Naponta több mint 22 ezer ember dolgozik azon a TVEL nevű orosz cég gyáraiban szerte Oroszországban, hogy nukleáris üzemanyagot gyártsanak a világ atomerőműveibe.
A legnagyobb üzem 60 kilométerre található Moszkvától, egy Elektrosztal nevű városban. Amikor a közmédia stábja ott járt, éppen a paksi erőműbe készítették az uránpasztillákat.
Ez a világ legnagyobb nukleáris üzemanyag-gyára, ahol óriási kazánokban, 24 órán keresztül több mint 1700 Celsius-fokon égetik ki az urán-dioxid tablettákat, amelyek végül speciális cirkónium és nióbium ötvözetéből készült pálcákba kerülnek, majd összeáll a hatszögű méhsejtszerkezetű fűtőelemköteg.
A fűtőelem szerelő részleg ügyeletes vezetője a közmédiának elmondta: a gyár már arra is felkészült, hogy a leendő Paksi kettes erőműbe is gyártsa majd a modernebb-hatékonyabb fűtőkazettákat.
„A Pakson is épülő új blokkokhoz szükséges fűtőelemek gyártástechnologiáját már meghonosította az üzem, és már gyártja is ezeket a megrendelőknek” – mondta Jurij Babenko.
Az atomenergia szerepe felértékelődik – erről beszélt Hárfás Zsolt, atomenergetikai szakértő az M1 stábjának.
Kiemelte, hogy a nukleáris energia a földgáz függőséget is csökkenti.
„Ha a teljes életciklusra vizsgáljuk az atomenergiának a szerepét, akkor azt mondhatjuk, hogy az egyetlen olyan termelési mód, amely télen-nyáron éjjel-nappal tud stabilan, klímabarát és olcsó villamosenergiát termelni és az energiakrízisben nagyon fontos jellemzője az atomenergiának, hogy nagyon sok földgázt tud megspórolni” – mutatott rá a szakértő.
Kapcsolódó tartalom
Az aktuális fogyasztási adatok figyelembe vételével a szakértő úgy számol: ha a Paks 2 erőmű megépül, az évente négy és fél milliárd köbméter gázt tud kiváltani.
A kiemelt képen: Üzemanyagkazetta metszete a Paksi Atomerőmű gyakorlóreaktorában, 2019. június 25-én. (Fotó: MTI/Sóki Tamás)