A francia és a nemzetközi politikában is hangos vitát váltott ki a párizsi bíróság hétfői ítélete. Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés parlamenti frakcióvezetőjét közpénzek hűtlen kezelésében találták bűnösnek. Az ügyben 23 másik személy – köztük a Nemzeti Tömörülés 8 képviselője – is érintett. A vád szerint a Nemzeti Tömörülés olyan EP-asszisztenseket alkalmazott, akik valójában a pártnak dolgoztak, amit az európai szabályozás tilt.
Az elsőfokú ítélet alapján Marine Le Pen két év felfüggesztett, és két év letöltendő börtönbüntetést kapott, amit elektromos nyomkövetővel házi őrizetben is eltölthet. A bíróság öt évre a közügyektől is eltiltotta a politikust, így akár a 2027 tavaszára tervezett francia elnökválasztáson sem indulhat.
A bíróság döntését több politikus is bírálta, főként, miután az Ifop politikai közvélemény-kutatásban Marine Le Pent találták a közelgő elnökválasztások legesélyesebb jelöltjének. A francia Nemzeti Tömörülés vezéralakja szerint politikai döntés született. Hozzátette, hogy nem hátrál meg, és fellebbez az ítélet ellen. „Nem hagyom, hogy így távolítsanak el” – nyilatkozta Marine Le Pen.
Kapcsolódó tartalom
„Politikai döntés született, a bíró hibát követett el” – élő adásban reagált Marine Le Pen a hétfői bírósági ítélethozatalra
Tiltakozáshullámra, tüntetésekre készülnek Franciaországban Marine Le Pen elítélése miatt
Az Európai Néppártból is elítélték a Marine Le Pen elleni hétfői ítélethozatalt
Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértő szerint a Marine Le Pen körüli vita középpontjában az áll, hogy miért alkalmazhatják a közügyektől való eltiltást még az ítélet jogerőre emelkedése előtt. Mint mondta, Franciaországban évtizedeken keresztül előfordult, hogy a politikusok ellen hasonló ügyekben viszonylag enyhe ítéletek születtek, amelyek végül nem befolyásolták negatívan a karrierjüket. Példaként említette Alain Juppé volt francia miniszterelnököt, aki egy hasonló bírósági eltiltás után, nemcsak hogy visszatért a politikába, de külügyminiszteri tisztséget vállalt, és az Alkotmánybíróság tagja lett. A francia közhangulat egyre feszültebb lett, majd a büntetőjog módosításával elérték, hogy a politikai tisztségviselőket is felelősségre vonják.
A szakértő szerint alapvetően két érv ütközik egymással, a szabályos jogalkalmazás és a demokráciába való beavatkozás kérdése.
Az egyik oldalon azt hangsúlyozzák, hogy nincsenek speciális szabályok, és a politikusokra is ugyanazok a törvények vonatkoznak, míg a másik oldal szerint a bíróságok túlzottan beleszólnak a demokratikus folyamatokba. Soós Eszter Petronella megjegyezte, hogy Marine Le Pen ítéletével még a kormányoldalon sem értenek teljesen egyet. „Francois Bayrou francia miniszterelnök esetében, de még a radikális baloldalon is vannak aggódó hangok, abból adódóan, hogy politikai stratégiájuk Marine Le Penhez kötődik.”
A francia politikát is átrendezi Marine Le Pen ügye
Szintén kérdéses, hogy Marine Le Pen közügyektől való eltiltása milyen hatással lesz a Nemzeti Tömörülés jövőjére. Soós Eszter szerint a jobboldali párt számára nem jelent majd egyértelmű hátrányt, ha Marine Le Pen nem indulhat a 2027-es elnökválasztáson.
„Alapvetően két szempont van, hogy jobban vagy rosszabbul jár a Nemzeti Tömörülés, ha Jordan Bardella lesz az elnökjelöltjük. Jelenleg úgy tűnik, hogy Bardella is legalább olyan erős támogatottsággal rendelkezik, mint Le Pen. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 22 százaléka gondolja úgy, hogy ez még előny is lehet a pártnak, azaz növelheti a Nemzeti Tömörülés a támogatottságát. Egyrészt azért, mert a Le Pen név – ami ellen lehet mozgósítani – háttérbe szorul, másrészt pedig a Nemzeti Tömörülés erre tud a egy kampányt építeni” – fejtette ki Soós Eszter Petronella.
Marine Le Pen bírósági ítélete a kormányoldalt és a radikális baloldalt is új kihívások elé állítja. A szakértő úgy látja, hogy a politikai erők stratégiai újratervezésben vannak, miután korábban a Le Pen névvel szemben építették fel a politikai kampányukat. Ha a Nemzeti Tömörülés vezéralakja valóban nem indulhat el a francia választásokon, úgy az eddigi mozgósító erejükből is veszíthetnek a pártok.

Tüntetések és politikai ütőkártyák
Soós Eszter Petronella szerint a Nemzeti Tömörülés által szervezett tüntetések lehetőséget adnak arra, hogy a párt napirenden tartson egy kellemetlen politikai helyzetet. Az ügyben kialakult nyomás akár törvénymódosításhoz is vezethet, ami nagyban függ a többi párt reakciójától – Bayrou miniszterelnök már fel is vetette a törvénymódosítás lehetőségét. Mint mondta, egy hétfői felmérés alapján az emberek 54 százaléka gondolja úgy, hogy jól működik a francia demokrácia. Ha fokozódik az elégedetlenség és változnak a számok, úgy elképzelhető, hogy a politikai megoldások irányába mozduljon el a parlament.
„Marine Le Pennek van egy erős ütőkártyája, mivel a jelenlegi kormány fennmaradása gyakorlatilag az ő frakciójától függ. Tehát ha a Nemzeti Tömörülés megszavazná a bizalmatlansági indítványt, az akár a kormány bukásához is vezethetne”
– hangsúlyozta a szakértő.
Soós Eszter Petronella szerint Marine Le Pen 2027-es elnökjelöltsége a másodfokú döntéstől, és annak gyorsaságától is függ. Hozzátette: a bíróság már jelezte, hogy szándékában áll 2026-ban lezárni az ügyet másodfokon.
Marine Le Pen továbbra is központi szereplő marad
Az őt érintő jogi döntések arra késztethetik a politikust, hogy pártjával új stratégiát tervezzenek meg. A legnagyobb eséllyel Jordan Bardellát, a Nemzeti Tömörülés vezetőjét jelölhetnék a 2027-es választásokra.
A szakértő egyetért abban, hogy a 29 éves politikus jó alapokról indul, és a támogatottsági számai is közel állnak Marine Le Penéhez. Hozzátette, hogy ebben van egy imázskérdés is, mivel Jorden Bardella rendkívül fiatal lenne egy olyan tekintélyelvű pozíció betöltéséhez, mint a francia elnöki poszt. Példaként említette Emmanuel Macront és Nicolas Sarkozyt, akiknek szintén kihívást jelentett a vezetői szerep korai megszerzése.
Soós Eszter Petronella kiemelte, hogy az ideológiai profil is sokat számít. „Marine Le Pen politikája egy kicsit bonapartista, gaullista, és etatista hagyományba illeszkedik, míg a francia jobboldalon van olyan hagyomány, amelyik gazdaságilag sokkal liberálisabb. A fő kérdés az lesz, hogy a Bardella le tudja-e fedni ugyanazt a szavazóbázist, ami nyilván gyorsan kiderül majd.” Mint mondta, a Nemzeti Tömörülésnek még van két éve arra, hogy újra tudja pozicionálni a fiatal politikust.
A szakértő szerint Marine Le Pen a párt elnökjelöltségétől függetlenül is a francia politika központi alakja marad.
„Marine Le Pen nem fog magától távozni. A hétfő esti interjúja alapján is az látszik, hogy ha nem jelöltként, akkor más minőségben fog politizálni”
– összegezte a szakértő.
Kiemelt kép: Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés (RN) parlamenti frakcióvezetője Párizsban 2021. március 22-én (Fotó: MTI/EPA/Ian Langsdon)