Aktuális

Kellemetlen vereség egy kellemetlen ellenféltől: Magyarország–Ausztrália 8–9

Hámori Luca csattanós válaszra készül a ringben – Kovács „Kokó” István, Trump és Meloni is megszólalt az algériai bokszoló ügyében

| Szerző: hirado.hu
Világszintű felháborodás tört ki egy, az olimpián nőként induló bokszoló győzelme után. Az algériai Imane Khelifet a legutóbbi vb-ről eltiltották, mert túl férfiasnak találta a nemzetközi szövetség, az olimpián azonban indulhatott. Helif alig 46 másodperc alatt végzett olasz ellenfelével, aki a menet után azt mondta, még soha sem kapott ilyen erős ütéseket. A férfinak kinéző női bokszoló következő ellenfele ma délután Hámori Luca lesz, aki azt mondta: nem ijed meg az algériai sportolótól, és akár férfi, akár nő, le akarja győzni.

Csütörtökön lépett ringbe az algériai Imane Khelif a női ökölvívók 66 kilós súlycsoportjában. Ellenfele Angela Carini volt, az olasz versenyző azonban csak 46 másodpercig bírta az összecsapást, két hatalmas ütés után kénytelen volt feladni a meccset.

A sportoló zokogva a földre zuhant, miközben azt kiabálta: „Ez igazságtalanság!” Később pedig azt mondta: még soha sem kapott ilyen erős ütéseket, azt életét védte a ringben.

„A második ütést nagyon erősen éreztem az orromon, és ott megálltam. Tudtam, hogy vagy leállok, vagy tényleg megsérülhetek”

– mondta Angela Carini könnyek között.

Khelifet tavaly tesztoszteron- és nemi tesztekre hivatkozva az AIBA kizárta a női ökölvívó-világbajnokságból. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság azonban más szabályokat alkalmaz a párizsi tornán. A férfias testfelépítésű és genetikájú, de hivatalosan nőnek számító sportoló így elindulhatott az idei ötkarikás játékokon.

A történtek után az Olasz Olimpiai Bizottság a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz fordult, Giorgia Meloni olasz kormányfő pedig közölte, a meccsen nem voltak egyenlő feltételek.

„A férfi genetikai jellemzőkkel rendelkező sportolókat nem szabad beengedni a női versenyekre. Nem azért, mert bárkit diszkriminálni akarunk, hanem azért, hogy megvédjük a női sportolók jogát, hogy egyenlő feltételekkel versenyezhessenek” – szögezte le Giorgia Meloni.

Az olasz miniszterelnök után sorra szólaltak meg közéleti személyiségek és politikusok iaz ügyben. Donald Trump, az amerikai republikánus elnökjelölt azt ígérte: harcolni fog azért, hogy férfiak ne versenyezhessenek a női sportágakban.

A brit The Telegraph véleménycikket közölt, amelyben úgy fogalmaztak: Angela Carinit „megbocsáthatatlanul veszélybe sodorták a NOB gyáva tisztségviselői”.

Kovács „Kokó” István az M1-nek arról beszélt, hogy az ökölvívásban férfi nem küzdhet nő ellen, mert egy ilyen helyzet veszélyes lenne.

„Bebizonyosodott, hogy (Helifnek) XY kromoszómája van, ami a férfiakra jellemző. Tudom, hogy most már kilenc különböző nemet kellene, hogy megkülönböztessünk, de az olimpiát két nem számára, a férfiak és a nők számára rendezik, és sajnálatos módon a rendezési szabályzatban, az indulási szabályzatban erre megint csak nem figyeltek” – fogalmazott az atlantai olimpia bokszbajnoka.

A Bolgár Olimpiai Bizottság hivatalos közleményben adott hangot nemtetszésének a genetikai teszten megbukott ökölvívók női tornán való indulásának engedélyezése miatt.

A Magyar Olimpiai Bizottság közleményben tudatta: minden körülmények között a magyar olimpikonok oldalán áll, és ebben az esetben is mindent megtesz a magyar sportolók védelmében, érdekeik érvényesítéséért.

Bár a felháborodás egyre nagyobb, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság megvédte az érintett ökölvívókat.

Helif mellett ugyanis a tajvani Lin Ju-ting is a női mezőnyben indul, hiszen hivatalosan ő is nőnek számít, bár a DNS-tesztje alapján ő is férfi genetikával rendelkezik.

A NOB közölte: a bokszolók korábbi kizárása az AIBA hirtelen meghozott, önkényes döntése volt. Az olimpiai szövetség szerint a játékokon szereplő valamennyi sportoló megfelel minden, a részvételhez szükséges feltételnek.

„Ezek a sportolók, bokszolók, teljes mértékben jogosultak a versenyzésre. Az útlevelükben nőként szerepelnek. Sok éven át versenyeztek, és igazából úgy gondolom, hogy nem hasznos elkezdeni megbélyegezni azokat az embereket, akik ilyen sportban vesznek részt” – fogalmazott néhány napja Mark Adams, a NOB szóvivője.

A NOB közleményét megosztotta a közösségi oldalán Iman Helif, aki az ügyre reagálva azt írta: „Dicsőség Istennek, isteni igazságosság!”

Khelif következő ellenfele szombaton Hámori Luca lesz, aki csütörtökön egyhangú pontozással legyőzte ausztrál ellenfelét.

Rétvári Bence államtitkár a közösségi oldalán úgy reagált: „Hámori Lucáért nemcsak egész Magyarország, hanem a fél sportszerető világ is szorít! Ő becsülettel készült, edzett, és a NOB igazságtalansága, hogy egy genderjogi trükkel bejuttatott ellenféllel kell megküzdenie”.

Vitályos Eszter kormányszóvivő pedig úgy fogalmazott: „Hámori Luca fantasztikus sportoló! Az egész világ látja ezt a hihetetlen igazságtalanságot, hogy algériai ellenfele biológiailag sokkal inkább férfi, s csak az elvakult gender ideológia eredményeként szerepelhet.”

Berkó Lajos, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség ügyvivő testületének tagja azt mondta: Hámori Luca maga dönt arról, hogy folytatja-e a versenyt. „Mi nem fogunk semmilyen olyan döntést rákényszeríteni a Lucára, amiben az ő testi épsége veszélyeztetve van, neki kell a kötelek közé állnia. Aki látta ezt az algériai bokszolót kötelek között harcolni, az látja: Luca a maga súlycsoportjában magas és jó fizikumú versenyzőnek számít de ez az algériai, ez még rajta is túltesz” – mondta Berkó Lajos.

Hámori Luca pénteken a közösségi oldalán azt írta: nem tartja fair-nek, hogy az algériai versenyző a nők között indulhat, de nem foglalkozik ezzel. Ellenfele nem tudja elijeszteni. Úgy fogalmazott: „Ha fiú, ha lány, le akarom győzni!”

Ajánljuk még