„Festő vagyok, az életemben ez a legfontosabb művészet, de nem akartam pusztán a festészetről filmet készíteni, gondoltam, legyen a filmem egy krimi” – mondta Milorad Kristic, született „rubenbrandtos” filmrendező.
Régen készült Magyarországon egész estés animációs film. Egészen pontosan harminc évvel ezelőtt az azóta kultikus pályaívet befutó Macskafogó, Ternovszky Béla rendezésében. Mostantól azonban van egy újabb – jó eséllyel hasonló jövő előtt álló – animációs filmünk, a Ruben Brandt, a gyűjtő címmel. Sőt, a Milorad Krstic rendezte film távolabbi horizontokat is elért: rengeteg külföldi fesztiválon való szereplés után néhány nappal ezelőtt kiderült, hogy Ruben Brandt szerepel az Oscar-díjra nevezett egész estés filmek névsorában. Ami azért nem kis teljesítmény a 90 perces, 4K-ban készült, egészen különleges formavilágú alkotástól.
Egy olyan krimi, akció-thrillertől, amelyben extravagáns alakok, három-, de talán négyszemű figurák is, helyenként állóképpé merevedett folyosót söprögető takarító nénik, biztosítási ügynökök, rendőrök, maffiózók bukkannak fel. És hát persze filmünk főhősnője, a gumitestű Mimi – akinek nyakát Modigliani után rajzolta a rendező, Kowalski, a nyomozó és Ruben Brandt, a műgyűjtő pszichiáter. Hogy hány alak is jelenik meg a filmben? Kurdy-Fehér János producer számszerűsíti a választ: 33 fő- és mellékkarakter, valamint 400 egyéb karakter jön-megy, csöppen egyik akcióból a másikba, egyik helyszínről a következőre.
Ruben Brandt, a gyűjtő – egész estés magyar animációs film
Nem is akárhova, ugyanis a történettel haladva a világ számos nagyvárosába jutunk el, számos kultúrtörténeti értékben, olyan, a filmhez kölcsön vett alkotásokban gyönyörködhetünk, mint Botticelli, Picasso, Gauguin vagy Van Gogh képei. Ahogy a rendező fogalmaz, a megálmodott jelenetek a hangokkal, a zenével, a dialógokkal együtt audiovizuális szimfóniát teremtettek. „Én festő vagyok – mondta Kristic a sajtóvetítést követően. – Ha festek, az nekem a teljes szabadságot jelenti, nem vagyok tekintettel senkire. A filmet viszont egy stáb alkotta meg, egy csoport hatévnyi munkája fekszik benne, így hát, ha ez a film sikeres lesz, az a mi közös sikerünk, de ha esetleg mégsem, az bizony az én hibám. De azt tudom, akárhogy is alakul, ezzel a stábbal mindenképpen szeretnék még egy filmet készíteni.”
Mimi egy hőlégbalon kosarában pihen
Az elkötelezett alkotók, a stáb most egy emberként szurkol a film sikeréért, hiszen hosszú, folyamatos kreativitást, kitartást igénylő alkotófolyamat végére tehettek pontot. A film Oscar-útját illetően most mindenki nagyon bizakodó, Ruben Brandt észak-amerikai és latin-amerikai forgalmazási jogait pedig már meg is vásárolta a Sony Pictures Classic.
De nézzük csak röviden a történetet!
Különös rablássorozat rázza meg a világ leghíresebb múzeumait: egy rejtélyes bűnbanda egymás után szerzi meg a legértékesebb képeket. Hiába minden óvintézkedés, semmi sem akadályozhatja meg a Gyűjtőt és csapatát az újabb festmények ellopásában. A rendőrség tehetetlen. Kowalski, a washingtoni magánnyomozó fedezi fel, mi a közös az ellopott műtárgyakban, de az ő élete is veszélybe kerül, amikor beleszeret a rablóbanda femme fatale-jába, Mimibe. A pánikba esett biztosítótársaságok százmillió dollár jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, melynek hallatán az alvilág is bekapcsolódik a macska-egér játékba, mindent elsöprő lavinát indítva el ezzel.
A Ruben Brandt, a gyűjtő a James Bond-filmek hangulatát idézi, így vezeti be a nézőt a művészet rejtett dimenzióiba. Ráadásul az izgalmak mentén helyenként roppant humoros, s ha tartós figyelemmel tudjuk kísérni számtalan olyan apróságot vehetünk észre, ami formabontó képzőművészeti alkotásként is lebilincseli az embert.
Egyáltalán nem mellékes a megint remek magyar szinkron: Mimi – Hámori Gabriella, Brandt –Kamarás Iván, Kowalski – Makranczi Zalán hangján lényegül szinte valós figurává.
A filmet november 15-től vetítik a hazai mozik.