Európa több országát megbénította a hétfő óta tartó extrém időjárás. A rendkívüli hideg és a heves havazás komoly problémákat okozott a közutakon és a vasúti hálózatokon, miközben hat ember vesztette életét a kontinens különböző részein – számolt be róla a The Guardian.
Franciaországban keddig öt ember halt meg közúti balesetekben, míg Boszniában egy nő vesztette életét, amikor egy faág a fejére zuhant.
Párizs két fő repülőterén, a Charles de Gaulle-on és az Orlyn számos járatot töröltek a kifutópályák hó- és jégmentesítése miatt. Philippe Tabarot francia közlekedési miniszter kedden arról számolt be, hogy a meteorológiai szolgálat alábecsülte a hó mennyiségét, ezért újra kell értékelniük a helyzetet. Franciaország nyugati részén a helyi járatokat, köztük az iskolabuszokat is leállították, míg a TGV gyorsvonatok sebességét 300 kilométer per óráról 200 kilométer per órára csökkentették.
Bár a télies időjárás Európa-szerte számos kellemetlenséget okozott, Párizsban akadtak, akik a havazás örömteli oldalát ragadták meg. A francia fővárosban a Sacré-Coeur-bazilika lábánál, a Montmartre domboldalán egy rögtönzött sípályát alakítottak ki, ahol sokan élvezték a nem mindennapi élményt.
Hollandiában és Belgiumban akadozik a közlekedés
Belgiumban és Hollandiában szintén akadozott a vasúti és a légi közlekedés. Az Infrabel, a belga vasúti hálózat üzemeltetője szerdán jelentette be, hogy az ország keleti felében, különösen a liège-i régióban több járatot is töröltek.
Hollandiában a Schiphol repülőtéren hétszáznál is több járatot töröltek szerdán, valamint több ezer utas ragadt a terminálokon.
Az Amszterdamból Párizsba tartó Eurostar-járatokat szintén törölték, vagy jelentős késésekkel közlekedtek. Az NS holland vasúttársaság azt tanácsolta, hogy akiknek nem feltétlenül szükséges, halasszák el az utazásukat. A holland meteorológiai intézet (KNMI) szerint az ország egyes részein akár 10 centiméter hó is hullhat, ezért narancssárga kódjelzésű időjárási figyelmeztetést adott ki az egész országra.
Egy kerékpáros postás a rotterdami Erasmus híd előtt 2026. január 7-én, amikor az erős havazás Hollandiában fennakadásokat okoz a közlekedésben és a mindennapi életben (Fotó: MTI/EPA/ANP/Robin Utrecht)Dermesztő hideg és havazás söpör végig Európán
Németországban kedden és szerdán is jóval mínusz tíz Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet. A lehűlés különösen kellemetlenül érintette a Berlin délnyugati részén élőket, ahol még kedden is több tízezer háztartás nélkülözte az áramot egy szélsőbaloldali szervezet szabotázsakciója miatt. A meteorológusok péntekre újabb vihart jeleznek, különösen Németország északi és keleti részeiben, valamint intenzív havazásra is számítanak.
Nagy-Britanniában az éjszakai órákban mínusz 12,5 Celsius-fokot mértek, a hó és a fagy pedig jelentősen megnehezítette a közúti, vasúti és légi közlekedést. Az északi régiókban több száz iskolát zártak be a szélsőséges időjárási körülmények miatt.
Repülőgépet jégmentesítenek a frankfurti repülőtéren 2026. január 5-én, amikor a levegő hőmérséklete mínusz 6 Celsius-fokra csökkent (Fotó: MTI/AP/Michael Probst)Észak-Olaszország síkvidéki területein szintén fagypont alá csökkent a hőmérséklet, valamint Emilia-Romagna, Marche és Toszkána alacsonyabb térségeiben is havazásra figyelmeztettek a hatóságok. Olaszország középső és déli részein ezzel szemben enyhébb, ám csapadékos időjárás uralkodik. Rómában a tartós esőzések következtében a Tevere folyó vízszintje megemelkedett.
Spanyolországban szintén havazás és szokatlan hideg köszöntött be. Madrid közelében felfüggesztették az egyik elővárosi vonatot, országszerte pedig több mint 40 útszakaszon okozott fennakadásokat az időjárás.
Lengyelországban számos régióban zárták be az iskolákat a havazás miatt, egyes régiókban pedig távoktatásra tértek át – számolt be róla Reuters.
Vihar, hó és áradások bénították meg a Balkán térségeit
A Balkán térségeiben szintén komoly fennakadásokat okozott az időjárás. A tartós csapadék hatására megduzzadtak a folyók, a hatóságok pedig fokozott készültséget rendeltek el.
Bosznia-Hercegovinában több főútvonalon kamionstopot vezettek be, néhány településen pedig az áram- és vízkimaradások miatt szükségállapotot hirdettek. A helyi lapok beszámolója szerint a Mostar környéki Buna és Neretva folyók kiléptek a medrükből, és több települést, házat, mezőgazdasági területet is elöntött a víz. A hatóságok óvatosságra intik a lakosokat, és figyelemmel kísérik a helyzetet, bár jelenleg nem érkezett hír sérültekről.
Mínusz 40 fok Skandináviában, vörös kód Magyarországon
Mint írtuk, Magyarországra szintén rendkívüli havazás érkezett: Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára szerda reggel 8 órától visszavonásig az ország teljes területére elrendelte a vörös kódot.
Európa nagy részét szokatlanul erős fagyhullám sújtja. A kontinens hőmérsékleti minimumait áttekintve alig akad olyan térség, ahol fagypont feletti értékeket mérnek.
Miközben Dél-Európában helyenként még 10 Celsius-fok körüli hőmérsékletek is előfordulnak, az északi harmadot rendkívüli hideg árasztotta el – írja az Időkép.
Skandináviában több helyen mínusz 40 fok közelébe süllyedt a hőmérő higanyszála, Lappföldön és az orosz határ menti térségekben pedig kiterjedt területeken mínusz 35 és mínusz 40 fok közötti minimumokat mértek. Az extrém hideg nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem egyre komolyabb kihívást jelent a közlekedés, az energiaellátás és más létfontosságú infrastruktúrák működésében is.
Kiemelt kép: A Belügyminisztérium által 2026. január 7-én közreadott képen elakadt kisbusz műszaki mentésén dolgoznak tűzoltók a havazás miatt megnövekedett feladatok ellátása közben (Fotó: MTI/Belügyminisztérium)











