Mindenki összevissza kommunikál a tűzszüneti tárgyalásról: az oroszok cáfolták Donald Trump kijelentését

| Szerző: Bereznay István
Noha Donald Trump amerikai elnök hétfő este tárgyalt orosz kollégájával, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, egyelőre nem úgy tűnik, hogy közelebb jutottak volna a felek az orosz–ukrán háború lezárásához. Trump a beszélgetés után azt állította, hogy megegyeztek az orosz–ukrán tárgyalások azonnali megkezdéséről , mire nem sokkal később a Kreml közölte: erről szó sincs. Mindeközben az amerikai elnök és az ukrán elnök is nyilatkozott. Összefoglaltuk az utóbbi órák legfontosabb fejleményeit.

Donald Trump hétfőn telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború lezárásáról. A hívásra azután került sor, hogy Washington hivatalosan is elismerte: patthelyzet alakult ki a háború befejezésében, és amennyiben Moszkva továbbra sem hajlandó érdemi tárgyalásra, az Egyesült Államok végül hátat fordíthat a konfliktusnak.

A megbeszélés után az amerikai elnök kijelentette:

„Oroszország és Ukrajna azonnal megkezdi a tárgyalásokat egy tűzszünetről, és ami még fontosabb: a háború lezárásáról.”

Trump úgy vélte, a felek közötti megállapodás feltételeit kizárólag ők határozhatják meg, mivel olyan részletekkel rendelkeznek, amelyek mások számára nem ismertek. A beszélgetés légkörét kiválónak nevezte.

A Kreml szerint szó sincs azonnali tárgyalásokról

Nem esett szó az orosz–ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között – ezt jelentette ki nem sokkal Trump nyilatkozatát követően Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója az MTI szerint.

„Nem, erről nem volt szó, bár Trump természetesen hangsúlyozta, hogy érdekelt a minél gyorsabb megállapodás elérésében”

– mondta egy erre vonatkozó kérdésre válaszolva Usakov.

Hozzátette: az orosz elnökkel folytatott beszélgetésen „Trump említést tett róla, hogy a szenátusban elvileg elkészült egy új szankciókról szóló törvényjavaslat, de ő maga nem a szankciók, hanem inkább a megállapodások elérésének híve”. Beszámolója szerint az orosz elnök köszönetet mondott amerikai hivatali partnerének az ukrajnai rendezésre szánt személyes figyelméért és őszinte törekvéséért, hogy elősegítse a harci cselekmények befejezését és a tartós, hosszú távú béke megteremtését.

„Az elnökök megvitatták a kétoldalú kapcsolatok helyzetét, és mindketten a kapcsolatok további normalizálása mellett álltak ki” – mondta Usakov. Mint fogalmazott, az amerikai elnök Oroszországot az Egyesült Államok egyik legfontosabb kereskedelmi és gazdasági partnerének tekinti.

A tanácsadó szerint szóba került egy újabb fogolycsere is az Egyesült Államok és Oroszország között, amelynek részeként 9-9 foglyot cserélnének ki. Közölte azt is, hogy

a jövőben terveznek egy orosz–amerikai csúcstalálkozót, de ennek a helyszínét és időpontját még nem határozták meg – noha mindkét elnök egyetért abban, hogy a találkozót alaposan és mindenre kiterjedően kell előkészíteni.

Az orosz elnöki tanácsadó szerint Putyin pozitívan értékelte a Washington és Teherán között az iráni atomprogramról, Omán közvetítésével elindított tárgyalási folyamatot, valamint üdvözölte és imponálónak nevezte Trump legutóbbi közel-keleti körútjának eredményeit. Az amerikai elnök múlt héten Szaúd-Arábiába, Katarba és az Egyesült Arab Emírségekbe látogatott el.

Azt mondta: a két vezető telefonbeszélgetése konstruktív hangnemben zajlott, a felek, akik keresztnevükön szólították egymást, megállapodtak, hogy szükség szerint telefonon tartják a kapcsolatot. „Ritkán vannak ilyen hosszú beszélgetések, amikor egyik elnök sem akarja befejezni a beszélgetést, nem akarja, ha lehet így mondani, letenni a kagylót” – nyilatkozott Usakov, aki tartalmasnak és nagyon hasznosnak minősítette az eszmecserét, amely – mint fogalmazott – a köztük kialakult kölcsönös tiszteleten alapult, ami tükrözi a személyes kapcsolataik jellegét. A tanácsadó végül elmondta azt is: Putyin gratulált Trumpnak a tizenegyedik unokája megszületése alkalmából.

Putyin is megszólalt: ő arról beszélt, hogy készek együttműködni Kijevvel

Oroszország kész együttműködni Ukrajnával egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely egyebek között kitérhet a tűzszünet kérdésére is –jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök az MTI szerint az orosz sajtónak Szocsiban (még Usakov nyilatkozata előtt), miután telefonon beszélt amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal.

„Oroszország felajánlja és kész együttműködni az ukrán féllel egy memorandum kidolgozásában egy lehetséges jövőbeli békeszerződésről, amelyben meghatározásra kerülnek bizonyos álláspontok. Ilyenek például a rendezés alapelvei, a békeszerződés lehetséges megkötésének határideje, és így tovább, beleértve a tűzszünet lehetséges időtartamát, amennyiben elérjük a vonatkozó megállapodásokat”

– mondta Putyin.

Hangsúlyozta, hogy Oroszország a harci cselekmények leállítását támogatja, de ki kell dolgozni a béke elérésének leghatékonyabb módozatait. Mint mondta, Moszkva a békés rendezés mellett áll. Putyin szerint Oroszországnak és Ukrajnának olyan kompromisszumokat kell találnia, amelyek minden felet kielégítenek.

Az elnök a beszélgetést tartalmasnak, őszintének és nagyon hasznosnak nevezte. Köszönetet mondott amerikai hivatali partnerének az Egyesült Államok szerepvállalásáért az Oroszország és Ukrajna közötti közvetlen tárgyalások újraindításában. Elmondta, hogy Trump ismertette a harci cselekmények leállítására és a tűzszünetre vonatkozó álláspontját.

Trump ismét nyilatkozott: „nagy egókról” beszélt Ukrajnával kapcsolatban, és arról, hogy kivonulhatnak a béketárgyalásokról

Donald Trump elnök utóbb, egy magyar idő szerint hétfő éjjeli sajtótájékoztatón kijelentette: egyelőre nem szigorítaná az Oroszország elleni szankciókat azért, mert szerinte most van esély az előrelépésre, de nem zárta ki, hogy a jövőben szankciókat vezet be.

A CNN szerint az amerikai elnök azt mondta: most „van esély arra, hogy tegyünk valamit”. Ugyanakkor a szankciókkal kapcsolatban megjegyezte:

 „De eljöhet az idő, amikor ez megtörténik.”

„Azt kérdeztem: »Mikor fogjuk abbahagyni ezt a vérontást, ezt a vérfürdőt?« Ez egy vérfürdő, és azt hiszem, hogy ő meg akarja állítani” – mondta Trump a sajtótájékoztatón a Putyinnal folytatott beszélgetésről. Emellett arról is beszélt: ha úgy érzi, hogy nem tud többet segíteni, akkor kész „elsétálni” az Oroszország Ukrajna elleni háborújának befejezéséről szóló tárgyalásokról, ha nem történik előrelépés. E ponton úgy fogalmazott, hogy a „nagyon nagy egók” akadályozzák a békefolyamatot.

„Én mondom, itt nagy egókról van szó, de szerintem valami történni fog. És ha nem, akkor én visszalépek, és nekik kell továbblépniük”

– fogalmazott Donald Trump.

2–4 héten belül történhet valami? – az amerikai elnök szerint igen

Az amerikai elnök emellett azt is megjegyezte a sajtótájékoztatón az Interfax hírügynökség szerint: úgy véli, hogy Ukrajna készen áll a tűzszünetre, de jelenleg nem tudja megítélni, hogy Kijev erőfeszítései elegendőek-e a cél eléréséhez. Azt mondtam: az ukránok készen állnak a tűzszünetre. Készek a béketárgyalásokra – mondta Trump a Putyinnal folytatott beszélgetésről.

Később, egy újságírói kérdésre is – hogy Ukrajna eleget tesz-e ennek érdekében – válaszolt ezzel kapcsolatban.

„Jobb lenne, ha erre két hét múlva válaszolnék, mert nem tudok igent vagy nemet mondani. Szerintem Zelenszkij erős ember. És nem könnyű vele bánni. De szerintem le akarja állítani [a háborút]. Nagyon rossz dolog, ami ott folyik. Szerintem le akarja állítani. De erre a kérdésre két hét vagy négy hét múlva jobban tudnék válaszolni. Remélem, a válasz az, hogy meg akarja oldani ezt a problémát”

– fogalmazott Donald Trump.

Zelenszkij elárulta, hol találkozhatnak esetleg a jövőben Oroszország képviselőivel

Kijev és partnerei fontolóra veszik egy csúcstalálkozó szervezését Oroszország, Ukrajna, az Egyesült Államok, az Európai Unió tagországai és Nagy-Britannia részvételével az ukrajnai háború lezárása végett – közölte hétfőn Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újságíróknak nyilatkozva Kijevben az MTI szerint.

Az ukrán vezető Donald Trump amerikai elnökkel tartott telefonbeszélgetését követően reményének adott hangot, hogy

a találkozót minél hamarabb megtarthatják,  és Törökország, a Vatikán vagy esetleg Svájc lehetne házigazdája.

Zelenszkij azt mondta, hogy az amerikai elnök és orosz hivatali partnere, Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetését megelőzően beszélt Trumppal, majd másodszor egyeztettek a telefonbeszélgetést követően is, amely hívásnak részesei voltak még Franciaország, Finnország, Németország, Olaszország és az Európai Unió vezetői is.

Zelenszkij szerint első telefonbeszélgetése alkalmával egy tűzszünet és további szankciók szükségességét emelte ki Oroszországgal szemben, valamint azt, hogy a kijevi vezetés szövetségesei ne érjenek el megállapodást Moszkvával Ukrajna nélkül. Az ukrán elnök hozzátette, arra számít, hogy az EU új „erős” szankciós csomagot fog bejelenteni Oroszországgal szemben.

Egyben felszólította Washingtont, hogy hozzon büntetőintézkedéseket az orosz bank- és energetikai ágazatokkal szemben, elvágva az orosz katonai szükségletek fedezéséhez szükséges forrásokat.

Zelenszkij emellett reményének adott hangot, hogy a múlt heti isztambuli egyeztetéseken megállapodott nagyszabású fogolycserét napokon vagy talán heteken belül megvalósíthatják.

Friedrich Merz német kancellár az X-en tett bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy az EU és az Egyesült Államok „szorosan kísérik” Ukrajnát a tűzszünethez vezető úton. Az EU mindemellett fokozni kívánja a szankciós nyomást Moszkvára – tette hozzá.

Az európai uniós vezetők és az Egyesült Államok elnöke üdvözölte XIV. Leó pápa készségét arra, hogy az orosz–ukrán megbeszéléseket a Vatikánban tartsák – közölte Giorgia Meloni olasz kormányfő. „Folyik a munka, hogy haladéktalanul elkezdődjenek a tárgyalások a felek között, ami a lehető leghamarabb elvezethet egy tűzszünethez és megteremtsék a feltételeit egy igazságos és tartós békének Ukrajnában” – olvasható Meloni állásfoglalásában. „Tekintettel erre, pozitívan vettük a szentatya készségét, hogy hajlandó házigazdája lenni a megbeszéléseknek a Vatikánban. Olaszország kész kivenni a részét a kapcsolatok elősegítéséből és a béke iránti erőfeszítésekből” – fűzte hozzá.

Kiemelt kép:  Vlagyimir Putyin orosz elnök diákokkal és tanárokkal találkozik a Szíriusz Speciális Zenei Középiskolában, a Szocsi melletti Szíriusz Tudományos és Művészeti Parkban, miután telefonon beszélt Donald Trump amerikai elnökkel 2025. május 19-én (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Vjacseszlav Prokofjev)

Ajánljuk még