A francia fővárosban 39 magyar 13 sportágban, 68 számban küzd majd a minél jobb helyezésekért.
„Tényleg úgy gondolom, hogy ne menjünk el úgy sportversenyre, hogy nem akarunk mindent megnyerni – nyilatkozott az MTI-nek az MPB vezetője. „Soha nem értettem, amikor különböző sportszervezetek és szövetségek vezetői azt mondták, hogy »hát, két aranyért megyünk, öt helyezésért, ilyesmi«. Ez sport, nyerni akarok, nem? A ház körüli futóversenyt, az iskolai bajnokságot és a paralimpiát is meg akarom nyerni, így kell hozzáállni.”
Szabó László szerint ez az alapállásuk, de persze ismerik a realitásokat is.
„Addig, amíg el nem kezdődnek a versenyek, mi 68 aranyéremmel akarunk hazajönni. Aztán majd meglátjuk, hogy mi történik. Nyilván lesz egy csomó körülmény, amire nincs ráhatásunk, vagy lesz, de elrontjuk” – fogalmazott, majd elárulta, hogy a realitás talaján maradva milyen teljesítménnyel lenne elégedett. „A józan válasz az eredményességi kérdésre az, hogy a 18. helyen végeztünk Tokióban az éremtáblázaton, ha ezt tudjuk hozni, vagy nagyjából tudjuk hozni, akkor rendben leszünk, ha e fölé tudunk menni, az óriási öröm lesz, ha jelentősen ez alatt maradunk, akkor az egy pici csalódás lesz” – mondta.
Kapcsolódó tartalom
A Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke szerint a magyar parasport az aranykorát éli.
„A paralimpia fontos mérföldkő, de ez nem csak erről szól. Világ- és Európa-bajnokaink vannak, 13 sportágban leszünk ott a paralimpián, de a csapatsportágakban is előreléptünk, soha nem látott mennyiségű versenyző van ott az úszó országos bajnokságon vagy a boccián, vagy a kajak-kenun. Soha ilyen eredményes és ismert nem volt a magyar parasport, mint ezekben az években, és arra törekszünk, hogy ez növekedjen. A mostani paralimpiával megpróbáljuk megacélozni a helyzetünket.”
A 39 fős párizsi csapat tagjai közül tízen újoncok, két-három versenyző pedig az utolsó paralimpiáján vesz részt.
„Szerintem ez egy egészséges mix, az újoncok száma és az, hogy 13 sportágban indulunk, azt mutatja, hogy mélyültünk és szélesedtünk” – jelentette ki Szabó László.
A sportvezető július végén két napot töltött az olimpián, amelyet nézői és sportvezetői szemmel is vizsgált.
„Nézői szempontból százból százra értékelem a látottakat, a látvány, a hang, a kép, a vizualitás, a bejutás, a biztonság, az eligazítás, mind mind extra élmény volt. Négy versenyhelyszínen jártam, és mindenhol ezt tapasztaltam. Szervezői szempontból már árnyaltabb a kép, a sportolói faluban azért voltak, vannak gondjaink, néhány dolog olyan franciásan, ráérősen megy, de reméljük, minden megoldódik” – mondta.
Kapcsolódó tartalom
Szabó László a személyesen megtapasztalt szurkolói élményre számít a paralimpián is, amelyre eddig több mint 1,75 millió jegyet értékesítettek.
„Azt várom, hogy itt is telt házak lesznek, óriási hangulat és a hazai sportolók felé irányuló iszonyatos szeretet és támogatás. Úgyhogy nézői és sportolói szempontból emlékezetes versenyekre számítok” – zárta szavait a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke.
Kiemelt kép: A csoportképen a magyar paralimpiai csapat és a szakvezetőik a csapat eskütétele után az Eiffel Műhelyházban 2024. augusztus 13-án (Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)