×
Kövessen minket Facebook-on is!

Már követem az oldalt!

Sok munkahely szűnhet meg a német járműiparban

 

Drasztikus létszámleépítést vár a német autóiparban a koronavírus-járvány következményei miatt a CAR járműipari kutatóintézet igazgatója.

„Az új autók iránti kereslet az idén 15 százalékkal csökkenhet, a járműiparban pedig százezernél is több munkahely szűnhet meg a koronavírus-járvány miatt Németországban” – fejti ki Ferdinand Dudenhöffer, a Duisburg-Essen Egyetem járműipari tanszékének a professzora, az egyetem CAR (Center Automotive Research) kutatóintézetének igazgatója a német dpa hírügynökségnek bemutatott tanulmányában.

A prognózis szerint a német autóipart jelenleg évi 1,3-1,7 millió autós többletkapacitás terheli. A részmunkaidős foglalkoztatás állami támogatása csak átmenetileg fogja tudni áthidalni a nehézségeket. Ekkora nagyságrendben ugyanis egyetlen vállalat sem képes éveken át magával hordozni a többletkapacitás terheit. Dudenhöffer szerint ezért a jelenleg a német autóiparban az autógyárakkal és beszállítóikkal együtt meglévő 830 ezer munkahelyből több mint százezret sodort veszélybe a koronavírus-válság. „Mégpedig optimista feltételezésekkel élve” – jegyezte meg.

A német autóipar tavaly 4,7 millió autót gyártott a 2018-as 5,1 millió után. Ferdinand Dudenhöffer az idén Németországban az eladások 15 százalékos csökkenését várja. Kínában a prognózisa szerint 20 százalékos lesz a visszaesés, 25 százalékos Franciaországban és az Egyesült Államokban, Olaszországban pedig 30 százalékos.

A németországi autógyártás volumene ezért optimista feltételezésekkel élve 3,8 millióra csökkenhet az idén, de akár 3,4 millióra is. „Az ok nem a beszállítói lánc problémáiban, hanem a hiányzó keresletben rejlik” – hangsúlyozta. „Az autóipar akut, tartós keresleti problémával küzd” – tette hozzá.

Rámutatott: az Egyesült Államoknak tíz évig tartott behoznia a 2009-es válságban elszenvedett visszaesést. Hasonlóképpen Európában sem lehet majd gyors talpra állásra számítani a koronavírus-válság után. A kereslet élénkítésére Ferdinand Dudenhöffer az áfa eltörlését, vagy egyesen negatív áfa bevezetését javasolja.

A címlapfotó illusztráció, a képen gyártósoron dolgozik egy munkás a Volkswagen zwickaui üzemében Németországban 2020. február 25-én. A német Volkswagen-csoport vezetője 2020. március 17-én bejelentette, hogy koronavírus-járvány miatt két-három hétre felfüggesztik a termelést a legtöbb németországi és európai üzemben. Hozzátette, hogy egyre csökken a kereslet, és bizonytalan a gyártáshoz szükséges alkatrészek ellátása. (Fotó: MTI/EPA/Uwe Meinhold)