Aktuális

A Hezbollah vállalta magára az izraeli miniszterelnök rezidenciája elleni dróntámadást

Vlagyimir Putyin szerint Oroszország és Kína együttműködése stabilizáló hatású a világban

Oroszország és Kína együttműködése stabilizáló hatású a világban, Moszkva és Peking fokozni is kívánja ezt – jelentette ki kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök a BRICS-országok kazanyi csúcstalálkozójára érkezett Hszi Csin-ping kínai elnököt fogadva.

Az orosz-kínai együttműködés a globális ügyekben az egyik legfőbb stabilizáló tényező a világban. Szándékunk tovább növelni az összehangoltságot a többoldalú fórumokon a globális biztonság és igazságos világrend biztosítása végett” – mondta az orosz elnök.

Putyin szerint Moszkvában és Pekingben is nagyra becsülik a kínai-orosz együttműködés hagyományosan magas színvonalát a BRICS keretében. „Közös munkánk évei során szervezetünk tekintélye és befolyása növekedett. És mi a BRICS további erősítését tervezzük. Mindent megtettünk, ami elnökségünktől függ, hogy így is legyen” – tette hozzá Putyin.

„Megbeszélésünket követően vacsoránál találkozunk a BRICS-tagállamok vezetőinek körével” – mondta az orosz elnök, hozzátéve, hogy immár az új, kibővített tagság ül az asztalnál.

Az orosz elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy Peking és Moszkva kapcsolatai példaértékűnek minősülnek a mai világban.

Hszi Csin-ping kijelentette, hogy Oroszország és Kína együttműködése jelentősen hozzájárul az igazságossághoz a világban.

„Oroszország és Kína minden téren folyamatosan erősíti és szélesíti stratégiai és gyakorlati együttműködését, jelentős lendületet adva ezzel a nemzeti újjászületésnek és fejlődésnek, hozzájárulva a két ország lakosságának jólétéhez és az igazságosság védelmezéséhez a világban” – húzta alá Hszi.

A kínai elnök egyben kijelentette, hogy a nemzetközi helyzet egy évszázada nem tapasztalt megrázkódtatásai, illetve változásai sem képesek megrendíteni a két nagyhatalom viszonyát.

A BRICS államközi egyesülés, amelyet 2006-ban Oroszország, Kína, India és Brazília hozott létre, Dél-Afrika pedig 2011-ben csatlakozott hozzá. 2024. január 1-jétől Oroszország tölti be a csoport soros elnökségét. Ez év elejétől Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia is csatlakozott a szervezethez.

Kiemelt kép: Vlagyimir Putyin orosz elnök  és Hszi Csin-ping kínai államfő kezet fog kétoldalú találkozójuk kezdetén Asztanában 2024. július 3-án (Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Szergej Gunejev).

Ajánljuk még