Oroszország miniszterelnöke kijelentette, hogy hatszor akkora volt a gazdasági növekedésük, mint az EU-é

| Szerző: Bereznay István
2024-ben 4,1 százalékos volt a GDP növekedése Oroszországban, ami meghaladta a 2023. évi, 3,6 százalékos gazdasági növekedést is - közölte szerdán Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök. A kormányfő azt is hozzátette, hogy az utóbbi két évben Oroszország gazdasága közel hatszor akkora ütemben növekedett, mint az Európai Unióé. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szintén elismerte, hogy nőtt az orosz gazdaság, bár az ő adataik szerint kisebb mértékben – és vannak olyan tényezők is, amelyek arra mutatnak, hogy a következő években már nem lesznek ennyire jók az orosz számok.

A 4,1 százalékos növekedésről szóló adatokat valójában még az orosz állami statisztikai hivatal (Roszstat) közölte még februárban. Mihail Misusztyin szerdán az orosz törvényhozás, az Állami Duma tagjaihoz szólva ismertette az orosz kormányzat előző éves munkáját, megemlítve benne a gazdasági növekedést is.

A RIA Novosztyi szerint a kormányfő átfogó értékelést adott az orosz gazdaság helyzetéről, valamint beszélt a gyermekes családok támogatásáról, az ukrajnai harcokban részt vevőknek nyújtott anyagi támogatásról, valamint a nyugdíjról is. A gazdasági növekedéssel kapcsolatban azt mondta:

az orosz GDP növekedése 2024-ben 4,1 százalékos volt, az utóbbi két évet nézve pedig csaknem hatszor akkora volt Oroszország gazdasági növekedése, mint az Európai Unióé.

„És sok országukban már recesszió figyelhető meg. A német gazdaság például  ez idő alatt már zsugorodott” – tette hozzá Misusztyin, miközben arról is beszélt, hogy az orosz gazdaság már második éve a világátlagot meghaladó ütemben növekszik.

 

Most örülhetnek az oroszok, de kérdés, mi lesz a jövőben

Az orosz számokkal, illetve Oroszország gazdaságának jövőjével kapcsolatban korábban az IMF is közölte a saját számait. A Nemzetközi Valutaalap szintén az előző évit meghaladó orosz növekedésről számolt be, de valamivel kisebb mértékben:

az ő adataik szerint Oroszország GDP-je 4,1 helyett csak 3,8 százalékkal nőtt 2024-ben.

Azt ugyanakkor az IMF is elismerte, hogy mind a 2023-as, mind a 2024-es orosz gazdasági növekedést„ messze meghaladta sok nyugati országét.” Véleményük szerint ebben nagy szerepe lehetett annak, hogy Oroszország az olaj- és gázexportját más országokba irányította át a nyugati államok helyett, és ezáltal meg tudta kerülni a szankciók legsúlyosabb hatásait.

Mindemellett felhívták a figyelmet arra, hogy a növekedést nagyrészt a megnövekedett kormányzati kiadások, és ezen belül különösen a katonai szektor kiadásai táplálták (e ponton érdemes megjegyezni, hogy Oroszország védelmi költségvetése 2025-ben 13,5 billió – vagyis ezermilliárd – rubel lesz, ami soha nem látott összeget jelent. Ezáltal az állami kiadások 32,5 százalékát fordítják majd katonai célokra, ugyanakkor az óriási mértékű katonai költekezés hosszú távon jelentős ronthatja majd az orosz gazdaság helyzetét, miután ezek többnyire nem termelnek majd közvetlenül hasznot az országnak).

Ezzel összefüggésben IMF ugyancsak arra számít, hogy

az orosz növekedés 2025-ben és 2026-ban várhatóan jelentősen lelassul.

A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az ország GDP-je idén mindössze 1,4 százalékkal, jövőre pedig 1,2 százalékkal fog nőni. Elemzők szerint az orosz gazdaság helyzetét nehezítheti a munkaerőhiány, az emelkedő árak, valamint a szankcióknak a külkereskedelemre gyakorolt folyamatos hatása egyes területeken, például a technológiai ágazatban.

A háborúzó felek jövőbeli gazdasági kilátásaival részletesen foglalkoztunk a hónap elején ebben a cikkünkben is.

Kiemelt kép: Mihail Misusztyin orosz miniszterelnök ismerteti a kormány elõzõ évi tevékenységérõl készített beszámolót a parlamenti alsóház, az Állami Duma üléstermében, Moszkvában 2024. április 3-án.  MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Dmitrij Asztahov.

Ajánljuk még