Az Európai Bizottság új, 18. szankciós csomagja célzottan az orosz energiapiac és bankszektor ellen irányul.
Ursula von der Leyen elnök hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések Oroszország gazdasági gyengítését és az ukrajnai háborús törekvések visszaszorítását szolgálják.
A szankciók többek között kiterjednek az Északi Áramlat vezetékeihez kötődő tranzakciókra, olajárplafon csökkentésére, az orosz árnyékflotta hajóira, az orosz bankokra és exporttilalmakra, amelyek célja az orosz ipari kapacitások aláásása – számol be róla az MTI.
Szlovákia jelezte, hogy vétózhatnak
A bejelentésre reagálva Robert Fico szlovák miniszterelnök közölte:
„A Szlovák Köztársaság nem támogatja a Oroszországi Föderáció ellen előkészített 18. szankciócsomagot, ha az EU-bizottság nem kínál valós megoldást a válsághelyzetre, amelybe Szlovákia került azáltal, hogy Oroszország teljesen leállította a gáz-, olaj- és nukleáris üzemanyag-szállításokat”.
Fico ugyan többször is nyilvánosan bírálta az egyes EU-szankciókat, mondván, hogy azok Szlovákiának több kárt okoztak, mint Oroszországnak, a miniszterelnök és más szlovák kormányképviselők végül kivétel nélkül jóváhagyták az Oroszország ellen bevezetett összes szankciót.
Az Ukrajnával közvetlenül határos EU- és NATO-tagállam Szlovákia Európában szinte egyedülálló mértékben függ az orosz energiaellátástól. Ukrajna az év elején leállította az orosz gáz továbbítását a területén keresztül – írja az MTI.
Az orosz gázszállítások leállítása Ukrajnán keresztül megnehezítette Szlovákia energiaellátását, vitákat váltott ki Kijevvel és aggodalmat keltett Pozsonyban.
A múlt héten a szlovák parlament szűk többséggel elfogadott egy nem kötelező érvényű határozatot, amelyben felszólítja a kormány képviselőit, hogy ellenezzenek minden olyan jövőbeli szankciót, amely hátrányosan érinti a nemzetgazdaságot.
Szlovákia, Magyarország és kezdetben Csehország is ideiglenes mentességet kapott az Európai Unió orosz olajimport-tilalmától, hogy időt nyerjen alternatív ellátási útvonalak kialakítására. Szlovákia támogatja Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, de az ország NATO-csatlakozását ellenzik.
Kiemelt kép: Robert Fico szlovák kormányfő (Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys)