Aktuális

Szentkirályi Alexandrát javasolja a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltjének a budapesti Fidesz

Tajvani elnök: Kína túlterhelt ahhoz, hogy Tajvan invázióját mérlegelje

Kína vezetését túlságosan leterhelik belső problémái ahhoz, hogy Tajvan esetleges invázióját fontolgassa – mondta Caj Jing-ven tajvani elnök a The New York Times című amerikai lapnak adott interjújában.

Kína, amely a de facto saját kormányzattal rendelkező Tajvant saját területének, szakadár tartománynak tekinti, az elmúlt években egyre nagyobb nyomást gyakorolt a szigetre, katonai tevékenységét is fokozta a sziget közelében, ami globális következményekkel járó konfliktussal fenyegetett.

„Úgy gondolom, a kínai vezetést ebben a pillanatban túlságosan lefoglalja, hogy a belső kihívásaival foglalkozzon. Szerintem ez talán nem a megfelelő idő arra, hogy Tajvan elleni nagyszabású inváziót mérlegeljenek”

– mondta Caj a csütörtökön megjelent interjúban.

„Ez nagyrészt a belső gazdasági és pénzügyi, valamint politikai kihívások miatt nem valószínű. De ezzel együtt a nemzetközi közösség is elég világosan és érthetően egyértelművé tette, hogy a háború egyszerűen számításba sem jöhet, és a béke és a stabilitás áll mindenki érdekében” – fogalmazta Caj.

Kapcsolódó tartalom

Caj és kormánya többször is tárgyalásokat kezdeményezett Kínával, de eredménytelenül. Peking elutasítja a párbeszédet, mivel Cajt és a kormányzó Demokratikus Haladó Pártot (DPP) szeparatistának tekinti.

Az elnök szerint csak a tajvaniak dönthetnek saját jövőjükről. Tajvanban jelenleg a januári elnök- és parlamenti választást megelőző kampány zajlik. A közvéleménykutatások szerint Laj Cseng-tö jelenlegi alelnök, a DPP elnökjelöltje a legesélyesebb arra, hogy Tajvan következő elnöke legyen.

Caj kifejtette; nem titok, hogy Kína megpróbál beavatkozni a tajvani választásokba.

„Mindazonáltal úgy gondolom, hogy valószínűleg nem lesz különösebben sikeres az a törekvésük, hogy befolyásolják az itteni választásokat. Elsősorban azért, mert itt demokrácia van, és az emberek tudják, hogy ők maguk hozzák meg a legjobb döntést arról, hogy ki lesz a következő tajvani vezető”

– tette hozzá az elnök.

Kína tajvani ügyekkel foglalkozó hivatala szerdán ismét bírálta a tajvani vezetést és a DPP jelöltjét.

„Tajvan függetlensége háborút jelent. Az, hogy a DPP ezt a veszélyes függetlenségi kettősjátszmát folytatja, csak megmérgezi a szigeten élő honfitársaik érdekeit és jólétét” – mondta Csen Pin-hua, a kínai hivatal szóvivője sajtótájékoztatóján.

Tajvan kínai ügyekkel foglalkozó tanácsának vezetője, Csiu Taj-szan Tajpejben csütörtökön újságíróknak nyilatkozva visszautasította Peking bírálatait.

„Őszintén szólva, ezek a megjegyzések azt mutatják, hogy ők azt sem tudják, mi a demokratikus politika és a demokratikus választás” – mondta Csiu.

Ajánljuk még