Cikkünk frissült!
Két napja már írtunk arról, hogy eléggé „látványos” rádiócsend állt be az orosz-amerikai, illetve az amerikai-ukrán egyeztetések vonatkozásában. Az utolsó ismert találkozó egy héttel ezelőtt volt ezzel kapcsolatban, és azóta a kommunikációból azt lehetett kiolvasni, hogy a folyamat elakadt.
A Fehér Ház szóvivője ugyanakkor kedden még azt mondta: Donald Trump továbbra is hisz abban, hogy az oroszok békét akarnak kötni (sőt, az amerikai elnök még csütörtök este, a fehér házi sajtótájékoztatóján is azt állította, hogy sikerült előrelépést elérni az ukrajnai béke vonatkozásában).
Ehhez, valamint a keddi közléshez képest most teljesen más húrokat pengetett Marco Rubio amerikai külügyminiszter, aki péntek reggel Párizsban azt mondta a Reuters szerint:
Donald Trump amerikai elnök napokon belül felhagy az orosz-ukrán békemegállapodás közvetítésére tett kísérlettel, hacsak nem lát egyértelmű jeleket arra vonatkozóan, hogy létrejöhet a megállapodás.
„Nem fogjuk hetekig és hónapokig folytatni ezt a törekvést. Tehát most nagyon gyorsan meg kell határoznunk – ez alatt azt értem, hogy napok alatt –, hogy a következő néhány hétben megvalósítható-e vagy sem ”– fogalmazott Marco Rubio, majd azt is hozzátette:
„Ha igen, akkor benne vagyunk. Ha nem, akkor más prioritásokra fogunk összepontosítani.”
Mint Rubio közölte, Trump továbbra is érdekelt az ukrajnai megállapodásban, de hajlandó továbblépni ettől a témától, ha nem lát azonnali jeleket az előrelépés lehetőségéről. „Ha ez nem lehetséges”, ha olyan messze vannak az álláspontok egymástól, „hogy ez nem fog megtörténni, akkor azt hiszem, az elnök valószínűleg eljutott arra a pontra, amikor azt fogja mondani, hogy végeztünk” – tette hozzá (A „más prioritások” alatt, amelyekre még összepontosíthatnak, többek közt az Iránnal folytatott tárgyalásokra is gondolhatott a külügyminiszter).
Órákkal korábban beszélt az európaiakkal és az orosz külügyminiszterrel is
Az amerikai külügyminiszter azt követően nyilatkozott péntek reggel, hogy európai és ukrán tisztviselőkkel találkozott a francia fővárosban. Ezen kívül csütörtök este telefonon tárgyalt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel is.
Kapcsolódó tartalom
Erről a telefonhívásról a Kreml azt közölte: „Lavrov megerősítette Moszkva készségét arra, hogy továbbra is együttműködjön amerikai kollégáival az ukrán válság kiváltó okainak megbízható módon való megszüntetése érdekében”, és hogy a következő hetekben fenntartja az operatív kommunikációt e téren.
A Fehér Ház szóvivője viszont eltérően kommunikált a hívásról. Ő azt közölte: „Marco Rubio külügyminiszter Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt ma. A miniszter ugyanazt az üzenetet tolmácsolta orosz kollégájának, amelyet az amerikai csapat Párizsban az ukrán delegációval és európai szövetségeseinkkel is közölt: Trump elnök és az Egyesült Államok azt akarja, hogy ez a háború véget érjen, és most minden félnek bemutatták egy fenntartható, tartós béke körvonalait. Az amerikai keretek biztató párizsi fogadtatása azt mutatja, hogy a béke lehetséges, ha minden fél elkötelezi magát a megállapodás mellett”. E sorokból kiolvasható, hogy a kommüniké szerint Párizsban pozitív fogadtatásban részesült az amerikai béketerv, azonban Moszkva részéről egyelőre nem látják ugyanezt a fogadtatást.
„Három évet töltöttünk az ukrán fél támogatásával”, de „ez nem a mi háborúnk”
Az amerikai külügyminiszter arról is beszélt a reggeli sajtótájékoztatón: „Úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok szempontjából három évet töltöttünk az ukrán fél támogatásával, dollármilliárdokkal, de most elértünk egy olyan ponthoz, amikor más dolgokra kell összpontosítanunk. Ezzel összefüggésben mondta azt: „Készen állunk arra, hogy addig foglalkozzunk ezzel, ameddig csak szükséges, de nem a végtelenségig, és nem haladás nélkül. Ha ez nem lehetséges, akkor tovább kell lépnünk.”
„80 nap alatt többet tettünk, mint Biden valaha is tett azért, hogy ezt a háborút befejezzük. Tehát az elnök első száz hivatali napját szinte teljes egészében annak szenteltük a lehető legmagasabb szinten, hogy megpróbáljuk elérni ezt a békét.”
– fűzte még hozzá Rubio. Mindeközben azt is hangsúlyozta: „Ez nem a mi háborúnk. Nem mi kezdtük. Az Egyesült Államok az elmúlt három évben segített Ukrajnának, és azt akarjuk, hogy vége legyen, de ez nem a mi háborúnk” (e mondatok abból a szempontból nézve is érdekesek, hogy Marco Rubio másfél hónapja még amerikai-orosz proxyháborúnak nevezte a konfliktust).
A tárcavezető péntek reggeli bejelentésével kapcsolatban a Reuters emlékeztetett: Donald Trump a választási kampánya során azt ígérte, hogy a Fehér Házban töltött első 24 órájában véget vet a háborúnak. Hivatalba lépése után már óvatosabban fogalmazott, és áprilisra vagy májusra jelezte előre a lehetséges megállapodást, mivel egyre több akadály merült fel. Most azonban egyre inkább úgy fest, hogy ezt az ütemtervet sem sikerül tartania.
A hírügynökség azt is hozzátette: az amerikai külügyminiszter péntek reggeli nyilatkozata szintén azt jelzi, hogy az amerikai fél részéről egy nagyobb a frusztráció amiatt, hogy nem sikerül rendezni a különféle geopolitikai problémákat, amelyeknek nemhogy csökkenne, hanem még nő is a listája.
Az amerikai terv szerint már rövid időn belül be kellene következnie a tűzszünetnek
Az Egyesült Államok ukrajnai terveiről csütörtök este a Bloomberg is megosztott egy saját értesülést. A hírügynökségnek több, az ügyre rálátással bíró tisztségviselő azt nyilatkozta:
az amerikai tisztviselők az európaiakkal Párizsban tartott találkozón jelezték, hogy heteken belül teljes tűzszünetet akarnak elérni Ukrajnában.
A csütörtöki megbeszéléseken – amelyeken részt vett Emmanuel Macron francia elnök és Steve Witkoff amerikai különleges megbízott is az ukrán tisztviselők mellett – elsősorban arról volt szó, hogy miként lehetne minél hamarabb eljutni a tűzszünet és a tartós béke felé – mondták a tisztviselők a Bloombergnek. Közlésük szerint az európaiak azt mondták az amerikai tisztviselőknek, hogy teljes mértékben támogatják Donald Trump elnök fő célkitűzését, a háború gyors befejezését.
A békefolyamatról szóló, és a sajtóba korábban kiszivárgott (noha meg nem erősített) tervezetek előzőleg szintén arról szóltak, hogy április végén – május elején kellene bekövetkeznie a fegyvernyugvásnak.
Kiemelt kép: Marco Rubio amerikai külügyminiszter (b2) és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (j) tárgyal az ukrajnai háború lezárásának lehetõségeirõl a szaúdi fõvárosban, Rijádban 2025. február 18-án. Mellettük Steve Witkoff, az Egyesült Államok közel-keleti ügyekben illetékes megbízottja (b), Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (b3), Moszaad bin Mohammad al-Aiban szaúdi nemzetbiztonsági tanácsadó (k, jobbra), Fejszál bin Farhán asz-Szaúd herceg, szaúd-arábiai külügyminiszter (k, balra) és Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója. MTI/AP/Reuters pool/Evelyn Hockstein.