Lényeges

Így szólt a Himnusz Konkoly Zsófiának a paralimpián

Az olimpia után a paralimpián is gond van a Szajnával, de most nemcsak a vízminőség okoz problémát

| Szerző: hirado.hu
A várható esőzések miatt változtattak a triatlonosok programján a párizsi paralimpián – közölte csütörtökön az MTI. Korábban az olimpián az edzéseket és a versenyeket is halasztani kellett, több sportoló pedig kórházba került. Ráadásul a parasportolóknak nemcsak a rossz vízminőség, hanem az áramlás miatt is veszélyes lehet a Szajna.

Az egy hónappal korábbi olimpiához hasonlóan továbbra is gondot okoz, hogy kedvezőtlen időjárás esetén romolhat a Szajna vízminősége. Ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy az eredetileg két napra, vasárnapra és hétfőre tervezett 11 versenyt végül egy napon, vasárnap rendezik meg.

A szervezők ezúttal előzőleg A, B és C tervvel is készültek, ezekről korábban az egyetlen magyar paratriatlonos, Mocsári Bence edzője beszélt.

„A paraversenyzőket nem lehet beengedni olyan erős sodrású folyóba, mint az épeket, hiszen a súlyosabb sérültségi kategóriába tartozó sportolók egyszerűen nem tudnának felfelé haladni a folyóban.

Így három forgatókönyvvel készülnek a szervezők. Az A terv, hogy egy rendes körpályát jelölnek ki a Szajnában, de ehhez az kell, hogy tiszta legyen a víz és gyenge a sodrás. A B terv szerint – ha tiszta a víz, de túl erős a sodrás –, csak lefelé kell majd úszni, tehát feljebb viszik a rajtot, mint ahol az olimpián volt. A C terv pedig a duatlon, vagyis törlik az úszást és marad a futás, illetve a kerékpár. Bence jó úszó, nagyon remélem, hogy az A terv szerint mehet a verseny” – idézte korábban a hazai szövetség közleménye Tóth Szilárdot.

A versenyzők csütörtökön már edzhettek a folyóban, és a tervek szerint pénteken, majd szombaton is ismerkedhetnek a körülményekkel.

Mint ismert nem először fordul elő hasonló: már az olimpián is gondot okozott a Szajna vízminősége, emiatt nemcsak az edzéseket, de a versenyeket is el kellett halasztani, és több versenyző is kórházba került. Például a nyílt vízi úszásban bronzérmes Betlehem Dávid, aki napokkal az olimpia után, már Magyarországon betegedett meg.

A bronzérmes Betlehem Dávid a férfi 10 kilométeres nyílt vízi úszás eredményhirdetésén a 2024-es párizsi nyári olimpián a Szajna III. Sándor hídjánál 2024. augusztus 9-én (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

 „A teljes képhez hozzátartozik, hogy én az olimpia előtt elkaptam egy vírust, le volt gyengülve a szervezetem, és mielőtt kiutaztam Párizsba, a hasi ultrahang is azt mutatta, hogy a beleim még gyulladtak némiképp. Aztán hazajöttünk, s bár éreztem egy kis fáradtságot, gondoltam, minden rendben lesz, ha alszom egy nagyot. Majd jött a hányás és hasmenés, de a harmadik napra jobban lettem. Elindultam haza, Zalaegerszegre, és újra jött a szúró érzés, de akkor már a mellkasom is feszített, nehezen vettem a levegőt, vezetni sem tudtam rendesen.

Harmincöt percnyire voltam az otthonunktól, mentőt hívtam, mert ezt találtam a legjobb megoldásnak.

Szegény édesapámat az egyik ügyfele hívta fel, hogy látta az autómat az út szélén, s látta a mentőket is. Ők így tudták meg, hogy visznek a kórházba” – nyilatkozta az eset után Betlehem Dávid a Nemzeti Sportnak.

Betlehem Dávidot megelőzően párja, Fábián Bettina is hasonló helyzetbe került. A 19 éves versenyző két nappal azután, hogy ötödik helyen végzett a nyílt vízi úszók versenyén, hányt, belázasodott, majd kórházba került Párizsban, ahol infúziós kezelést kapott.

„Az infúziónak hála valamivel jobban lettem, az orvosok úgy vélték, hazarepülhetek, és én is így éreztem” – kezdte a sportnapilapnak a visszaemlékezést.

A repülőn azonban minden rosszabbra fordult, állapota romlott, így aztán olimpikonunk kerekesszékben hagyta el a Liszt Ferenc repülőteret.

„Az ájulás szélén álltam, nem is nagyon tudom elmondani, mit éreztem, akkor ismét kórházba kerültem, szerencsére az infúziónak és a gyógyszereknek köszönhetően egy nap alatt túl voltam az egészen, mostanra pedig már kutya bajom” – emlékezett az eseményekre Fábián Bettina.

Az ötödik helyezett Fábián Bettina a női 10 kilométeres nyílt vízi úszás versenye után a célban a 2024-es párizsi nyári olimpián a Szajna III. Sándor hídjánál 2024. augusztus 8-án (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

A magyarok mellett más nemzetek versenyzői is megbetegedtek vagy kórházba kerültek, miután a Szajnában úsztak.

Belgium például nem tudott részt venni az augusztus 5-én rendezett triatlon vegyes váltójában, miután Claire Michel atléta megbetegedett és visszalépett a versenytől. Michel mellett további három triatlonista lett rosszul a következő napokban. A svájci csapatnak pedig le kellett váltania Adrien Briffod triatlonost, akinek gyomor-bélrendszeri fertőzés miatt kellett visszalépnie.

A kanadai Tyler Mislawchuk élő adásban hányta el magát, majd saját bevallása szerint ezt követően még kilenc másik alkalommal.

Vasco Vilaça és Melanie Santos portugál triatlonisták szintén gyomor-bélrendszeri fertőzést kaptak, miután a Szajnában úsztak az olimpiai triatlonversenyen. Ezenkívül

három német úszó is megbetegedett a nyílt vízi versenyek után. A Német Olimpiai Sportszövetség ugyan nem nevezte meg őket hivatalosan, azonban Leonie Beck nyilvánosan közölte állapotát: „Tegnap kilencszer hánytam + hasmenés” – posztolta Instagram-történetében, szarkasztikusan hozzátéve: „A Szajna vízminősége jóváhagyva.”

A sportolók különböző módszerekkel próbáltak védekezni a vízben lévő baktériumok ellen. Emlékezetes volt például, Fábián Bettina esete, aki a pálinka fertőtlenítő erejében bízott – mint láttuk, hiába.

A magyar úszótehetség kezében egy kólát is láthattunk, ami több sportolónál szintén egy opció volt a fertőtlenítésre. Ainsley Thorp új-zélandi triatlonista a The Wall Street Journalnak egy augusztus 7-én megjelent interjúban úgy fogalmazott: „Nem árt meginni egy kólát a verseny után.” Moesha Johnson ausztrál úszó az Outletnek pedig úgy nyilatkozott: „Gyakran iszunk utána egy Coca-Colát, csak hogy megpróbáljuk kiöblíteni magunkból mindazt, ami bennünk van.”

Azt már az olimpia előtt lehetett tudni, hogy fürdeni a Szajnában több mint száz éve illegális, mivel kérdéses, hogy annak vize milyen hatással lehet az emberi egészségre.

Az olimpiát megelőzően a francia hatóságok a víz tisztításán dolgoztak, és Párizs városa nagyjából 1,3 milliárd eurót (512,95 milliárd forint) költött a vízminőség javítására. A cél az volt, hogy 75 százalékkal csökkentsék a baktériumszennyezést, mielőtt az első úszó a vízbe érne. Ezek az intézkedések kezdetben hatásosak voltak, de a nyári heves esőzések miatt a baktériumok szintje megugrott, így a triatlonversenyek próbaúszásait törölték, a férfi triatlonversenyt pedig egy nappal el is halasztották.

Kiemelt kép: Elrajtol a mezőny a férfi triatlonosok versenyében a 2024-es párizsi nyári olimpián a III. Sándor hídnál 2024. július 31-én. A háttérben az Invalidusok hídja és az Eiffel-torony látható (Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)

Ajánljuk még