Aktuális

Bombariadó volt Székesfehérváron, Cser-Palkovics András is megszólalt

Véget értek az amerikai–orosz tárgyalások, közben a Kreml bejelentette: Vlagyimir Putyin leülhet tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel

| Szerző: Bereznay István
Kedd reggel megkezdődtek az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó orosz–amerikai tárgyalások Szaúd-Arábiában. Többek közt a két ország külügyminisztere is találkozott, és az első részletek már megjelentek arról, hogy mi zajlik az egyeztetésen. Nem sokkal később Vlagyimir Putyin szóvivője is nyilatkozott, és azt mondta: szükség esetén az orosz elnök a későbbiekben leülhet tárgyalni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A rijádi amerikai–orosz találkozó végül több mint négy órán át tartott, amelyet követően kiderült, hogy mi lesz a következő lépés az ukrajnai rendezéssel kapcsolatban. Frissülő cikkünkben időrendi sorrendben foglaltuk össze a legérdekesebb fejleményeket.

Arról, hogy az amerikai és az orosz delegáció közt megkezdődött az egyeztetés, magyar idő szerint nem sokkal reggel 9 előtt számolt be több külföldi lap. A két ország képviselői a királyi család egyik palotájában, a Diriyahban találkoztak. Az egyeztetésről felvétel is készült:

A BBC úgy értesült, hogy a megbeszélésen az amerikai fél hangsúlyozta, hogy

a keddi találkozó még nem a béketárgyalások megkezdéséről szól, hanem csak arról, hogy megbizonyosodjanak róla: Oroszország valóban komolyan gondolja-e az ukrajnai háború befejezését.

Oroszország képviselői eközben azt közölték, hogy számukra elsődleges fontosságú a kapcsolatok normalizálása az Egyesült Államokkal.

A BBC szerint nem világos, hogy a találkozó milyen mértékben lesz nyilvános,

az viszont már biztosnak tekinthető, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter találkozott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel.

A CNN beszámolója szerint a két tárcavezető egyeztetése még folyamatban van, és amerikai részről Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Donald Trump közel-keleti ügyekért felelős megbízottja, Steve Witkoff is jelen van (róluk szintén kiderült már korábban, hogy a delegáció tagjai lesznek). Orosz oldalról pedig Jurij Usakov elnöki tanácsadó és Kirill Dmitrijev az Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatója kísérte el Lavrovot.

Mint írták, Szergej Lavrov közölte: a tárgyalások célja, hogy véget vessenek annak az abnormális időszaknak, amely a két nagyhatalom kapcsolatát jellemezte eddig. A megbeszélés megalapozhatja akár Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök esetleges találkozóját is.

A BBC utóbb azt is közölte, hogy nagyjából egy perc hosszan tudtak forgatni abban a nagy tárgyalóteremben, amely a fenti videón is látható. Mint írták, a szaúdi házigazdák csak üdvözlő nyilatkozatokat tettek a teremben, mielőtt a két delegáció távozott volna, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások.

Donald Trump megbízottja eközben Európa vezetőivel egyeztet

Miközben az amerikai és az orosz tisztviselők közötti tárgyalások zajlanak, Donald Trump ukrajnai és oroszországi ügyekért felelős különmegbízottja, Keith Kellogg megbeszéléseket folytat kedden Európában – írta a BBC.

Az első találkozóját már meg is tartotta Brüsszelben Antonio Costával, az Európai Tanács elnökével és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.

Von der Leyen fontosnak nevezte a megbeszélést. „Szeretnénk az Egyesült Államokkal együttműködve igazságos és tartós békét teremteni Ukrajnának” – fogalmazott.

Keith Kellogg következő állomása Lengyelország lesz kedden, ahol Andrzej Duda elnök a varsói elnöki palotában fogadja őt. Ezt követően Donald Trump tisztviselője Kijevbe utazik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn azt mondta, hogy Kelloggot a frontvonalra is elviszi majd.

Kína is hallatta a hangját: nem lehet kizárni a béketárgyalásokból az érintett feleket

A CNN szerint a kínai külügyminisztérium kijelentette: fontos, hogy az ukrajnai háború minden résztvevője összeüljön a béketárgyalásokon.

„Kína üdvözöl a békének szentelt minden erőfeszítést, beleértve az Egyesült Államok és Oroszország között a tárgyalásokról elért konszenzust” – mondta Guo Jiakun külügyminisztériumi szóvivő a sajtótájékoztatón, majd hozzátette: „Ugyanakkor Kína elvárja, hogy minden érintett és érdekelt fél részt vegyen a tárgyalási folyamatban a megfelelő időben.”

Mint a CNN megjegyzi, Kína már régóta igyekszik magát potenciális békeközvetítőként pozicionálni a konfliktusban, és a saját (viszonylag kevés konkrétumot tartalmazó) békejavaslatukkal is előálltak. Ugyanakkor ezeket a törekvéseket sokak szemében beárnyékolja az, hogy eközben Kína szoros viszonyt folytat Oroszországgal, vagyis az egyik hadakozó féllel.

Megszólalt a Kreml: Vlagyimir Putyin is leülhet tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel. Az ukrán EU-csatlakozást elfogadja Oroszország

Mindeközben az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov is sajtótájékoztatót tartott Moszkvában, amelyen közölte:  Vlagyimir Putyin orosz elnök szükség esetén kész tárgyalni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

A szóvivő hozzátette, hogy erre Vlagyimir Putyin már a korábbi nyilatkozataiban is utalt, ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy szerintük Zelenszkij legitimitása megkérdőjelezhető – amiatt, hogy az előző évben nem tartottak választást Ukrajnában – és ez problémát jelenthet egy ilyen tárgyalás esetén. „A megállapodások jogi rögzítése komoly vita tárgyát képezi, figyelembe véve a realitást, amely szerint Zelenszkij legitimitása megkérdőjelezhető” – mondta a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség szerint Dmitrij Peszkov.

A szóvivő közölte azt is, hogy álláspontjuk szerint Ukrajnának joga van csatlakozni az EU-hoz, és ezt Oroszország is elfogadja. „Ez minden ország szuverén joga. Integrációról és gazdasági folyamatokról beszélünk, és itt természetesen senki nem diktálhat semmit egyetlen országnak sem. Mi sem fogjuk ezt tenni” – mondta Peszkov. Ugyanakkor hozzátette, hogy a NATO esetében viszont már nem igaz ugyanez.

„De a biztonsággal, védelemmel vagy katonai szövetségekkel kapcsolatos kérdésekben teljesen más az álláspontunk. Ott egy másik kérdésről van szó, és ezt mindenki jól tudja” 

– fogalmazott a szóvivő a BBC szerint.

Az egyik orosz tárgyaló szintén nyilatkozott, előrelépésre számít a kétoldalú kapcsolatokban

Mindeközben a szaúdi tárgyalás résztvevői közül Kirill Dmitrijev nyilatkozott a helyszínen lévő újságíróknak (mint a BBC írta, ő egy időre elhagyta a termet).

Az orosz tisztviselő azt mondta: meglátása szerint körülbelül három hónapon belül belül előrelépés várható az amerikaiakkal folytatott gazdasági tárgyalásokkal kapcsolatban. Hozzáfűzte azt is, hogy szerintük az amerikai vállalatok több mint 300 milliárd dollárt veszítettek, miután az ukrajnai invázió kezdetét követően kivonultak Oroszországból.

Korábban, még a tárgyalások előtt a CNN-nek is nyilatkozott Kirill Dmitrijev, és úgy vélekedett: Donald Trump elnök és csapata nagyszerű problémamegoldók.  Valamint azt is elárulta, hogy ő maga már korábban is találkozott Rijádban Trump csapatának több tagjával. Arról is beszélt, hogy az amerikai és az orosz gazdaság egyaránt profitálhatna az együttműködésből. „Szerintem nagyon fontos, hogy hidakat építsünk. Szerintem az amerikai–orosz kapcsolatok nagyon fontosak a világ számára” – fogalmazott.

A brit védelmi miniszter fenyegetve érzi magát

Az ukrajnai háború befejezésére tett erőfeszítések a fenyegetettség új korszakát jelzik – ezt a brit védelmi miniszter, John Healey közölte kedden, egy londoni sajtótájékoztatón.

„A fenyegetettség új korszakában vagyunk, és ez új védelmi korszakot követel” – idézte a CNN a tárcavezetőt. Healey felvázolta, hogy az Egyesült Királyság idén közel 3 milliárd angol fonttal növelte védelmi kiadásait, és az elkövetkező hónapokban kijelölik az utat a GDP 2,5 százalékának védelmi kiadásokra való fordításához is (ez az arány még messze elmaradna a Trump-kormányzat által követelt, a GDP százalékát kitevő értéktől).

„A következő hetekben meghozott döntéseink nem csak az ukrajnai konfliktus kimenetelét, hanem a világ biztonságát is meghatározzák egy generációra előre”

– hangsúlyozta a brit védelmi miniszter.

Egy elemző szerint az amerikai–orosz tárgyalás azt jelenti, hogy Kijevnek Moszkva szabályai szerint kell játszania

A CNN-nek Matthew Schmidt, a New Haven Egyetem nemzetbiztonsági ügyekkel foglalkozó professzora azt mondta: az, hogy Európa országait (beleértve Ukrajnát) kizárták a keddi tárgyalásokról, azt jelentheti, hogy „Ukrajnának valaki más szabályai szerint kell játszania a másodlagos tárgyalásokon, leginkább Oroszország szabályai szerint – ami azt jelenti, hogy a végeredmény már azelőtt el van döntve, hogy egyáltalán az asztalhoz ülnének”.

Michael Bociurkiw, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) korábbi szóvivője a CNN-nek elmondta, hogy Ukrajnának jelenleg nagyon kevés befolyása van, és hogy az ukrán hadsereg a harctéren használt kritikus fontosságú információk tekintetében az Egyesült Államokra támaszkodik. Hozzátette: ebben a helyzetben Donald Trump kormánya nemrég „kizsákmányoló” mennyiségben követelt hozzáférést Ukrajna ritkaföldfém-ásványtartalékhoz.

Mit csinál eközben Zelenszkij?

Az amerikai és orosz tárgyalók kora délután munkaebédre vonultak félre – a BBC szerint eddig a pontig bezárólag összesen 3 óra 15 percet tárgyaltak. Hogy pontosan miről, azt egyelőre nem lehet tudni.

Mindeközben, mint írták, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Recep Tayyip Erdogan török elnökkel találkozik kedd délután, és helyi idő szerint 16 órakor egy közös sajtótájékoztatót tartanak majd.

Az ukrán államfő most harmadszorra jár Törökországban az orosz invázió 2022-es kezdete óta. Feleségével, Olena Zelenszkával együtt részt vesznek az ukrán nagykövetség épületének megnyitó ünnepségén is.

Véget ért a találkozó – ezt mondták a résztvevők

Az amerikai külügyminisztérium a BBC szerint nem sokkal 13 óra után közölte, hogy az amerikai és az orosz küldöttek találkozója befejeződött. A munkaebéddel együtt a megbeszélés több mint négy órán át tartott.

Nem sokkal később Kirill Dmitrijev a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy pozitívak voltak az ukrajnai háborúról folytatott tárgyalások. Dmitrijev úgy fogalmazott a CNN szerint, hogy a tárgyalások mára befejeződtek.

A BBC szerint Kirill Dmitrijev utóbb az orosz Rosszija 1 állami csatornának egy részletes nyilatkozatot is adott, ahol azt is elmondta:  „A Biden-kormányzattal ellentétben, amely soha nem próbálta meghallgatni Oroszország álláspontját, ez egy nagyon egyértelmű erőfeszítés volt a párbeszéd megkezdésére, Oroszország álláspontjának megértésére és azoknak a dolgoknak a megbeszélésére, amelyekben egyetértünk.” Hozzáfűzte: „Sokkal jobban megismertük egymást, sokkal jobban megértjük egymást most már.

Az orosz elnök tanácsadója, Jurij Usakov szintén nyilatkozott az orosz állami televíziónak, és összegzett a találkozóval kapcsolatban:

„Nem rossz, nem rossz, nagyon komoly megbeszélés zajlott minden olyan kérdésről, amelyet érinteni akartunk, megállapodtunk abban, hogy figyelembe vesszük egymás érdekeit és fejlesztjük a kétoldalú kapcsolatokat, hiszen Moszkva és Washington is érdekelt ebben.”

Elmondása szerint megállapodtak abban is az amerikai féllel a továbbiakat illetően, hogy „egy külön tárgyalócsoport fogja a megfelelő időben felvenni a kapcsolatot”.

Ez lesz a következő lépés

Utóbb az amerikai külügy is kiadott egy nyilatkozatot, amelyben az áll, hogy az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalócsoportokat fog kijelölni az ukrajnai háború befejezéséről szóló további tárgyalásokra.

A két fél abban is megállapodott, hogy foglalkoznak a kétoldalú kapcsolatokat érintő „irritáló tényezőkkel”. „Egy telefonhívás, majd egy találkozó nem elegendő a tartós béke megteremtéséhez. Cselekednünk kell, és ma fontos lépést tettünk előre” – írták az amerikai külügyi tárca közleményében.

Négy pontban egyeztek meg a felek, az amerikai külügyminiszter rendkívüli lehetőségeket lát maguk előtt

Marco Rubio amerikai külügyminiszter utóbb, egy sajtótájékoztatón további részleteket árult el, és közölte azt, hogy az Egyesült Államok és Oroszország négy alapelvben állapodott meg a tárgyalásokon a CNN szerint:

  1. „A washingtoni és moszkvai (diplomáciai) missziók működőképességének helyreállítása. Ahhoz, hogy tovább tudjunk haladni ezen az úton, olyan diplomáciai létesítményekre van szükségünk, amelyek normálisan működnek és funkcionálnak.”
  2. „Kijelölünk egy magas szintű csapatot a mi részünkről, hogy segítsen tárgyalni és rendezni az ukrajnai konfliktust oly módon, amely tartós és elfogadható minden érintett fél számára.”
  3. „Hogy elkezdjük megvitatni, átgondolni és megvizsgálni mind a geopolitikai, mind a gazdasági együttműködést, amely az ukrajnai konfliktus befejezéséből eredhet.”
  4. „Mi öten, akik ma itt voltunk [értsd: az amerikai és az orosz delegáció résztvevői, leszámítva Kirill Dmitrijevet – a szerk.] továbbra is részt veszünk ebben a folyamatban, hogy biztosítsuk, hogy az eredményes módon haladjon előre.”

Rubio –  a gazdasági, geopolitikai együttműködéssel kapcsolatban – azt is hozzátette, hogy rendkívüli lehetőségek nyílhatnak meg mind az Egyesült Államok, mind Oroszország számára, ha véget ér az ukrajnai háború. Mint mondta, ez esetbe szerinte elképzelhető, hogy az Egyesült Államok „a közös érdekű kérdésekben geopolitikailag és, őszintén szólva, gazdasági értelemben is partnere legyen az orosznak”.

Kiemelt kép: Az amerikai és az orosz delegáció találkozója Szaúd-Arábiában 2025. február 18-án (Fotó: Getty Images)

Ajánljuk még