Megfosztotta elnöki megbízatásától Milorad Dodikot a boszniai választási bizottság

| Szerző: hirado.hu
Megfosztotta megbízatásától Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét az ország választási bizottsága szerdán, azt követően, hogy a múlt pénteken a boszniai fellebbviteli bíróság másodfokú ítéletében megerősítette a Milorad Dodik elleni elsőfokú ítéletet, és a boszniai szerb elnököt egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, hivatali tevékenységeitől pedig hat évre eltiltották.

A központi választási bizottság (CIK) szerdai ülésén egyhangúlag fogadták el az elnöki megbízatás megvonására vonatkozó javaslatot.

Goran Bubic, a boszniai szerb elnök ügyvédje korábban bejelentette, hogy az alkotmánybírósághoz fordulnak jogorvoslatért, és kérelmezni fogják az ítélet elhalasztását mindaddig, amíg a testület nem hoz döntést.

Milorad Dodik a CIK döntése ellen is fellebbezéssel élhet.

A boszniai törvények értelmében a CIK döntését követően a boszniai szövetségi parlamentnek meg kell erősítenie a döntést, és előrehozott elnökválasztást kell kiírni.

A boszniai szövetségi ügyészség 2023 augusztusában emelt vádat Dodik ellen a büntetőtörvénykönyv azon pontja alapján, amely szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető és hivatali tevékenységeitől akár tíz évre is eltiltható az a hivatalos személy, aki nem tartja be, nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. A boszniai Szerb Köztársaság elnökét azzal vádolták, hogy nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidt főképviselő döntéseit, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt.

A büntetőtörvénykönyv vonatkozó pontját éppen Christian Schmidt módosította, döntésének hátterében pedig a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak.

Orbán Viktor többször is kiállt Milorad Dodik mellett

Orbán Viktor miniszterelnök több ízben is kiállt Milorad Dodik mellett. A magyar miniszterelnök szerint a boszniai Szerb Köztársaság stabilitása kulcsfontosságú az egész Nyugat-Balkán békéjének és biztonságának megőrzése szempontjából.

A magyar kormányfő szerint Milorad Dodik „nem hajlandó úgy táncolni, ahogy Brüsszelből fütyülnek, ezért bíróságon ítélik el”. „Dodik a szerbek megválasztott vezetője. A bíróság döntését Magyarország nem fogadja el ”– hangsúlyozta Orbán Viktor.

Milorad Dodik az utóbbi hónapokban több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni.

Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos rendjének védelméről szóló törvényt. A politikus mintegy három évtizede hangoztatja, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és szerinte Bosznia államként működésképtelen.

Kiemelt kép: Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke beszél támogatói előtt Banja Lukában 2025. február 26-án. (Fotó: MTI/EPA/Nidal Saljic)

VilágPont Járai Judittal

Ajánljuk még