Mint korábban írtuk, az amerikai és az ukrán fél képviselői még a múlt héten közölték, hogy a kudarcba fulladt fehér házi találkozó után ezen a héten Szaúd-Arábiában ülhetne össze ismét.
A Financial Times ezzel a találkozóval összefüggésben osztott meg egy saját értesülést, amely szerint
a tárgyaláson Ukrajna megpróbálja meggyőzni az Egyesült Államokat, hogy folytassák a hírszerzési és katonai támogatást – amiért cserébe egy részleges tűzszünetet javasolhatnak majd.
A részleges tűzszünet értelmében Ukrajna felhagyna az Oroszország elleni nagy hatótávolságú csapásokkal és a fekete-tengeri akciókkal. A lap szerint az ukrán küldöttség arról igyekszik majd meggyőzni az amerikai fél képviselőit, hogy Volodimir Zelenszkij elnök nyitott a háború gyors befejezésére.
Egy ukrán tisztviselő azt nyilatkozta a lapnak: Kijev rövid távon az Egyesült Államokkal való kapcsolatépítést helyezi előtérbe. Ugyanakkor két európai tisztviselő szerint Ukrajna a részleges tűzszünetet „szívességet a szívességért” alapon ajánlaná fel a fegyverszállítások és a hírszerzési támogatás visszaállításáért cserébe.
Az amerikaiak kíváncsiak Ukrajna álláspontjára, tisztázni kell Zelenszkij mondatait
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője nemrég közölte, hogy Marco Rubio külügyminiszter hétfőtől szerdáig a szaúd-arábiai Dzsiddában tartózkodik, hogy megbeszéléseket folytasson „az orosz–ukrán háború befejezésére irányuló elnöki cél előmozdítása érdekében”. Úgy tudni, hogy ennek részeként az amerikai–ukrán találkozóra kedden kerül majd sor.
A Reuters hírügynökség friss cikke szerint két amerikai tisztviselő is megerősítette ezt az információt. Azt is közölték továbbá:
a találkozó célja az lesz, hogy megállapítsák, Ukrajna hajlandó-e anyagi engedményeket tenni Oroszországnak a háború befejezése érdekében.
„Nem lehet egyszerre azt mondani, hogy »békét akarok«, és azt, hogy »semmiben sem vagyok hajlandó kompromisszumot kötni«” – mondta a névtelenül nyilatkozó tisztviselők egyike Zelenszkijről. Hozzátette: „Látni akarjuk, hogy az ukránok nemcsak a békében, hanem egy reális békében is érdekeltek-e. Ha csak a 2014-es vagy 2022-es határok érdeklik őket, az beszédes.”
Az amerikai küldöttség arra is figyelni fog, hogy az ukránok tényleg komolyan gondolják-e kapcsolatok javítását a Trump-kormányzattal. Az ukrán delegáció élén várhatóan Andrij Jermak, Zelenszkij egyik legfőbb bizalmasa, az ukrán elnöki hivatal vezetője fog állni.
Emellett úgy tudni, hogy hétfőn Volodimir Zelenszkij is országba érkezik, hogy Szaúd-Arábia koronahercegével találkozzon (az ukrán elnök eredetileg pár hete, az orosz–amerikai tárgyalások idején érkezett volna az országba, de ezt akkor lemondták).
Zelenszkij a minap azt mondta: Ukrajna teljes mértékben elkötelezett a konstruktív párbeszéd mellett Szaúd-Arábiában. „Reális javaslatok vannak az asztalon. A kulcs az, hogy gyorsan és hatékonyan lépjünk” – fogalmazott.
Amerikai részről Marco Rubio mellett Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Donald Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff is ott lesz a tárgyaláson.
Amerikai részről van olyan tisztviselő is, aki már látni véli a pozitív változást
A BBC mindeközben arról számolt be egy magas rangú amerikai külügyi tisztviselőre hivatkozva, hogy a Trump-kormányzat úgy véli, Ukrajna vezetése készen áll arra, hogy továbblépjen a tűzszüneti folyamat vonatkozásában.
„Az a tény, hogy a vezetőik is eljönnek, jó jel számunkra, hogy le akarnak ülni, és készek továbblépni”
– mondta a névtelenül nyilatkozó külügyminisztériumi tisztviselő a Dzsiddában folytatott tárgyalásokról.
Trump különmegbízottja, Steve Witkoff pedig azt közölte nemrég: Szaúd-Arábiában az amerikai csapat a béke „keretrendszerét” akarja megvitatni, hogy megpróbáljanak véget vetni az orosz–ukrán háborúnak.
Kiemelt kép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszédet mond a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferencián 2025. február 15-én (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)