Kirekeszti az ebolát? Támadja a WHO Donald Trump járványellenes lépéseit

| Szerző: Udvardy Zoltán
Ez nem az Obama-adminisztráció: Washington megtiltotta a belépést minden olyan nem amerikai állampolgárnak, aki az elmúlt időszakban a Kongói Demokratikus Köztársaságba, Ugandába vagy Dél-Szudánba utazott. A Donald Trump intézkedései ellen tiltakozó Egészségügyi Világszervezet súlyos tévedésekbe esett a Covid-19 járvány kirobbanásakor.

Donald Trump és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) újabb összecsapásra készül a fertőző betegségekkel kapcsolatos utazási tilalmak miatt – írta a Politico.

Trump, aki korábban figyelmen kívül hagyta a WHO tanácsát és az utazási korlátozásokkal kapcsolatos kritikáját, a Covid-járvány kezdetén, most – a valaha volt egyik legsúlyosabb Ebola-járvány kitörésekor – ismét negligálja az ENSZ-ügynökség álláspontját. Az Egyesült Államok ugyanis

megtiltja a legtöbb utazó beutazását az érintett országokból.

Régi, bevált eszköz

Andrew Nixon, az egészségügyi minisztérium szóvivője a Politicónak adott nyilatkozatában az utazási tilalmakat „régóta alkalmazott közegészségügyi eszköznek” nevezte, amely segít a szövetségi kormánynak csökkenteni a nemzetközi terjedés kockázatát, miközben a járvány forrásánál történő megfékezésén dolgozik.

Különös módon a pandémiák terjedésének megakadályozásáért elvileg világszerte felelős WHO éppen ez ellen lép fel. „Az ilyen intézkedéseket általában félelemből hajtják végre, és nincs tudományos alapjuk” – sietett közölni a világszervezet május 17-én. A közleményében egyébként a Kongói Demokratikus Köztársaságban kialakult járványt „nemzetközi jelentőségű közegészségügyi vészhelyzetnek” nyilvánították.

Bár a legtöbb ország követi a WHO tanácsát, az Egyesült Államok messze nem az egyetlen, amely figyelmen kívül hagyja azt. Jean Kaseya, az Afrikai Unió közegészségügyi ügynökségének, az Afrikai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központok (Africa Centres for Disease Control and Prevention) főigazgatója szerint

több mint egy tucat más ország is bevezetett utazási korlátozásokat.

Ez a megosztottság aláhúzza a különbséget a nemzeti vezetők céljai és az ENSZ-szerv céljai között, amelynek célja megakadályozni, hogy a járványok világjárvánnyá váljanak.

Korlátozások világszerte

Kanada, Mexikó, a Bahamák, Jordánia, Bahrein, Ruanda és Uganda is utazási korlátozásokat vezet be. Kanada 21 napos karantént vezetett be a Kongóból , valamint a szomszédos Ugandából, ahol több esetet is regisztráltak, és Dél-Szudánból, amely a járvány központjával határos, de nem jelentett eseteket, érkező utazók számára. Kongóban körülbelül 1000 feltételezett esetet és 230 feltételezett halálesetet jelentettek a halálos vérzéses láz miatt. A tisztviselők úgy vélik, hogy a tényleges számok magasabbak.

Azt, hogy az utazási korlátozásokat az erőteljesen baloldali hátterű ENSZ ügynöksége ideológiai okokból vitatja – mivel az ilyen intézkedések gátolják az elmaradott térségekből a jóléti államokba özönlő tömegek koordinálatlan és folyamatos beáramlását –, alátámasztja az a tény is, hogy a korábbi Ebola-járvány idején a demokrata,

szintén a baloldal felé hajló Obama-kormányzat nem vezetett be utazási tilalmat.

Az „ostoba” elnök

Barack Obama csupán afelől rendelkezett, hogy az érintett országokban nemrég járt utasokat irányította át bizonyos repülőterekre ellenőrzés céljából. Ez a döntés akkoriban felkeltette egyes republikánus törvényhozók haragját.

Az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) az Ebola-fertőzés leküzdésére szánt felszerelését rakodják repülőgépre a kenyai főváros, Nairobi nemzetközi repülőterén, ahonnan a gép a kongói Buniába indul 2026. május 20-án (Fotó: MTI/EPA/Daniel Irungu Washington, 2026. május 27.)

A kormány azon döntése, hogy mindemellett amerikai katonákat küldött ki, Donald Trump erőteljes tiltakozását váltotta ki az akkor Twitter néven ismert közösségi médiaplatformon:

„Milyen ostoba az elnökünk, hogy több ezer rosszul kiképzett és rosszul felszerelt katonát küld Nyugat-Afrikába az Ebola ellen harcolni” – írta akkor Trump, aki azt követelte: „Állítsák le az összes járatot!”

Washington nem enged, Kenya sem?

Az Egyesült Államok a múlt héten szintén megtiltotta a belépést minden olyan nem állampolgárnak, aki az elmúlt 21 napban a Kongói Demokratikus Köztársaságba, Ugandába vagy Dél-Szudánba utazott.

„Nem engedhetjük, és nem is fogjuk megengedni, hogy egyetlen ebolás eset is bejusson az Egyesült Államokba”

jelentette ki Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere .

A Trump-kormányzat azon terve, hogy az Ebolával fertőzött amerikaiakat a Kenyában felállítandó karanténlétesítménybe szállítsák, heves ellenállást váltott ki azon orvosok és a hivatásos diplomáciai körök részéről, akik szerint az amerikai kormánynak inkább az amerikaiak hazatérési jogát kellene védenie.

A terv Kenyában is ellenállást váltott ki: a létesítmény a napokban már megkezdte volna működését, de egy kenyai bíróság ideiglenesen felfüggesztette a projektet.

„Tisztában vagyunk a kenyai bíróság által az Ebola-karantén ellen benyújtott keresettel. Kapcsolatban állunk a kenyai hatóságokkal, és optimisták vagyunk, hogy sikerül megoldanunk a kifogásokat” – írta péntek este az amerikai külügyminisztérium az X közösségi médiaplatformon.

A legnagyobb tévedés

Miközben az újabb Ebola-járvány ügyében rendkívül nagy magabiztossággal nyilatkozik a világszervezet, a Politico és más fősodratú médiatermékek az Egészségügyi Világszervezet véleményét citálva figyelmen kívül hagyják, hogy a WHO a Covid-19-járvány korai szakaszában, 2020 elején súlyos tévedésekbe esett a helyzet megítélése és kezelése kapcsán.

Emlékezetes, hogy a WHO 2020. január 14-én egy azóta elhíresült Twitter-bejegyzésben azt közölte: a kínai hatóságok előzetes vizsgálatai alapján

„nincs egyértelmű bizonyíték” a koronavírus emberről emberre történő terjedésére.

Ezt az állítást a nemzetközi sajtó és szakértők gyakran a szervezet történetének egyik legnagyobb tévedéseként emlegetik. A szervezet ugyanakkor kifejezetten azt javasolta, hogy a Föld államai kerüljék az általános határzárakat.

A járvány korai szakaszában pedig a WHO úgy vélte, hogy a fertőzést szinte kizárólag a tüneteket mutató betegek adják tovább. Később beismerték, hogy a fertőzések jelentős része (egyes kutatások szerint 40–45 százaléka) teljesen tünetmentes vagy még lappangó idejű fertőzöttektől származik.

Kiemelt kép: Ebola-fertőzésben elhunyt hozzátartozóik koporsóinál állnak helybeliek egy egészségügyi központnál a Kongói Demokratikus Köztársaság Ugandával határos keleti térségében, az Ituri tartománybeli Rwamparában 2026. május 20-án (Fotó: MTI/AP/Moses Sawasawa)

VilágPont Járai Judittal

Ajánljuk még