Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Szoros meccsen Izland bizonyult jobbnak, Magyarország a csoportkörben búcsúzott a kézilabda-Eb-től

| Szerző: hirado.hu
A magyar férfi kézilabda-válogatott nem jutott tovább a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportköréből, miután 31-30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban, kedden a budapesti MVM Dome-ban.

A magyarok csütörtökön 31–28-as vereséget szenvedtek Hollandiától, vasárnap 31–30-ra legyőzték Portugáliát, ezúttal pedig

legalább kétgólos sikerre lett volna szükségük a biztos továbbjutáshoz, de matematikai esélyük egygólos győzelem, illetve döntetlen esetén is lett volna.

A középdöntőbe a kvartett első két helyezettje kerül.

A mérkőzés előtt Gulyás István szövetségi kapitány bizakodóan nyilatkozott az M4 Sportnak. Elmondta, hogy kezdi „belakni” a csapat az arénát.

A szakmai stáb döntése értelmében a kapuban Mikler Roland kezdheti a meccset, aki a 32. Európa-bajnoki mérkőzésére készül. Ebben a tekintetben csak Iváncsik Gergő előzi őt meg a magyar válogatott történetében.

Izlandi góllal kezdődött a mérkőzés, Bjarki Már Elísson talált be a kapuba, de gyorsan jött a válasz Szita Zoltántól.

A második izlandi támadás után meglett Mikler első védése – a Pick Szeged hálóőrének jó játéka kulcsfontosságú lesz. A több mint 20 ezer magyar szurkoló támogatására szintén szükség lesz, de rájuk a válogatott korábbi mérkőzésein sem volt panasz.

A hetedik percben egy lefordulás után Bóka góljával először szerezte meg a vezetést a magyar csapat (4–3), igaz, az izlandiak gyorsan egyenlítettek (4–4).

Ahogy arra számítani lehetet, az izlandi átlövők jó formában vannak és a semlegesítésük nem könnyű feladat a magyar hátvédsornak. Az első 10 perc után a fej fej mellett a két csapat, hol az egyik, hol a másik vezet.

Tizenhat perc játék után Izland–Magyarország 11–10, köszönhetően Mikler bravúrjának, aki Magnusson lövését hárította.

Az első negyedóra után többször is létszámfölényben támadhattak az izlandiak, és a rájuk jellemző gyors lefordulásokkal könnyű gólókat szereztek. Mindkét kapus jól kezdte a mérkőzést, a 16. percig az izlandi hálóőr, Gústavsson négy védésnél, míg Mikler Roland háromnál tart.

Csak miheztartás végett:

a magyar válogatott eddig 42-szer találkozott Izlanddal, ebből 14 vereség és három döntetlen mellett 25-ször nyertünk.

Az első hétméteresre a 22. percig kellett várni, de Magnusson büntetőjét Székely Márton bravúrral kivédte! Rögtön utána jött a magyar válasz, ezzel 14-14-re módposult az állás. Ezért lélektanilag nagyon fontosak az ilyen védések.

Az első félidő végéhez közeledve a Pick Szeged beállója, Bánhidi Bence a legeredményesebb magyar játékos, négy góllal. Máthé Dominik három, Lékai Máté pedig két találatnál jár. Az izlandiaknál Magnusson, Gudjonsson és Kristjansson egyformán 4-4 gólnál tart.

A statisztikák is a játék kiegyenlítettségét mutatják: Izland 22 próbálkozásból szerzett 16 gólt, Magyarország 23 lövésből ért el 16 találatot.
Elsőként az izlandi edző kért időt a 28. percben, valamivel több mint két perccel az első félidő vége előtt. Minden góllal befejezett támadás számít, ezért nagyon fontos lenne, hogy a félidő hajrája jól sikerüljön!
Egy perccel a félidő vége előtt Gulyás István is kihasználta első időkérési lehetőségét: Hatékonyan, az utolsó másodpercekben ugyanis Bodó Richárd bedobta második gólját ezzel döntetlenneé zárult az első félidő. A végletekig kiegyenlített küzdelmet hozott az első harminc perc,

félidőben az állás: Izland–Magyarország 17–17

Izland kezdhette a második félidőt, és egy gyors büntetővel megint náluk az előny (18-17). Egy perccel később Bánhidi Bence egyenlít (18-18). Úgy tűnik,

egyik csapat sem képes egy gólnál többre ellépni a másiktól.

Eddig egyébként 35 gól a rekordunk, amit Eb-n lőttünk, méghozzá éppen Izlandnak, még 2005-ben. Most is erre lenne szükség – és valamivel jobb, precízebb védekezésre.

Székely Marci remekül kezdi a félidőt, egy korábbi hétméteres hárítása után immár két parádés védésnél tart.

Hosszú idő után ismét vezet a magyar csapat a 35. percben (20–19), Lékai Máté talált a kapuba emberelőnyből.

A 39. percben ismét kétgólósra hízik az izlandiak előnye (23-21), de a következő magyar támafdásnál Szita Bence gólt lő, s ezzel újra visszahozza egyre a lemaradást (23-22).
Sajnos az eladott labdák számában is vezetünk: a 40. percig négy célt tévesztett passz volt nálunk, míg Izlandnál egy sem.
A Balatönfüred jobbszélsője, Pedro Rodríguez labdát szerzett és még vissza sem fújták a bírók, üres kapus góllal szépít (2324) marad az egygólos izlandi vezetés.

45 perc játék után ismét egál: Szita góljával 25-25 az állás!

Jöhet az utolsó negyedóra, ahol eldől a győzelem sorsa. Csapata emberelőnyös helyzetét kihasználva másodszor is időt kér az izlandi szövetségi kapitány.
Az 51. percben, 26-26-os állásnál Mikler védi az izlandiak hatodik hetesét, a mieink viszont eddig csak egyszer kaptak büntetőt.
Az 52. percben tanítani való lefordulás után Pedro lőtt a kapuba, de pár másodperc után megint jött a gyors válasz. Nehezen sikerül visszazárkózni és megakadályozni az izlandiak villámgyors kontráit.
A hazai pálya előnye a hétméteresek vonatkozásában sajnos nem érvényesül: az 54. percben már az ötödik góljukat szerzik az izlandiak büntetőből.
Az 55. percben  Bodó Ricsi kifelé indult el, bravúros gólt szerzett éles szögből, 29–29-re módosítva az állást. Micsoda izgalmak!
Az 56. percben egy vitatott bírói ítélet után az izlandiaké a labda, ahelyett, hogy magyar hetes és kiállítás következett volna. Pedig úgy tűnt, hogy Bodóval szemben szabálytalankodtak…
Már-már úgy tűnt, hogy kezd elmenni a meccs, de két és fél perccel a vége előtt hétméterest kapunk – amit Máthé Dominik elhibázott. A portugálok elleni meccs gólkirálya Gústavsson lábára pattintotta a labdát. Ez a végén sokba kerülhet, sajnos.
Elképesztő! Bóka Bendegúz vonalra lép, így nem ér a gólunk. 31-30 Izlandnak.
Az utolsó másodpercben Mikler újabb ziccert védett, de sajnos ez már ez sem segített.

Végeredmény: Izland–Magyarország 31–30. Ezzel sajnos véget ért a magyar csapat számára a részben hazai rendezésű Európa-bajnokság.

Bosszantó hibákat vétettünk, különösen a hajrában és ezzel elment a meccs.
Címlapfotó: a magyar válogatott játékosai a férfi kézilabda-Európa-bajnokság B csoportjában játszott Magyarország–Portugália mérkőzés előtt a budapesti MVM Dome-ban, 2022. január 16-án (Fotó: MTI/Kovács Tamás)