Uniós támogatások csökkentésével fenyegetik Varsót

 

Vera Jourova, az európai értékekért és átláthatóságért felelős európai uniós biztos bírálta egy szombaton megjelent interjújában a lengyel bíróságokat érintő törvénymódosításokat, és az unió támogatásának csökkentésével fenyegette meg Varsót. Andrzej Duda lengyel elnök kedden írta alá a jogszabálymódosításokat.

„Ez nem reform, hanem rombolás.” A bírókinevezéseket kritizáló bírák megbüntetése a most végrehajtott módosítások alapján „nem pusztán célzott beavatkozás néhány feketebáránnyal szemben, hanem egyenesen bombázását”– jelentette ki Jourova a Der Spiegel című német magazinban megjelent interjúban.

A biztos olyan veszélyről beszélt, amely szerinte visszafordíthatatlan kárt okozhat Lengyelországban. Hozzátette: támogatja azokat a javaslatokat, miszerint az uniós támogatásokat szorosabban kössék a jogállamisági értékek betartásához az egyes tagállamokban.

„Az uniós költségvetésből csak olyan ország számára juthat támogatás, amelyben független bíróságok elé lehet vinni, ha felmerül a gyanúja annak, hogy a támogatást nem szabályosan használták fel” – jelentette ki az interjúban.

A törvénymódosításokat mindvégig bírálta a lengyel ellenzék, az európai szervek pedig szorgalmazták, hogy a lengyel parlament ne fogadja el azokat. Az Európai Bizottság január 24-én az unió bíróságához fordult azzal a kéréssel, hogy függessze fel a lengyel törvénymódosítások végrehajtását.

Jourova a múlt héten Lengyelországban járt az ügy megvizsgálása céljából, és a tárgyalásait követő nyilatkozatok szerint a felek a párbeszéd folytatásában egyeztek meg.

Szombaton több ezren vonultak az utcákra Varsóban a lengyel kormány igazságügyi reformjának támogatására. Adam Borowski, a megmozdulás szervezője azt hangoztatta, hogy az EU-nak nincs joga beleavatkozni abba, hogyan működjön a lengyel igazságszolgáltatás, a módosítások megvalósítása nemzeti szuverenitási kérdés, és a kormányzó pártnak nem szabad meghátrálni az uniós bírálatok miatt.

Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) vezetője szombaton a PAP lengyel hírügynökség jelentése szerint azt közölte: semmiféle külső vagy belső nyomásnak nem fognak engedni, és nem fognak a megkezdett útjukról letérni.

Ha Lengyelország elállna az igazságügyi reformtól, akkor azzal azt ismerné el, hogy csak egy „alárendelt, másodrangú állam”.