Fontos

Migránstámadás Bécsben: tarkón szúrtak egy férfit a belvárosban

Lemaradtak a dobogóról a kajak-kenusok, de így is 15 magyar éremmel zárult a paralimpia

A magyar kajak-kenusoknak nem sikerült újabb dobogós helyezést szerezniük a vasárnapi döntők során a párizsi paralimpián, amelyet így 15 éremmel – öt arannyal, hat ezüsttel és négy bronzzal – zárt Magyarország.

A Párizs melletti vaires-sur-marne-i pályán a zárónapon erős jobbos hátszél és hűvös idő fogadta a versenyzőket, némi pályaelőny is kialakult, a lelátóhoz közelebbi pályák jóval szelesebbek voltak, mint a belsők.

Varga Katalin a pénteki előfutamát megnyerve egyenes ágon jutott be a fináléba a KL2-es kategóriában. A balesetes gerincsérült,

38 éves szegedi kajakos három éve, Tokióban bronzérmes volt ebben a számban, azóta – idén – nyert már világbajnoki ezüstöt és Európa-bajnoki aranyat is, s most is éremért érkezett.

Jól is kezdett a fináléban, 120 méterig tartotta a lépést az élen lapátoló, címvédő és világbajnok Charlotte Henshaw-val, ekkor azonban korrigálnia kellett az irányát, mivel nagyon közel került a bal oldali bójákhoz, letámasztott, szinte megállt. Ezt követően hiába eredt az őt időközben lehagyó riválisok nyomába, végül a negyedik helyen ért be a célba.

A szám másik magyarja, Boldizsár Dalma a B döntőben fejezte be a szereplését, harmadik lett, így összesítésben a 11. helyen végzett.

A kenus Suba Róbert, aki egy nappal korábban KL1-ben a negyedik helyet szerezte meg, ezúttal a VL2-es kategória döntőjében szállt vízre, amit ötödikként zárt.

Suba Róbert és a pontszerző helyért érkezett Molnár Nikoletta is azt mondta: nekik nagyon rossz volt a jobbos oldalszél.

„Én a bal oldalon evezek, számomra ez volt a legrosszabb forgatókönyv. Több problémám is volt a felkészülés során, de azt kell mondanom, örülök annak, hogy ennyi hátráltató tényező ellenére is döntőbe tudtam kerülni és meccsben voltam a többiekkel. Ezzel együtt azt gondolom, ha nincsenek ezek a körülmények, meglett volna a két bronzérem” – fogalmazott Suba.

„Egy kicsit csalódott vagyok. Azt érzem, hogy ennél jobbra és többre vagyok képes, de most ennyi jött ki. Ez a jobbos szél sokat rontott a hajó stabilitásán, és soka energiám elment arra, hogy ezt ellensúlyozzam” – nyilatkozott Molnár.

Varga Katalin, aki az írott sajtónak nem nyilatkozott, az M4 Sportnak azt mondta, egy hirtelen széllökés miatt került a bal oldalra, kénytelen volt letámasztani a lapáttal, mert ha elhagyja a pályát, kizárják.

A magyarok ezzel befejezték szereplésüket Párizsban.

Eredmények, kajak-kenu:

női KL2:

1. Charlotte Hanshaw (brit) 49,07 mp
2. Emma Wiggs (brit) 51,56″
3. Anja Adler (német) 52,17″
4. Varga Katalin 53,33″

…11. (a B döntőben 3.) Boldizsár Dalma

női KL3:

1. Laura Sugar (brit) 46,66 mp
2. Nelia Barbosa (francia) 47,91″
3. Felicia Laberer (német) 48,79″
…8. Molnár Nikoletta 51,21″

férfi VL2:

1. Fernando Rufino de Paulo (brazil) 50,47 mp
2. Igor Alex Tofalini (brazil) 51,78″
3. Blake Haxton (amerikai) 51,81″
…5. Suba Róbert 53,78″

A 2024-es párizsi nyári paralimpia magyar érmesei

ARANY
Konkoly Zsófia – úszás (400 m gyors, S9)
Ekler Luca – atlétika (távolugrás, T38)
Konkoly Zsófia – úszás (200 m vegyes, S9)
Pap Bianka – úszás (100 m hát, S10)
Kiss Péter Pál – kajak-kenu (KL1, 200 m)

EZÜST
Illés Fanni – úszás (100 m mell, SB4)
Hajmási Éva, Madarászné Mező Boglárka, Krajnyák Zsuzsanna, Veres Amarilla – kerekesszékes vívás (tőr, csapat)
Luterán Petra – atlétika (távolugrás, T47)
Konkoly Zsófia – úszás (100 m pillangó, S9)
Pap Bianka – úszás (200 m vegyes, SM10)
Ekler Luca – atlétika (400 m, T38)

BRONZ
Major Endre – asztalitenisz (MS1)
Pálos Péter – asztalitenisz (MS11)
Pap Bianka – úszás (400 m gyors, S10)
Szvitacs Alexa – asztalitenisz (WS9)

Ajánljuk még