Kudarcot vallott az Európai Parlament?

 

A megállapodás siker a tagállamok és kudarc az Európai Parlament számára – mondta Pócza István, a Danube Institute kutatási igazgatója a kétnapos csúcson megszületett megállapodást értékelve. Borítékolható, hogy az Európai Parlament jövő heti ülésén jóváhagyja a kétnapos uniós csúcson született megállapodást az uniós költségvetésről és a helyreállítási alapról, „de lesz még nyafogás, fanyalgás”, amiért nem lehet önkényes politikai feltételekhez kötni az uniós források felhasználását – mondta Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP EP-delegációjának vezetője. Összefoglaló a Kossuth Rádió Európai idő című műsorából.

Az uniós döntéshozatali mechanizmusban a vitás kérdések sokszor már alacsonyabb szinten eldőlnek, de a jogállamisági vitában lehetett tudni, hogy a magyar és lengyel álláspont nem változik, és itt az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsban dől el a vita.

Az EP akarta a feltételeket

Az Európai Parlament (EP) szorgalmazta a jogállamisági feltételek és a pénzügyi kifizetések szigorú összekötését.

Ez egy újabb próbálkozás volt, hogy többletjogosultságokra tegyenek szert, hogy ők szabhassák meg a feltételeket, de ez része az európai intézményrendszerek közötti versengésnek is

– fűzte hozzá.

Azzal, hogy végül a tagállamok vezetői döntötték el a kérdést, háttérbe szorították az Európai Parlamentet. Pócza István szerint bár lehet, hogy nyíltan nem hangoztatják ezt, de több déli állam, mint Görögország, Spanyolország vagy Olaszország ennek örül is, hiszen az Európai Tanácson keresztül a tagállamok befolyása marad meg.

Az év végén lezáruló német elnökség számára is fontos volt, hogy nyugvópontra kerüljön a vita.

A megállapodást hatalmas megkönnyebbülésként értékelte a politikától jövőre visszavonuló Angela Merkel is. A német kancellár elmondhatja, hogy sikerült megállapodnia a hétéves uniós költségvetésről, a helyreállítási alapról, és elérte, hogy a jogállamisági viták végére is pont kerüljön – vélte.

Ami a közeljövőt illeti, úgy vélte, hogy a csúcson született egyezség után sem érnek véget a Magyarországot érintő bírálatok, kritikák – tette hozzá.

Deutsch Tamás: Lesz meg fanyalgás az EP részéről

Győzelmet arattunk, győzött az a kiállás, hogy érdemes következetesen kiállni a nemzeti érdekek mellett – értékelte a héten elért megállapodást a fideszes EP-képviselő.

Úgy vélte, hogy az Európai Parlament az ilyenkor szokásos semmilyen jogi jelentőséggel nem bíró politikai deklarációt fogad majd el.

Szomorú, hogy az EP egyszer már megtámadta a megállapodást, amely a nyári uniós csúcson született, és vélhetően most sem lesz képes teljes szívvel támogatni – fűzte hozzá.

A megállapodás Magyarország számára azért fontos, mert „sikerült elkerülni, hogy fejlesztési pénzekhez csak úgy jussanak hozzá a tagállamok, ha elfogadják a Brüsszelben meghatározott önkényes politikai feltételeket, például, hogy tömegesen befogadnak bevándorlókat”.

Véleménye szerint még nem lehet elmondani, hogy ebben a sorskérdésben (a bevándorlás – a szerk.) Magyarország győzött, „de egy fontos csatában nagy győzelmet arattunk”.

Deutsch Tamást arról is kérdezték, hogy mit vár az Európai Néppárt (EPP) jövő heti ülésétől, ahol a képviselő kizárásáról dönthetnek.

Személyétől függetlenül csalódásának adott hangot azért, mert eltérő vélemények hangoztatásért a politikai önkény időszakát visszaidéző adminisztratív intézkedést akarnak alkalmazni.

Szerinte a józanság és az összefogás kell hogy legyen a fő szabály a néppárt politikai családján belül, mert nem lehet indulatból politizálni. A kérdés, hogy következetesen ragaszkodik-e az EPP frakciója a saját alapértékeihez.

Deutsch Tamás bízik benne, hogy az EPP elsöprő többsége ezen a józan állásponton lesz jövő héten.


A teljes beszélgetést itt hallgathatja vissza.

A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!