Feldolgozottság:
Képviselői
helyek száma

A brit védelmi miniszter szerint orosz tengeralattjárók kémkedtek utánuk, de Vlagyimir Putyin „kudarcot vallott”

| Szerző: hirado.hu
A brit védelmi miniszter szerint orosz tengeralattjárók hajtottak végre „titkos műveleteket” az Atlanti-óceán mélyén az Egyesült Királyság ellen, Nagy-Britanniától északra a tenger alatti kábel- és csővezeték-hálózatok feltérképezésére.  Közlése szerint ellenséges akcióra készülhettek, de állandóan szemmel tartották őket, így erre nem került sor.

John Healey a Downing Streeten tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta:

az orosz akcióban egy Akula-osztályú támadó tengeralattjáró, valamint az orosz Mélytengeri Kutatások Igazgatóságának (GUGI) két speciális tengeralattjárója vett részt.

Healey felidézte, hogy a brit partok közelében tavaly észlelt, Jantar nevű orosz kémhajó is a GUGI kötelékébe tartozik, és az igazgatóság hajói „hibrid műveleteket” hajtanak végre Nagy-Britannia és több szövetséges ország kritikus fontosságú tengeralatti infrastrukturális hálózatainak környékén.

A miniszter megfogalmazása szerint ezeket a hajókat arra tervezték, hogy békeidőben felderítő tevékenységet folytassanak az infrastrukturális létesítmények körül, háborús időszakokban pedig szabotázsakciókat hajtsanak végre e hálózatok ellen.

John Healey a londoni miniszterelnöki hivatalban tartott tájékoztatóján elmondta:

utasította a brit fegyveres erőket az orosz tengeralattjárók nyomon követésére, és bármiféle esetleges ellenséges tevékenység elhárítására.

A brit királyi haditengerészet egyik fregattja, illetve a királyi légierő (RAF) Boeing P-8 Poseidon típusú tengeri járőröző repülőgépei „napi 24 órában, heti hét nap” figyelték az orosz tengeralattjárók tevékenységét – mondta a brit védelmi miniszter.

Kijelentette: az Akula-osztályú orosz tengeralattjáró már visszatért Oroszországba, és a GUGI két tengeralattjárója is távozott északi irányban, bár ezek mozgását Nagy-Britannia továbbra is figyeli. A több mint egy hónapig tartó művelet már befejeződött – mondta a brit védelmi miniszter.

500 brit katona figyelte az oroszokat

Healey elmondta: a P-8 felderítő repülőgépek több mint 450 órát töltöttek a levegőben az orosz tengeralattjárók megfigyelésével, a műveletben részes brit fregatt pedig többezer tengeri mérföldet tett meg. Az akcióban ötszáz brit katona vett részt.

A miniszter kijelentette: a brit haditengerészeti és légi egységek „gondoskodtak róla,” hogy az orosz tengeralattjárók észleljék a megfigyelésükre irányuló műveletet, így a titkosnak szánt orosz akció „nem volt annyira titkos,” mint amennyire Vlagyimir Putyin orosz elnök szerette volna.

John Healey hozzátette:

azt üzeni Putyinnak, hogy Nagy-Britannia látja a brit vezetékek körüli orosz tevékenységet, és ha az orosz erők megpróbálják megrongálni ezeket a vezetékhálózatokat, annak súlyos következményei lesznek.

A miniszter hangsúlyozta: Nagy-Britannia szigetország, és a lakossági földgáz fele a tenger alatti vezetékeken érkezik, a nemzetközi távközlési és egyéb adatforgalom – beleértve naponta többezer milliárd font értékű globális kereskedelmi tranzakciót – a tenger mélyén húzódó kábelhálózaton zajlik.

Healey bejelentette:

a növekvő fenyegetés miatt a brit kormány 100 millió fontot (csaknem 44 milliárd forintot) költ a tengeralattjárók felderítésére kialakított P-8 Poseidon tengeri járőröző repülőgépek továbbfejlesztésére.

Felidézte azt is, hogy London az Atlanti Bástya (Atlantic Bastion) nevű program keretében az Atlanti-óceán északi vizei alatti infrastruktúra védelmére alkalmas új, élenjáró technológiákkal szereli fel a királyi haditengerészetet.

A program alapján olyan integrált digitális védelmi és célkövető hálózat jön létre, amelyben mesterséges intelligencia által vezérelt akusztikus tengeralattjáró-észlelési technológia köti össze a hadihajók, tengeralattjárók, repülőgépek és tengeri drónok tevékenységét. A brit kormány nemrégiben bejelentette azt is, hogy a brit és a norvég haditengerészet közös járőrözést kezd a kritikus fontosságú infrastrukturális hálózatok – köztük a kommunikációs és elektromos kábelek, valamint a földgázvezetékek – megvédésére az orosz tengeralattjáróktól.

A brit védelmi miniszter szerint Vlagyimir Putyin titkos művelete kudarcot vallott 

John Healey brit védelmi miniszter szerint

Putyin titkos művelete azért „vallott kudarcot”, mert „ez a kormány teljesítette elsődleges feladatát.” vagyis megvédte az országot

Ennek következtében az Egyesült Királyság idén repülőgép-hordozó harccsoportot küld az északi, sarkköri térségbe (High North), és vezető szerepet vállal a NATO új küldetésében, az Arctic Sentryben. Healey szerint erre „ott van a legnagyobb szükség” – írta a BBC (a NATO Arctic Sentry egy katonai művelet, amelynek célja a térség elrettentő és védelmi képességeinek megerősítése).

A kiemelt kép forrása: X.com

VilágPont Járai Judittal

Ajánljuk még