logo

Műsorújság

×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

A migránspolitikában is változtatásokat ígér az új német kormány

| Szerző: hirado.hu
Németország új kormányában szinte testvériesen megosztozott a három koalíciós párt a minisztériumokon. A kormány tagjainak fele-fele nő és férfi, de a legnagyobb kérdés, hogy vajon ideológiai vagy pragmatizmus-vezérelt német kormányzás várható-e a jövőben. Ennek függvényében pedig, hogy miként alakulhatnak az Európai Unió vitái, illetve milyen irányba haladhat a Kelet- és Közép-Európával fennálló kapcsolatrendszer.

 

Boris Kálnoky újságíró, a Mathias Corvinus Collegium médiaiskolájának vezetője a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában kijelentette, hogy Németország nagy politikai korszakváltása már Angela Merkel korábbi kancellár kormányzása alatt elkezdődött, azonban ezidáig nem volt látható.

Kálnoky szerint a német kormányok szinte mindig pragmatikusak, fő céljuk a gazdaság pragmatikus menedzselése. Ilyen szempontból tapasztalható egyfajta kontinuitás az új kormányban is, Olaf Scholz kancellár ugyanis az úgynevezett régi német politikusnemzedéket képviseli, amely keveset beszél és többet dolgozik. Mögötte azonban egy új radikális nyomás kezdődött a Zöldek pártja által, amelynek élén Annalena Baerbock, az új külügyminiszter áll.

Az új koalíciós kormánynak az is sajátossága, hogy néhány szakminisztérium élén nem az adott szakterülethez értő személy ül. Ez azért lehetséges, mivel a realista, pragmatikus és a közvélemény számára elfogadható politikusoknak is posztot kellett szerezni.

Az egyik legradikálisabb változás a migránspolitikában várható, a német kormány ugyanis reformálni készül az állampolgársági jogot, amellyel bevezeti a több állampolgárság elismerését, ezáltal nagyban megváltozhat a belpolitika dinamikája is.

Az újságíró hozzátette, hogy

az új Németország a szuverén német nemzetállamot is megszüntetné, helyette egy föderális európai állam létrehozását tervezi.

Egyértelmű Európa-barát napirendet határozott meg. Vallja, hogy mindenekelőtt egy erős és független Európai Unió létrehozására kell törekedni, ehhez pedig elengedhetetlen a Kelet-Közép-Európával kialakított együttműködési stratégia folytatása.

Kálnoky úgy véli, hogy a német pozíció tartalmilag egy integráltabb Európa irányába vezet majd, az ország viszont, mint európai politikai tényező gyengülni fog, ugyanis egy hárompártos koalíciós kormány számára az ország vezetése sokkal nehezebb. Ez pedig egy erősebb francia befolyást eredményezhet a kontinensen.

A teljes beszélgetés hallgatható vissza.

A címlapfotón Olaf Scholz új német kancellár és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (jobbra) brüsszeli sajtóértekezletén 2021. december 10-én (MTI/AP/Olivier Matthys).

Ajánljuk még