A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei (OPEC+) 2022-ben kezdték meg a kínálat korlátozását a piac megerősítése érdekében.
Idén szeptemberben lépte át először a hordónkénti 90 dolláros árat a Brent olaj. Ennek oka, hogy az OPEC+ vezetői, Szaúd-Arábia és Oroszország 2023 végéig meghosszabbította a napi 1,3 millió hordós csökkentésről szóló döntést.
Az év eleje óta már 2,5 millió hordónyi kitermeléskorlátozást eddig ellensúlyozta a szövetségen kívüli termelők magasabb kínálata – Egyesült Államok, Brazília és a még szankciók alatt álló Irán – közölte az ügynökség.
„Szeptembertől kezdve az OPEC+ termelésének kiesése jelentős ellátási hiányt fog okozni a negyedik negyedévben”
– áll a havi olajjelentésben.
A szélesebb körű aggodalmakat Kína járvány utáni lassú fellendülése erősítette, illetve az, hogy az Egyesült Államokban magas szinten maradnak a kamatlábak.
„Kína a fő joker”
– közölte az IEA. „A kínai ipari tevékenység és az olajkereslet bármilyen hirtelen gyengülése valószínűleg globálisan is átgyűrűzne, ami kihívásokkal járna.”
Mind az IEA, mind az OPEC – kedden közzétett havi jelentésében – optimista a kínai keresletet illetően 2023 folyamán, az idei és a jövő évi globális keresletre vonatkozó becslését pedig nagyrészt változatlanul hagyta. Az IEA becslése szerint 2023-ban a globális kereslet napi 2,2 millióval nő, míg az OPEC 2,44 millió növekedést vár.
Forrás: Reuters
Kapcsolódó tartalom
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/EPA/Larry W. Smith)