„Szerintem azok az állítások, hogy a milliomosok el fogják hagyni az államunkat, túlságosan eltúlzottak.
Azoknak pedig, akik elmennek: viszlát!”
– így reagált, szavait gúnyos integetéssel kísérve, az egyesült államokbeli Seattle szélsőbaloldali körökhöz közel álló polgármestere, Katie Wilson a Seattle-i Egyetem minapi rendezvényén.
Búcsú a jóléttől
„Seattle polgármestere búcsút int a jólétnek” – így kommentálta a Fox News által idézett The Washington Post a demokratikus szocialista mozgalom politikusának gesztusát. A lap arrogánsnak nevezte a polgármestert „az adóterhek alatt roskadó lakosok és üzleti vezetők iránt tanúsított, lenéző magatartása miatt”.
Az rendezvényen, melyre a lap is hivatkozott (a Seattle-i Egyetem Pigott Auditóriumában megrendezett Kormányzás progresszív szemüvegen keresztül című fórumon), Wilson, ahogy a Washington Post fogalmaz, „az eseményt arra használta fel, hogy még határozottabban kiálljon szocialista programja, valamint a közelmúltban bevezetett,
a magas jövedelműeket terhelő 9,9 százalékos adó mellett”.
Ez a lépés éppen rímel Bob Ferguson, Washington állam demokrata kormányzójának új „milliomosadójára”, amely 9,9 százalékos adókulcsot vet ki az egymillió dollárt meghaladó éves jövedelmekre.
Várni kell a koffeinre
A Washington Post, utalva arra, hogy ezzel éppen a legnagyobb befizetőit üldözi el a város, példaként emlegeti Howard Schultzot, a Starbucks korábbi vezérigazgatóját, aki bejelentette: feleségével Seattle-ből Miamiba menekülnek; Floridában ugyanis nincs állami jövedelemadó.
🚨🇺🇸 Meanwhile in Seattle, US
“I had the honour of being noticed by the President of the United States – who called me a very very liberal/communist Mayor”
Katie Wilson takes office as Mayor – she has zero professional accomplishments & still relies on her Parents financially.… pic.twitter.com/q2UwnhWdXJ
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) January 2, 2026
A céggel Wilsonnak már a kezdetektől nem volt felhőtlen a viszonya: kilenc nappal azután, hogy megnyerte a novemberi seattle-i polgármester-választást, csatlakozott a Starbucks baristáinak sztrájkvonalához, és megfogadta, hogy bojkottálja a kávéipari óriásvállalatot, amíg a szakszervezetük el nem éri célját.
A szocialistának még egy darabig várnia kell a koffeinadagjára – írta most a Washington Post. A szerkesztőségi cikk kiemelte: a Starbucks, legutóbbi üzletbezárásait követően, jelentős terjeszkedésbe kezd Nashville-ben, Tennessee államban – ez a lépés 2000 munkahelyet von el a csendes-óceáni Északnyugatról;
csakhogy az újabb fellendülés hasznát már nem Seattle fogja élvezni.
A baloldali aktivista múlttal rendelkező és e szellemben ténykedő polgármester asszony nemcsak a „gazdagok” elleni hadjárattal hívta fel magára a figyelmet: egy olyan, úgynevezett „szolidaritási költségvetés” szorgalmazója volt, amely a Seattle-i rendőrkapitányság finanszírozásának 50 százalékos csökkentését célozta.
„Kitalált fenyegetés”
Nem a véletlen műve, hogy a settle-i szélsőbaloldali tendenciák követik New York hasonló lépéseit:
mindkét amerikai várost úgynevezett „demokratikus szocialista” polgármester vezeti.
A tehetősebbek elüldözését látványosan és programszerűen végzi Zohran Mamdani, New York polgármestere. Amikor a legnagyobb amerikai város első emberét szembesítették a legtehetősebb adófizetők költözésével, „kitaláltnak” nevezte azt a fenyegetést, hogy a gazdagok magadóztatásuk miatt elhagyják a várost.
(Ismert: szélsőbaloldali körök, e logikának megfelelően, szintén kitaláltnak és álproblémának nevezték a történelem egyik legnépesebb migrációs hullámát Európában, 2015-ben – a szerk.)
A New York-i polgármester a közelgő adózási határidő kapcsán „adónapi fórumot” tartott, hogy népszerűsítse egy új, nagyszabású tervezetét. Itt Mamdani „képzelt kivándorlásról” beszélt, miközben – a szót elterelve – valós kivándorlásnak nevezte azt, hogy New York City őszerinte „2000 és 2020 között 200 000 fekete lakost veszített”.
Mayor Mamdani releases a video celebrating his pied-à-terre tax on second homes worth over $5 million in New York City.
This’ll result in even more rich people selling their homes in NYC and leaving for cities and states with lower taxes.
It always does. pic.twitter.com/hif44Js7u9 https://t.co/2EiZVA3snK
— Paul A. Szypula 🇺🇸 (@Bubblebathgirl) April 15, 2026
Nincs ingyenbusz
Mindeközben A szocialista utópia drága! címmel a Washington Post is rámutatott, hogy fedezetlenek a polgármester korábbi ígéretei, melyek kapcsán a lap kiemeli: bár Mamdani hivatalba lépésének első 100 napján belül elindított egy gyermekfelügyeleti programot, az ingyenes buszozásra vagy – az egykori szocialista országokat idéző – városi tulajdonú „állami élelmiszerboltok” létrehozására vonatkozó ígéreteit egyelőre nem valósította meg. Az első ígért élelmiszerbolt pedig a jelenlegi tervek szerint csak 2027 végén nyílik meg.
Kapcsolódó tartalom
A demagógia határát súroló ígérgetések meghiúsulása mögött nyilván költségvetési okok állnak; a Thedailyeconomy.org korábban arról írt, hogy New York ragyogó infrastruktúráját, hatalmas közszolgáltatásait és szociális programjait „aránytalanul kis számú lakos finanszírozza.
Az adófizetők kevesebb mint egy százaléka teszi ki az államban beszedett összes jövedelemadó-bevétel több mint 40 százalékát”,
és hasonló ez az arány a megapoliszban is.
Márpedig – még Mamdani megválasztása előtt – több mint 125 000 New York-i menekült Floridába az elmúlt néhány évben, így a város közel 14 milliárd dollár értékű, adóztatható jövedelemtől kénytelen eltekinteni.
Gyertek vissza, meneküljetek!
A gazdag New York-iaknak még Floridába sem kell menekülniük ahhoz, hogy elkerüljék Mamdani ámokfutásának következményeit. Egy rövid költözés Westchesterbe, Long Islandre vagy a Hudsonon át New Jersey-be is elegendő – írta a gazdasági lap.
Most viszont a hollywoodi milliomos körökből, úgynevezett királyi családból származó politikus (aki kampánya során, megtévesztő módon, önmagát szegény sorból származóként állította be – holott „a tőkések” elleni hadviselése pusztán szélsőbalodali beállítottságából fakad) a gazdagok további megadóztatását tervezi, többek között
az 5 millió dollár vagy annál nagyobb értékű luxusingatlanokra kivetett új adóval.
Mamdani kijelentése szöges ellentétben áll Kathy Hochul, New York kormányzójának korábbi kijelentésével, aki pedig éppen arra buzdította a tehetős korábbi állambeli lakosokat, hogy költözzenek vissza, és támogassák a szociális programokat.
Kiemelt kép: Katie Wilson, Seattle polgármestere (Forrás: Wikipédia)











