A legalább egymillió amerikai dollár befektethető vagyonnal rendelkező személyek száma 2,6 százalékkal nőtt az előző évhez képest, amely mögött elsősorban az amerikai részvénypiacokon elért hozamok állnak – írja az MTI.
Az Egyesült Államokban egy év alatt 562 ezerrel nőtt a dollármilliomosok köre, ami 7,6 százalékos emelkedést jelent.
A bővülés különösen a szupergazdagok – azaz a legalább 30 millió dollárnyi befektethető vagyonnal rendelkezők – körében volt látványos: az ő vagyonuk az Egyesült Államokban csaknem 12 százalékkal emelkedett.
Kapcsolódó tartalom
Európában a gazdagok száma 2,1 százalékkal esett vissza, amit az árfolyam-ingadozás és a gazdasági növekedés megtorpanása okozott. Ezzel szemben a 30 millió dollárt meghaladó vagyonnal rendelkezők száma 3,5 százalékkal nőtt Európában, ami a vagyon további koncentrálódását jelzi.
A dollármilliomosok számát tekintve
az Egyesült Államokat továbbra is Japán, Németország és Kína követi a rangsorban.
Az ázsiai-csendes-óceáni térségben a magas nettó vagyonú személyek száma 2,7 százalékkal nőtt, a tanácsadó cég szerint az élénk részvénypiaci teljesítmény és a kedvezőbb monetáris környezet hatására.
A Közel-Keleten ezzel szemben 2,1 százalékkal csökkent a milliomosok száma,
főként az alacsonyabb olajárak következményeként.
Németország továbbra is a harmadik helyen áll a dollármilliomosok számát tekintve, azonban a gazdagok száma 1,605 millióra csökkent, ami mintegy 40 ezres visszaesést jelent. A csökkenés hátterében továbbra is az ingatlanárak mérséklődése áll, miközben a teljes vagyon stagnált.
Kínában egyszázalékos csökkenést jegyeztek fel, míg Japán és India esetében a magas vagyonúak száma 5,6 százalékkal nőtt. Latin-Amerikában 8,5 százalékos visszaesés volt megfigyelhető:
Brazíliában és Mexikóban is több mint 13 százalékkal csökkent a dollármilliomosok száma
a devizaárfolyamok gyengülése és a pénzügyi bizonytalanság miatt.
A Capgemini jelentése szerint a portfóliók összetételében nem történt jelentős változás: a készpénzarány stabil maradt, míg az alternatív befektetések – például magántőkealapok és kriptovaluták – továbbra is a teljes vagyon 15 százalékát teszik ki.
A felmérést a Capgemini 2025 januárjában készítette, 71 országban, több mint hatezer magas vagyonú magánszemély és számos vagyonkezelő közreműködésével. Az érintett országok a világ bruttó nemzeti jövedelmének 98 százalékát, valamint a globális tőkepiacok 99 százalékát fedik le.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Luong Thai Linh )