Javában zajlik a kampány Szlovákiában, ahol bő három hét múlva tartják a parlamenti választásokat. A legutóbbi, januári közvélemény-kutatás szerint egyik magyar párt sem jutna be a pozsonyi törvényhozásba. Az elmúlt szavazások alkalmával is tapasztalható volt, hogy a felvidéki magyarság jelentős része vagy nem ment el szavazni, vagy a helyi szlovák pártok egyikére szavazott, és ennek oka, hogy a felvidéki magyarok kiábrándultak a szlovákiai magyar pártokból.
A szlovák parlament (Fotó: MTI/EPA/Peter Hudec)
A közvélemény-kutatás szerint az első helyen a jelenleg is kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), Robert Fico pártja áll, a második legnépszerűbb párt a Marián Kotleba által vezetett, a szlovák sajtó által szélsőjobboldaliként jellemzett Mi Szlovákiánk-Néppárt (LS-NS). Őket követi a Progresszív Szlovákia, melynek magyar platformja is van, majd az Andrej Kiska volt államfő nemrég alapított Emberekért (Za ludí) nevű pártja következik.
A mérések szerint további öt párt is a parlamenti küszöb fölé kerülne, ám a Most-Híd és az Magyar Közösség Pártja (MKP) be sem jutna a parlamentbe.
Külön listát állított az MKP és a Most-Híd
A felvidéki magyarság körében érdemi támogatottsággal rendelkező két politikai erő, a tisztán magyar Magyar Közösség Pártja, illetve a Most-Híd szlovák magyar vegyespárt nem közös listán, hanem néhány köréjük csoportosuló törpepárttal együtt indul a parlamenti választáson. Az MKP, a Magyar Fórum és az Összefogás egy választási párt, a Magyar Közösségi Összefogás néven létrehozott formáció listáján indul.
A Most-Híd viszont a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ), valamint egy szlovák törpepárt, az Esély (Sanca) és a Szlovákia Roma Kezdeményezése (RIS) nevű politikai csoportosulás jelöltjeit engedte fel a listájára.
A közvélemény-kutatások arra is rámutattak, hogy január végén a magyarok több mint negyede még nem döntötte el, hogy melyik pártra szavaz.
Élesedik a kampány
A következő három hétben élesedni fog a kampány az országban. Most következnek a televíziós viták, Andrej Kiska és a jelenlegi miniszterelnök, Peter Pellegrini között, de Kiska Robert Ficóval is folytat majd szópárbajt a migrációról, az ellenzéki pártelnök ugyanis azt mondta Szlovákiának sikeres országként kötelessége lenne segíteni néhány száz vagy ezer emberen, akik a háború és az erőszak elől menekülnek.
nem akarja, hogy ezek az emberek megváltoztassák az ország arculatát.
A magyar pártok támogatottsága nem éri el a 8–9 százalékot
Nagy Dávid, a Via Nova Csoport alelnöke a Kossuth Rádió Ütköző című műsorában elmondta, a Magyar Közösségi Összefogás decemberben végzett egy közvélemény-kutatást, amelynek keretén belül ezer magyar szavazópolgárt kérdeztek meg. Hozzátette, ez a felmérés kimutatta, hogy a Magyar Közösségi Összefogás növekvő tendenciát mutat,
Az eredmény biztató – emelte ki Nagy Dávid –, mivel a felmérés időszakában még nem volt annyira ismert a magyar pártok új projektje, az összefogás, a közös lista indítása a választásokon.
Palócz André, a Századvég vezető elemzője szerint
Hozzátette, az elmúlt szavazás alkalmával is azt láttuk, hogy a felvidéki magyarság jelentős része vagy nem ment el szavazni vagy a helyi szlovák pártok egyikére szavazott. Az elemző kiemelte, ez abból is látszik, hogy a felvidéki magyarság Szlovákia lakosságának 8–9 százalékát jelenti, azonban ha megnézzük a magyar pártok támogatottságát, azok nem érik el a 8–9 százalékot.
A megosztottság miatt csalódtak a felvidéki magyarok
Nagy Dávid elmondta, megérti azokat a magyar polgárokat, akik az elmúlt harminc év tapasztalata alapján kiábrándultak a Felvidék politikájából. Hozzátette, a felvidéki magyar politikai életre az elmúlt harminc évben a megosztottság volt jellemző, az ellentétek sokszor egymás felelősségre vonásáig vezettek.
„Az ingatta meg a szlovákiai magyar választók bizalmát a magyar pártokban, hogy azt látták, nem elég, hogy az elmúlt harminc évben nem valósultak meg ’89 ígéretei, még a magyar politikusok egymást közt is marakodnak” – mondta Nagy Dávid, majd hozzátette, „rengeteg lehetőséget lát a fiatal generációban, amely tudatosította, hogy bármit gondolunk is a világról,
Szerinte ez az az út, amin elindulva a magyar pártok meg tudják mozdítani a felvidéki magyarságot.
Pellegrini az első a Smer listáján
Palócz André szerint a Smer jó döntést hozott, hogy az újságíró-gyilkosság botránya után lemondani kénytelen Ficót listáján csak a második helyre sorolta. Ez abból is látszik, hogy a közvélemény-kutatás eredménye szerint a párt továbbra is tartja az első helyet. Hozzátette, ez annak is köszönhető, hogy Fico lemondása után hatalomra került Pellegrini sikeres parlamenti ciklust tudhat maga mögött.
Ján Kuciak oknyomozó újságíró és barátnőjének februári meggyilkolása Szlovákiában tavaly tavasszal kormányellenes tüntetésekhez és belpolitikai válsághoz vezetett. A közvélemény és a sajtó élesen bírálták a kormányzatot, azt állítván, hogy korrupt, és megtűri a maffia működését az országban. A tiltakozási hullám következtében Robert Fico kormányfő és Robert Kalinák belügyminiszter lemondásra kényszerült, az új kormányfő Peter Pellegrini lett.