Oroszország célja az, hogy elfoglalja a Dnyeper folyótól keletre fekvő összes ukrán területet, valamint a folyón túl Odessza és Mikolajiv régióit is – közölte Pavlo Palisza ezredes, Volodimir Zelenszkij elnök kabinetfőnök-helyettese. Állítása szerint
mindez egy széleskörű orosz terv részét képezi, amelynek célja, hogy elvágja Ukrajna hozzáférését a Fekete-tengerhez.
Palisza szerint az ukrán katonai hírszerző ügynökség (HUR) értesült erről a tervről. Információik szerint a moszkvai vezetés azt reméli, hogy idén őszig elfoglalhatják a Donyecki terület és a Luhanszki terület egészét, amivel ütközőzónát hozhatnak létre Ukrajna és Oroszország északi határa mentén.
A terv ezt követő, második szakasza
egy még ambiciózusabb területszerzést irányoz elő, beleértve ebbe egy dél-ukrajnai előrenyomulást, amelynek célja az ország elvágása a tengertől.
A tisztviselő ismertette ezzel kapcsolatban azt a térképet is, hogy miként nézhetne ki Ukrajna ezután – az erről készült fotó már a sajtótájékoztató után kezdett el terjedni a közösségi médiában.
„Sajnos nem a békéről beszélnek. Háborúra készülnek” – mondta Palisza a Politico szerint a washingtoni ukrán nagykövetségen, demokrata és republikánus szenátorok előtt tartott sajtótájékoztatón (mint írtuk, Zelenszkij kabinetfőnöke, Andrij Jermak nemrég utazott az amerikai fővárosba, hogy politikai vezetőkkel tárgyaljon – az ukrán tisztségviselő szintén vele együtt érkezett Washingtonba).
Kapcsolódó tartalom
Megvalósítható-e?
Bár nem tudni, hogy Moszkva valóban akkora területfoglalást tervezne-e, mint amit Pavlo Palisza vázolt, vannak arra utaló jelek, hogy Oroszország újabb területeket próbálhat meg elfoglalni Ukrajnából. Ezek egyike az, hogy az orosz csapatok az utóbbi hetekben a front bizonyos szakaszain fokozták a támadásaikat, és az elemzők szerint az idei nyárra egy újabb offenzíva várható.
Kapcsolódó tartalom
Megkezdődött, amitől Ukrajna tartott? – Újabb offenzívát indíthatott Oroszország
Sorsfordító hónapok közelednek: Oroszország kimerült, már az utolsó nagy offenzíva zajlik Ukrajnában
A washingtoni nagykövetségen ismertetett ukrán figyelmeztetés napokkal azután hangzott el, hogy Oroszország a június 2-án Isztambulban tartott második tárgyalási forduló során egy békememorandumot nyújtott át Ukrajnának. A dokumentumban számos követelést megfogalmaztak Ukrajnával szemben, de nem valószínű, hogy az ukrán vezetés ezeket elfogadná.
Másrészről azonban erősen kérdéses, hogy ha a Kreml valóban ki is tűzte a fenti területi célokat, akkor ezt meg tudnák-e valósítani 2026-ig bezárólag.
Ekkora területszerzésre ugyanis a háború első hónapjai óta egyszer sem volt példa, és egyelőre nem látszik, hogy Oroszország miként tudná például átkelni a Dnyeperen Herszon, Odessza és Mikolajiv elfoglalása érdekében.
Kapcsolódó tartalom
Kiemelt kép forrása: X.