A gázembargó egész Európát tönkretenné – mondta Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök hangsúlyozta: ebben a kérdésben is vita várható, de más érvekre van szükség.
„Itt most már nemcsak arról van szó, hogy Magyarországnak van-e alternatív, más ellátási lehetősége, hanem arról van szó, hogy most már egész Európát tesszük tönkre. Tehát egy gázembargó az nem egyszerűen Magyarország számára okoz problémát, hanem nem észszerű európai politika” – fogalmazott a kormányfő.
Az orosz gáztilalom bevezetését Lengyelország és a balti államok a háború kirobbanása óta szorgalmazzák. Brüsszel bejelentette, hogy lépéseket tenne.
Az év végéig kétharmaddal csökkentenék az orosz gázkitettséget, öt éven belül pedig teljesen leállítanák a szállításokat. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen szerdán már közölte, hogy az olaj után most a gáz következik.
„A hatodik uniós szankciós csomag, amely embargót vezet be az orosz olaj 90 százalékára, nagy előrelépés, azonban most a gázt kell célba venni” – mondta Ursula von der Leyen, aki hozzátette azt is: ennek megvalósításához a bizottság beterjesztett egy 300 milliárd eurós programot. Az Európai Bizottság elnöke egy Frans Timmermanséhoz hasonló javaslattal is előállt. Szerinte ha az EU-ban két fokkal kevesebbre állítjuk a fűtést, akkor megtakarítjuk az Északi Áramlat 1 vezetéken szállított gázt.
A gázembargó súlyos következményekkel járna, tömeges munkanélküliséget és 3 százalékos gazdasági visszaesést okozna Európában
– reagált a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, Dömötör Csaba az újabb uniós szankciótervre. Hangsúlyozta: ez az, amire a járvány után és a háború árnyékában semmi szüksége nincs Magyarországnak.
„Ha ezt bevezetnék, annak még durvább következményei lennének, mint az olajembargónak lett volna. A gázfelhasználásunk 85 százaléka ugyanis Oroszországból érkezik, és nincs olyan infrastruktúránk, amellyel ezt pótolni lehetne. Arról nem is beszélve, hogy ha sikerülne is máshonnan beszerezni gázt, az biztos magasabb áron történne” – mondta Dömötör Csaba.
Rövid távon nem lehet leválni az orosz gázról, mert energiahiány alakul ki
– hívta fel a figyelmet a Klímapolitikai Intézet igazgatója az M1-en. Litkei Máté kiemelte: cseppfolyósított földgázzal (LNG) lehetne helyettesíteni az orosz gázt, de abból már most is hiány van. Úgy véli: ha az Európai Unió kitart a szankciók mellett, akkor a lakosság energiaellátása veszélybe kerül.
„A kérdés az az, hogy Európa, hogyan tekint magára. Ebben a háborúban háborús félként akar részt venni és meg akarja nyerni a háborút, mert ebben az esetben nincs az az ár, amit ne lennének hajlandók megfizetni. Vagy pedig be akarja fejezni ezt a háborút, és távol akar maradni, ebben az esetben viszont a cél az kellene, hogy legyen, hogy a lakosság jólétét azt amennyire lehet, fönntartsuk”
– fogalmazott Litkei Máté.
Az Európai Unió gázimportjának 40 százaléka Oroszországból érkezik, vagyis a tagállamok sokkal jobban függnek az orosz gáztól, mint a széntől vagy az olajtól. Egy esetleges embargó kapcsán például Németország és Olaszország is figyelmeztetett az egész Európai Unióra kiterjedő gazdasági visszaesés veszélyére.