Jön az uniós „igazságminisztérium” – Brüsszel hivatalból lépne fel, hogy a „dezinformációk” terjedésének gátat szabjon

| Szerző: hirado.hu
Egy kiszivárgott brüsszeli dokumentum szerint egy Demokratikus Ellenállóképességi Központ létrehozását tervezik, amelynek feladata az „orosz dezinformációk” terjedésének megakadályozása – írja a The Guardian.

A tervezet része Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök demokráciapajzsról szóló elképzelésének, amelyről először a 2024-es európai parlamenti választási kampányában is beszélt, majd ezt követően csak idén szeptemberben, az Európai Parlamentben tartott beszédében hozta szóba ismét.

„Az Ukrajna elleni brutális agressziós háború mellett Oroszország hibrid támadásokat is eszkalál, befolyási csatát vív Európa ellen”

– írják a The Guardian által megszerzett tervezetben. A dokumentumban az orosz mellett a kínai „befolyásolási kísérletekről” is említést tesznek.

A tervezet szerint – amelynek részleteit november 12-én ismerheti meg a nyilvánosság – a hivatal az uniós intézmények és a tagállamok számára „információ- és korai figyelmeztetésmegosztási platformként” szolgálna, valamint „felhívná a nyilvánosság figyelmét az információk manipulálására törekvő külföldi kormányokra” – írja a lap. A Von der Leyen-féle demokráciapajzsnak megfelelően „független tényellenőrző hálózatot” hoznának létre, védelmet nyújtva „a félretájékoztatás ellen, különösen választások, egészségügyi vészhelyzetek vagy természeti katasztrófák idején”.

A hivatal mellett– amelyben a 2016-ban az unióból kilépett Nagy-Britannia is helyet kapna – Brüsszel fizetett influenszer- és médiahálózatot hozna még létre, hatékonyabbá téve annak működését. Az indoklás szerint a Demokratikus Ellenállóképességi Központra hivatalosan azért van szükség, mivel a tavalyi EP-választási kampányban több alkalommal is visszaéltek számos vezető európai portál – a The Guardian a Die Weltet, a Le Pointot, a La Stampát és a Polskie Radiot említi – márkaneveivel és a nevükben terjesztettek hamis hírekről szóló cikkeket.

Kiemelt kép: Részlet George Orwell 1984 című disztópikus regényének filmadaptációjából. A regény és a film cselekménye a fiktív totalitárius kommunista rezsim, Óceánia fővárosi régiójában, az egykori Nagy-Britanniát magába foglaló „Egyes Leszállópályán” zajlik (Fotó: YouTube)

VilágPont Járai Judittal

Ajánljuk még