A budapesti atlétikai világbajnokságon minden idők legnépesebb magyar csapata vehet részt: a 63 fős, rekordszámú névsor úgy állt össze, hogy a magyar sportolók közül 32-en szereztek indulási jogot a versenyre kvalifikációs lista alapján, míg a rendező ország jogán további 31 megfelelő tudásszintű atlétát is nevezhetett a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ), amit a nemzetközi szövetség jóvá is hagyott.
Scheidler Géza, a MASZ sportszakmai igazgatója szerint elsősorban magukkal versenyeznek majd a magyar atléták a világbajnokságon, így a szövetségnél elsősorban országos csúcsokat és egyéni rekordokat várnak. Az alábbi összeállításban azért megnéztük, a magyar csapatból kinek, kiknek van esélye valami igazán nagy, nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő „dobásra”.
Akinek akár az érem is összejöhet: Halász Bence
A 2019-es világbajnokságon bronzérmet szerző, a legutóbbi viadalt az 5. helyen befejező Halász Bence hazai közönség előtt újra vb-dobogóra állna. Ráadásul ezt határozottan ki is mondta a világbajnokság előtt: ahogy a szurkolók tőle, úgy ő is érmet vár saját magától.
Az Eb-ezüstérmes kalapácsvetőnk idén még nem „járt” 80 méter felett versenyen, de a párizsi olimpia kvalifikációs szintjét már teljesítette, ráadásul saját elmondása szerint az utóbbi időszakban elkerülték a sérülések és betegségek, sokat és jó minőségben tudott tréningezni, így nehézkalapáccsal az egyéni csúcsa közelében dobott az edzéseken.
Kapcsolódó tartalom
Nem elképzelhetetlen, hogy Halász mellett látunk még magyarokat a döntőben, ugyanis Varga Donát és Rába Dániel is oda vágyik. Mind a ketten vb-újoncok, de Rábának a 76,83 méteres, míg Vargának a 75,26 méteres (idén dobott) egyéni csúcsa bizakodásra adhat okot. Ha mind a ketten hozzák az eddigi legjobbjukat, esetleg túl is szárnyalják azt a Nemzeti Atlétikai Központban, akkor egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy több magyar kalapácsvetőért is izgulhatunk majd az augusztus 20-i döntőben, hiszen a legutóbbi öt világbajnokságot vizsgálva ilyen eredménnyel szinte mindig be lehetett jutni a legjobb 12 közé.
Férfi kalapácsvetés
Selejtező, A csoport: augusztus 19., szombat 12:00.
Selejtező, B csoport: augusztus 19., szombat 13:40.
Döntő: augusztus 20., vasárnap 17:50.
Akire pokolian nehéz feladat vár: Kozák Luca
Az biztos, hogy a női 100 méteres gátfutás döntőjébe rendkívül nehéz lesz odaérni – de mikor, ha nem most, vallja ezt Kozák Luca, aki júniusban úgy fogalmazott: „Ez a világbajnokság nekem lett kitalálva, mivel most vagyok a karrierem legjobb éveiben.”
A realitás talaján maradva a döntőbe jutáshoz minden bizonnyal több mint bravúr kell majd, éppen ezért a 27 éves debreceni gátfutó elsődleges célja is az, hogy megjavítsa a 12:69 másodperces egyéni rekordját, ami egyben országos csúcs is és 2022-ben Eb-ezüstérmet ért.
Kozák ezt az idei országos bajnokságon már megközelítette a vb helyszínén: július elején 12:72 másodperces eredménnyel szerezte meg az aranyérmet, ráadásul ezzel az 12:77-es olimpiai szintidőt is teljesítette.
Kapcsolódó tartalom
A vb-döntőbe jutás azért tényleg bravúr lenne, hiszen számos olimpiai és világbajnoki érmes versenyzőt találunk a rajtlistán.
A 100 gáton egyébként még két magyar versenyzőnek is szurkolhatunk majd a Nemzeti Atlétikai Központban, hiszen az országos bajnokságon U23-as magyar rekordot döntő Tóth Anna (12:84 mp) és Kerekes Gréta (12:92 mp) is indul majd.
Női 100 m gátfutás
Előfutamok: augusztus 22., kedd 18:40.
Elődöntők: augusztus 23., szerda 20:40.
Döntő: augusztus 24., csütörtök 21:25.
Aki újabb meglepetést okozna: Herczeg György
A mindössze 19 éves gerelyhajító, Herczeg György idén nyáron robbant be a köztudatba: júliusban 79,89 méteres eredménnyel megnyerte az országos bajnokság döntőjét, ezzel letaszította a trónról Rivasz-Tóth Norbertet, aki 2015 és 2021 között hétszer szerezte meg az ob-aranyérmet (2022-ben pedig csak elővigyázatosságból hagyta ki a versenyt).
Herczeg a Nemzeti Atlétikai Központban szerzett aranyérem után a hazai U20-as bajnokságot is 79 méter feletti eredménnyel zárta és nyerte meg (79,32 m), az igazán nagy „dobás” azonban július végén született meg: Kismartonban 84,98 méteres eredménnyel nyert. Ezzel megdöntötte Rivasz-Tóth 83,42 méteres országos rekordját, ráadásul a világbajnoki szinttől csak 22, a párizsi olimpia szintjétől pedig 52 centire maradt el. Ezek után augusztus elején U20-as Európa-bajnoki címet nyert 79,45 méteres eredménnyel Jeruzsálemben, a világbajnoki nevezési listára pedig a nyolcadik helyen került fel.
Kapcsolódó tartalom
Férfi gerelyhajítás
Selejtező, A csoport: augusztus 25., péntek 10:10.
Selejtező, B csoport: augusztus 25., péntek 11:45.
Döntő: augusztus 27., vasárnap 20:20.
Akinek az olimpiai indulás is múlik rajta: Márton Anita
Szabadtéri vb-ezüstérem, olimpiai bronzérem, fedett pályás világbajnoki cím és még számos érem és siker fűződik Márton Anita nevéhez. Nem csoda, hogy Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke élő legendaként jellemezte a békéscsabai sportolót, aki 34 éves korában ott lesz a dobókörben augusztus 23-án a súlylökés selejtezőjében. Ugyan a nevezési listán „csak” a 23. helyet foglalja el (idei legjobbja 18.40 m), nem feltett kézzel érkezik a Nemzeti Atlétikai Központba, sőt egy motiváló fogadást is kötött az edzőjével.
„Amennyiben érmet szerzek a budapesti világbajnokságon, akkor megcsinálok még egy évet és felkészülök a párizsi olimpiára is” – árulta el Márton Anita a fogadásról az M4 Sportnak.
A feladat nem ígérkezik könnyűnek, Márton a női súlylökés 38 fős mezőnyének legidősebbjeként lép majd dobókörbe, azonban saját elmondása szerint nagyon sokat számíthat a rutin, az a hosszú pályafutás, ami már mögötte van.
Kapcsolódó tartalom
A mezőnyben egyébként heten rendelkeznek 20 méter feletti egyéni csúccsal, közülük hárman, az amerikai Maggie Ewen (20,45 m), a kínai Gong Li-dzsiao (20,06 m) és az amerikai Chase Ealey (20,06 m) lökött már idén is az „álomhatár” fölött.
Ők biztosan harcban lesznek az érmekért, mellettük az Európa-bajnok és vb-bronzérmes holland Jessica Schildert és a világbajnoki ezüstérmes jamaicai Danniel Thomas-Doddot is érdemes lesz majd figyelni.
Bárhogyan is teljesítsen majd Márton Anita, a női súlylökők mezőnyében biztosan ő kapja majd a legnagyobb tapsot és üdvrivalgást.
Női súlylökés
Selejtező: augusztus 23., szerda 19:10.
Döntő: augusztus 25., péntek 19:35.
Akikben titkon reménykedhetünk – A férfi 4×400 m váltó
Gyulai Miklós még június elején, a 0-s pálya podcast negyedik részében árulta el Petrovics-Mérei Andreának és Vásárhelyi Tamásnak, hogy bizakodó a férfi és a mix 4×400 méteres magyar váltóval kapcsolatban, reménykedik benne, hogy 24 év után újra lesz magyar sprintváltó vb-döntőben.
Az atlétikai szövetség elnöke elsősorban abban bízik, hogy az idén májusban 400-on országos rekordot döntő – majd a 44.98 másodperces eredményt a Gyulai István Memorialon még egyszer teljesítő – Molnár Attila vezetésével döntőbe juthat a férfi 4×400-as váltónk, így a budapesti vb egyik utolsó fináléjában is lesz még magyar érdekeltség.
Kapcsolódó tartalom
A legutóbbi két világbajnokságon egyaránt az Egyesült Államok, Jamaica és Belgium (mind a kétszer ebben a sorrendben) állhatott fel a dobogóra, mellettük még biztosan számolni kell az Európa-bajnok britekkel és a tokiói olimpián az amerikaiak mögött a dobogón záró hollandokkal és botswanaiakkal.
Az mindenesetre szinte biztos, hogy a magyar döntőbe jutáshoz országos csúcsra lesz szükség, azaz Molnár Attila vezetésével 3:03.64 perces időeredménynél jobbat kell majd futniuk a fiúknak.
Férfi 4×400 m váltó
Előfutamok: augusztus 26., szombat 19:30.
Döntő: augusztus 27., vasárnap 21:37.
Kapcsolódó tartalom
A felsorolt atlétákon kívül számos magyar sportolónak szurkolhatunk majd a Nemzeti Atlétikai Központban, vagy éppen a Budapest belvárosában rendezett utcai versenyeken, és reméljük, sokan megörvendeztetnek majd minket – és persze saját magukat is – néhány egyéni vagy éppen országos csúccsal, elődöntőbe vagy döntőbe jutással, esetleg éremszerzéssel is.
Az augusztus 19-től 27-ig tartó atlétikai világbajnokságot az M4 Sporton, az m4sport.hu-n és a Kossuth Rádión követhetik figyelemmel.
Forrás: m4sport.hu
Kiemelt kép: Halász Bence kalapácsvető (Fotó: MTI/AP/Haszan Ammar)