A nyilatkozatot azt követően adták ki, hogy Vang Ven-tao kínai kereskedelmi miniszter és Maros Sefcovic kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos kedden egy videókonferencia keretében egyeztetett.
A megbeszélésen áttekintették a Kína-EU gazdasági és kereskedelmi együttműködés bővítésének lehetőségeit, valamint megvitatták az Egyesült Államok által bevezetett „kölcsönös vámokra” adható válaszokat [az amerikai elnök időközben, a megbeszélést követően az EU-val szemben bevezetett vámokat 90 napra felfüggesztette, Kínával szemben viszont még tovább is növelte azok mértékét – a szerk.].
Vang Ven-tao szerint az amerikai vámintézkedések súlyosan sértik más országok jogos gazdasági érdekeit, ellentétesek a WTO szabályaival, aláássák a szabályalapú nemzetközi kereskedelmi rendszert és veszélyeztetik a globális gazdasági rend stabilitását. Úgy fogalmazott: az Egyesült Államok lépései az egyoldalúság, a protekcionizmus és a gazdasági nyomásgyakorlás tipikus megnyilvánulásai.
„A kereskedelmi háborúnak nincsenek nyertesei, a protekcionizmus nem vezet sehová” – jelentette ki a kínai tárcavezető. Hozzátette: Kína kész a vitás kérdéseket konzultáció útján rendezni, de a végsőkig kitart érdekei mellett, ha Washington továbbra is önkényesen cselekszik.
Maros Sefcovic hangsúlyozta: az amerikai vámintézkedések súlyosan torzítják a nemzetközi kereskedelmet,
és közölte, hogy az EU kész együttműködni a WTO más tagállamaival – köztük Kínával – a globális kereskedelem zavartalan működésének biztosítása érdekében.
Az uniós biztos szerint Brüsszel fontosnak tartja a Kínával fennálló gazdasági kapcsolatokat, és törekszik a kétirányú piacra jutás, a beruházási együttműködés és az ipari párbeszéd elmélyítésére.
A kínai minisztérium tájékoztatása szerint a felek megállapodtak abban, hogy
mielőbb konzultációt kezdenek a piacra jutás kérdéseiről, valamint azonnal tárgyalásokat indítanak az elektromos járművekre vonatkozó árképzési kötelezettségvállalásokról és az autóipari beruházási együttműködésről.
Támogatják továbbá a Kína–EU kereskedelmi jogorvoslati párbeszéd mechanizmusának újraindítását a kereskedelemelterelési kérdések és a kereskedelmi súrlódások kezelése érdekében. A két fél egyetértett abban is, hogy erősítik a kommunikációt a WTO keretein belül, közösen előmozdítják a szervezet reformját, és fellépnek a többoldalú kereskedelmi rendszer megőrzéséért.
Kiemelt kép: Az Európai Unió Kínai Kereskedelmi Kamarájának logója a falon 2025. január 9-én Pekingben (Fotó: Getty Images/dpa/Johannes Neudecker)