Az orosz Gazprom bő tizenkét órával korábban, péntek este jelentette be a gázszállítások leállítását szombat reggel hat órától. Az osztrák gázimport 80 százalékát oroszországi szállítások fedezik.
A gázszállítás leállítása mögött az OMV és a Gazprom között kialakult jogvita áll, amely az OMV javára hozott 230 millió eurós kártérítés megítélésével zárult a héten egy választottbíróság előtt. Az OMV az odaítélt összegből tervezte fedezni a folyamatban lévő orosz gázszállításokat. Az OMV jelezte egyúttal azt is, hogy fel van készülve az orosz gázszállítások leállítására.
„Ausztria más beszállítókat talált, és a tél elején a gáztárolók mintegy 90 százalékban megteltek” – közölte az osztrák vállalat.
„Ez a mennyiség önmagában körülbelül egy évre tudja fedezni az ország felhasználását. Az alternatív gáz Norvégiából, Ausztria saját termeléséből vagy cseppfolyósított földgáz formájában, Németországon vagy Olaszországon keresztül, hajóval érkezik” – közölték.
Kapcsolódó tartalom
Karl Nehammer osztrák kancellár péntek este X-üzenetben biztosította az osztrákokat, hogy „senki sem fog megfagyni télen”. Közölte, hogy az osztrák gáztározók jól fel vannak töltve, és „nem hagyjuk magunkat zsarolni”.
Az orosz gázszállítások leállítását követően az osztrák fogyasztóknak a következő fűtési szezonban nem kell érezhető áremelkedésre számítaniuk. „Ilyen helyzetre már eddig is számítottak a piacokon. Ráadásul a szállítók már nagyrészt lekötötték az áraikat erre a télre” – mondta Johannes Mayer, az E-Control állami energiafelügyelet közgazdásza az APA osztrák hírügynökségnek adott szombat reggeli interjújában.
Hosszabb távon, azaz a 2024/2025-ös téli szezonon túl az árszint alakulását egyelőre nehéz lenne megjósolni.
„Már most látható, hogy a piacok idegesek” – tette hozzá Mayer. A piac azonban egyelőre abból indul ki, hogy a jövő év negyedik negyedévéig az árak stabilak maradnak. „Ez jó hír a háztartások számára” – tette hozzá.
Megjegyezte viszont, hogy az orosz gázszállítások leállítása csak az OMV-t érinti. Az orosz gáz továbbra is áramlik Ukrajnán keresztül Európába, és ezzel a tétellel kereskednek. „A gáz bejön” – mondta Mayer.
Kezdetben nem volt világos, hogy az OMV a jövőben alternatív forrásokból, például Szlovákiából, vagy más piaci szereplőktől szerezhet-e be orosz gázt.
„Az elmúlt három évben nagy erőfeszítéseket tettünk azért, hogy az orosztól eltérő gázzal diverzifikálhassuk ellátási forrásainkat és szállítási kapacitásainkat. A Gazpromtól érkező szállítás megszakadása után elsősorban alternatív ellátási forrásainkra fogunk támaszkodni, és megbízhatóan, megszakítás nélkül fogjuk ellátni ügyfeleinket” – közölte az OMV az APA kérdésére.
A kiemelt kép illusztráció (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd).