Tizenhat évre vinnék le a szavazati korhatárt a következő EP-választáson?

 

A davosi csúcson mutatja be Európa megújításra tett javaslatait az éves csúcstalálkozót szervező Világgazdasági Forum (WEF). Ebben többek között azt javasolják, hogy 16 évre csökkentsék a szavazati korhatárt a következő 2019-es Európai Parlamenti választásokon.

Mint minden évben idén is Davosban gyűlik össze a világ gazdasági és politikai elitje január 23 és január 26 között , hogy megvitassa a világgazdaság aktuális kérdéseit és a jövő kihívásait. A nagyszabású eseményre Svájcba várják a világ 70 kormány- és államfőjét. A nyitóbeszédet az indiani ministzerelnök tartja majd, míg Donald Trump amerikai elnök várhatóan a pénteki zárónapon lép a pódium elé.

A davosi tanácskozást idén január 23. és 26. között rendezik. (MTI/EPA/Gian Ehrenzeller)

A davosi tanácskozást idén január 23. és 26. között rendezik. (MTI/EPA/Gian Ehrenzeller)

A találkozót 1971 óta minden évben megtartják, Klaus Schwab ekkor hozta létre a Világgazdasági Fórum elődjét, és szervezte meg az első találkozót akkor még több száz nyugat-európai vállalatvezető részére.

Ennek aprópóján, Európa megújítása címmel tette közzé javaslatcsomagját a konferencia előtt a WEF. A 40 oldalas tanulmányt a McKinsey & Company intézet bevonásával készítettek a tudományos és a közélet , valamint civil- és ifjúsági szervezetek bevonásával.

A tanulmány egy sor általánosságot tartalmaz az Európa jövőjét érintő legfontosabb ügyekben, mint a demokrácia megerősítése és a szociális jogok védelme. A fiatalok fontos kérdésnek tartják a mesterséges intellegencia terjedését, a digitális transzformációt, valamint azt, hogy a technológiai vívmányokból mindenki részesüljön.

A WEF tanulmánynak egyik fontos része a választói korhatár leszállítása 16 évre. Ezt azzal indokolták, hogy a 16-17 éves fiatalok választási hajlandósága magasabb, mint a 18-24 korosztályé. Európában jelenleg Ausztriában és Skóciában szavazhatnak már a tizenhatodik életévüket betöltött fiatalok, Európán kívül pedig öt országban: Argentínában, Brazíliában, Kubában, Ecuadorban és Nicaraguában.

A javaslatot az Európai Parlament is támogatja, de ahhoz hogy 2019-ben a jogszabály életbe léphessen az Európai Tanács, vagyis a tagállamok többségének támogatása is szükséges.