logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

„A szankciós csomag teljes újragondolására lenne szükség Brüsszelben”

| Szerző: hirado.hu
Nem csitul az energiaválság kavarta vihar Európában. Holnaptól ülnek ismét tárgyalóasztalhoz az unió képviselői, hogy megoldást találjanak az Európát sújtó energiakrízisre. Kovács Attila az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója az M1 Ma reggel című műsorában arra hívta fel a figyelmet, hogy az elhibázott szankciós politikáknak a mezsgyéjéről az Európai Bizottság, a brüsszeli intézmények nem tudnak letérni. Hozzátette: érdekes módon a gázársapka az orosz gázra vonatkozik, de a tengerentúlról vagy Norvégiából érkező gázra nem.

A szakértő szerint az elmúlt, több mint tíz évben az Európai Unió egyik válságból a másikba sodródott. Az európai intézmények késedelmesen reagáltak a válságokra, mint például a koronavírus okozta válság, illetve a megoldások sok esetben a tagállamok érdekeitől eltérőek voltak.

„Az látszik, hogy az elhibázott szankciós politikáknak a mezsgyéjéről az Európai Bizottság, a brüsszeli intézmények nem tudnak letérni”

– hangsúlyozta Kovács Attila. Hozzátette, hogy a gázársapka bevezetésének az ötlete is egy bújtatott formájú szankció. A holnap kezdődő EU-csúccsal kapcsolatban Kovács kifejtette, hogy Magyarország mellett számos más tagállam, köztük Németország és Hollandia is azzal érvelt, hogy a gázársapka bevezetése veszélyeztetné az európai gázellátást. Ausztria is határozottan ellenzi a javaslatot.

„Gyakorlatilag a szankciós csomag teljes újragondolására lenne szükség Brüsszelben, aminek én most nem látom a politikai realitását… Az látszik, hogy az orosz gázt egy jóval drágább, amerikai LNG-gázzal tudja rövid távon kiváltani a kontinens. Érdekes módon a gázársapka az orosz gázra vonatkozik, de a tengerentúlról vagy Norvégiából érkező gázra nem”

– fejtette ki Kovács Attila. Brüsszel a háború elején azt ígérte, hogy a szankciós politikák hatékonyak lesznek az orosz agresszió megfékezése céljából, és az állampolgárok nem fogják érezni a szankciók hatását. Az emelkedő energiaárak ugyanakkor sújtják Amerikát is, különösen az OPEC-tagországok termeléscsökkentése miatt. Az elemző szerint a német koalícióban is látszódnak törésvonalak az energetikai kérdésben.

Kapcsolódó tartalom

Ajánljuk még