„Minden verseny egy igazi ünnep volt számomra” – idézte a hétfői sajtótájékoztatón Portisch Lajost, a magyar sakkozás legendás alakját. Schmidt Ádám, aki szerint ennek fényében a 2024-es esztendő a sportszeretők számára ünnepi év, mert a párizsi olimpia és paralimpia után most egy újabb olimpia következik, immár Budapesten.
Az államtitkár szerint a verseny kezdete előtti nagy győzelmek közül az első óriási sportdiplomáciai siker, ugyanis az 1926-os, nemhivatalos sakkolimpia után Magyarország másodszor rendezheti meg a sportág legrangosabb eseményét, vele együtt pedig a százéves nemzetközi szövetség ünnepi kongresszusát is.
A második győzelemnek pedig a magyar válogatott felállását nevezte a nyílt kategóriában.
„Fontos, hogy a lehető legerősebb csapat képviselje hazánkat. Ezért vagyok büszke arra személyesen is, hogy Magyarországot képviselve játszik ezen az olimpián Lékó Péter és Rapport Richárd” – jelentette ki a két nagy visszatérőre utalva Schmidt.
Hozzátette, Magyarország rendre a nemzetközi szövetségek és a sportvilág megelégedettségére rendezte meg az elmúlt időszak világversenyeit. „Legyen ez a sakk igazi ünnepe”.
Kapcsolódó tartalom
„Budapest egy sakkfőváros, a többi között azért hoztuk ide a sakkolimpiát, mert Magyarország olyan nagy hírű játékosokat adott a világnak, mint Portisch Lajos. Ez a sakk fesztiválja lesz, amelyet most közel kétszáz ország részvételével rendezünk meg” – mondta Arkagyij Dvorkovics, a nemzetközi szövetség (FIDE) elnöke.
Polyánszky Zoltán, a magyar szövetség elnöke arról beszélt, hogy
egyes szerényebb eredményekkel rendelkező országok már két sakkolimpiának is otthont adtak, ezért is szerették volna Magyarországra hozni a sportág legnagyobb versenyét, amelyet a magyar kormány is a zászlajára tűzött.
„Ez az esemény tökéletes Magyarország hírnevének öregbítésére. Tágabb értelemben pedig szeretnénk megmutatni a sakk népszerűségét, mert sokan vagyunk, csak a legtöbben ezt otthon játsszák. Ez egy olyan csapatvilágbajnokság, amelyre nincs kvalifikáció, így ez egy világfieszta, amelyen kétezer sakkozó ül asztalhoz, ebből Magyarországot három-három férfi és női csapat képviseli, ami harminc magyar sportolót jelent” – fogalmazott Polyánszky.
A 45. sakkolimpia a keddi megnyitót követően szerdán rajtol. A svájci rendszerű, 11 fordulós viadal jövő vasárnap zárul, az egyetlen szabadnap jövő kedden lesz. Minden korábbinál több résztvevő indul: a nyílt szekcióban 196, a nőknél pedig 184 csapat versenyez egymással.
Kiemel kép: Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár beszél, mellette Arkagyij Dvorkovics, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) elnöke a budapesti sakkolimpián induló magyar csapatok bemutatkozó sajtótájékoztatóján a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen (Fotó: MTI/Illyés Tibor)