Minderről a napokban számolt be a román védelmi minisztérium – ráadásul nem volt az első eset, hogy ez a dezinformáció szárnyra kapott, ugyanis a választási kampánnyal összefüggésben is lehetett hallani hasonló jellegű álhírek (vagy feltételezések) terjedéséről, miszerint háború lesz Romániában.
Most a védelmi tárca közölte:
a mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt a nyomozó hatóságokhoz fordulnak.
A mostani kampányban célzottan a külföldön élő román állampolgárokat célozzák a jelek szerint. Közülük többen is olyan levelet kaptak a védelmi minisztérium szerint, amelyben behívják őket az ország valamelyik katonai központjába „a román hadseregbe való besorozási eljárás megkezdése” érdekében (a védelmi tárca konkrét példát is mutatott ezzel kapcsolatban).
A minisztérium tájékoztatásában hangsúlyozták, hogy ez a dokumentum hamis, a tárca nem küldött ilyen értesítést egyetlen román állampolgárnak sem. Felhívták a figyelmet több olyan jelre is, ami bizonyítja, hogy hamisítványról van szó: köztük arra, hogy a levél fejlécében megjelölt szerv, a „sorozási igazgatóság” nem létezik; a dokumentumon levő pecsét hamis; és nincs olyan tisztviselő sem a minisztérium alkalmazásában, akinek a neve és a beosztása megegyezne a levelet aláíró személyével.
Egy másik levélben, amelynek fejlécén Románia Manchesteri Konzulátusa szerepel, általános mozgósításról tájékoztatták a címzetteket. A szaktárca ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy Manchesterben nincs is román konzulátus. Emlékeztettek emellett arra is, hogy Romániában 2007. január 1-től felfüggesztették a kötelező sorkatonai szolgálatot, a tartalékosok mozgósítása pedig kizárólag hadi-, mozgósítási vagy ostromállapot esetén rendelhető el – amelyek egyike sem aktuális jelenleg.
A védelmi tárca szerint az ukrajnai háborúval összefüggésben számítani lehet még ilyen és ehhez hasonló félretájékoztatási kísérletekre,
amelyeknek a célja a félelem és a bizonytalanság fokozása. Ezért arra kérik az állampolgárokat, hogy csak hivatalos forrásokból tájékozódjanak, és ne osszanak meg olyan információkat, amelyek hitelességét nem ellenőrizték – számolt be a maszol.ro.
Kapcsolódó tartalom
Tényleg félnek ettől a románok – ez derült ki egy friss kutatásból
Mindeközben egy nemrég publikált közvélemény-kutatásból az derült ki, hogy valószínűleg nem véletlenül a háború rémével ijesztgetik a románokat a kampány mögött álló személyek.
Az INSCOP Research kutatóintézet május végén arról kérdezte a románokat az informat.ro portál megbízásából készült kutatásban, hogy mitől félnek a leginkább.
A válaszadók óriási többsége (41,7 százalék) azt mondta: attól, hogy az ország belekeveredhet egy háborús konfliktusba.
A második legnagyobb félelem – az elsőhöz képest majdnem harmadakkora százalákos aránnyal– az egészségi állapot romlása volt (15 százalék), amelyet az árak emelkedése (14,9 százalék), az alapvető jogok és szabadságjogok visszaszorulása (9,2 százalék), a jövedelem csökkenése (8,2 százalék), a munkahely elvesztése (5,4 százalék), az „egyéb problémák” válasz (2,4 százalék) környezeti károk (1,6 százalék) és a „nem tudom/nem válaszolok” opció követett.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép: Bukarest, 2018. december 1. A román hadsereg páncélozott szállítójármûvei haladnak a Bukarest belvárosában rendezett katonai parádén 2018. december elsején, az Erdély és Románia egyesülését egyoldalúan kinyilvánító gyulafehérvári román nemzetgyûlés 100. évfordulóján. MTI/EPA/Robert Ghement.