és két spanyolországi edzőtáborral egészítette ki. „A lábtenisz jelenleg amatőr sportnak számít Magyarországon, de a felkészülésem profi szintű volt. Augusztustól a délelőtti kondiedzések és a délutáni tréningek mellett másra már nem maradt időm.” – sorolta.
Kapcsolódó tartalom
2022 világbajnoka a lábteniszező legfontosabb erősségeként a lecsapást emelte ki, amely sokszínűsége miatt a legtöbb gyakorlást igényli. „Az első érintés és a feladás (a kettes érintés) is lényeges, de a hármas érintés – a leütés, az ejtés vagy a blokk utáni reakció – a legsokszínűbb. Ezek mind eltérő technikát kívánnak.
Az évek során az edzéseken begyakorolt leütések ösztönössé váltak számomra, ami elengedhetetlen, hiszen egy világbajnoki mérkőzésen nincs idő gondolkodni.” –
tudtuk meg Fodortól, aki szerint a lábtenisz hazánkban amatőr szintről profi szintre emelhető: „Vannak jó játékosaink, de megfelelő képzés hiányában a nagyjából háromszáz versenyző, akik ugyan járnak versenyekre, nem tudnak előrelépni. Ha ezek a játékosok megfelelő edzést és támogatást kapnának, nemzetközi szinten is helyt állnának.”
Kiemelte a csehek példáját, ahol körülbelül 40 000 igazolt lábteniszező van. „Csehországban a lábtenisz gyakorlatilag nemzeti sport, de ettől függetlenül számunkra is követendő példa lehetnek. A komolyabb mérkőzéseket közvetíti a sportcsatorna, a játékosok nagy része pedig fizetést is kap.” – idézte a követendő példát a világbajnok játékos, aki szerint Magyarországon is kialakíthatók lennének toborzóközpontok, ahol a fiatalok csatlakozhatnának egyesületekhez. „Ha ezt junior szinten elkezdenénk, az a szülőket is bevonná, a klubok pedig a tagdíjak révén támogatáshoz juthatnának.
Amennyiben e mellé infrastrukturális fejlesztések is társulnak, öt-hat éven belül létrejöhetne egy komoly, téttel bíró bajnokság, amit szívesebben néznek az emberek, és ahol a győztes nemcsak dicsőséget, hanem pénzbeli nyereményt is kapna. Ez minden fél számára előnyös lenne”
– fejtette ki.
A válogatott játékos hozzátette, hogy a Magyar Lábtenisz Szövetség a közelmúltban tett lépéseket a sportág fejlődése érdekében. „A szövetség által teljes mértékben finanszírozott spanyol edzőtáborok és a januárban érkező, több százezer forintos támogatása a játékosoknak mind jó irányba mutatnak. A támogatásnak köszönhetően például jövőre már nem nekem kell fizetnem a kondibérletet, és nagy előrelépés, hogy sportcsarnokos edzések helyett edzőtáborokban készülhettünk a világbajnokságra” – mondta.
„Sokan lennének, akik szívesen vinnék túl a lábteniszt a hobbi szintjén, de mivel jelenleg amatőr sport, ez nem éri meg senkinek. Hobbi szinten viszont sokan játszanak, például Juhász Roland és Torghelle Sándor is, velük még több fiatalt lehetne elérni a sportág népszerűsítése érdekében.” – vélte a focista.

Fodor Ádám januártól megkezdi a felkészülést a tavaszi versenyekre, valamint a nyáron megrendezésre kerülő francia világkupára. „Alapvetően addig lábteniszezem, amíg tudok. Emellett jövőre a junioroknál segédedzőként fogok dolgozni, és elkísérem őket a 2025-ös junior világbajnokságra” – mondta, majd hozzátette, hogy természetesen neki is vannak még céljai a sportban. „Párosban is szeretnék világbajnok lenni, ami nagyobb kihívás, hiszen itt az egyéniben megszokottnak mondható magyar, szlovák, cseh hármason kívül sokkal több ország esélyes a végső győzelemre, például Korea, Irak, Franciaország és Svájc is. Egyéniben, bármi is lesz a következő világbajnokságon, a 2022-es győzelmem után már nem lenne hiányérzetem” – zárta a beszélgetést.
Kiemelt kép: Fodor Ádám (j) és Szlávecz István (b) a 2022-es prágai Lábtenisz Világbajnokságon elért 3. helyüket ünneplik