A Líbiában lévő migránsok befogadását sürgeti az Európai Parlament LIBE bizottságának elnöke, Juan Fernando López Aguilar április végi videókonferenciáján úgy fogalmazott, az Európai Uniónak pénzügyi forrásokkal alátámasztott tervre van szüksége az emberi jogok megsértésének leginkább kitett migránsok kimenekítésére Líbiából, azt követően pedig elhelyezésükre a tagállamok között.
Ifj. Lomnici Zoltán Századvég jogi szakértője a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország című műsorában elmondta, a LIBE bizottság több napot is annak szentelt, hogy kidolgozzák tervüket arra, hogyan tudnák a harmadik világból érkező migránsokat bejuttatni Európába.
Hozzátette, érhetetlennek tartja, hogy a számtalan kudarc ellenére a LIBE bizottság miért akarja továbbra is napirenden tartani a szétosztás kérését, ráadásul úgy, hogy még Spanyolország, a bizottság elnökének hazája is csupán 14 százalékban tudta teljesíteni a kötelező kvótáról szóló határozatban foglalt keretkötelezettséget.
Ifj. Lomnici Zoltán arra is kitért, hogy ha a John Hopkins Egyetem koronavírussal kapcsolatos adatait megnézzük, világossá válik, hogy egész Afrikában jelenleg a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma több mint hatvanezer. Hozzátette, azonban fontos észrevenni egy furcsaságot, vagyis, hogy Líbiában elvileg csupán hatvannégy regisztrált fertőzött van. Hozzátette a furcsaság alapját az jelenti, hogy Dél-Afrika után (kilencezer regisztrált koronavírus-fertőzöttről tudnak) Algériában, illetve Marokkóban (Líbia két szomszédos országában) van a legtöbb fertőzött. Elmondta, ez a fajta furcsaság erősíti a LIBE bizottság narratíváját, de elgondolkodtatja az embereket, hogy Líbiában, miért ilyen alacsony a fertőzöttek száma?
A címlapfotó illusztráció.