A NATO egyik parancsnoka szerint sokat tanulhatnának Ukrajna kreatív harcászati megközelítéséből

| Szerző: Pataki István
Ukrajnát dicsérte a NATO parancsnoka a június 1-jén végrehajtott harcászati bravúrért, amely Pókháló hadművelet néven vonult be a történelemkönyvekbe. Szerinte a védelmi szövetség sokat tanulhatna az ukrán kreativitásból.

A NATO haderő-átalakítási parancsnoka, Pierre Vandier elismerte, hogy a védelmi szövetség sokat tanulhatna Ukrajnától – különösen annak kreatív harcászati megközelítéseiből, ahogyan azt az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) Pókháló hadművelete is mutatja – írja az Ukrajinszka Pravda.

A lap szerint Vandier a Pókháló hadműveletet valódi trójai falónak nevezte. Véleménye szerint a NATO-nak érdemes lenne tanulnia Ukrajna kreativitásából.

„A trójai faló története több ezer évvel ezelőtt játszódott. Ma ennek a taktikának az újjászületését látjuk a technológiai és ipari kreativitás révén”

– mondta a parancsnok.

Vandier hozzátette, a művelet jól mutatja, milyen fontos az innováció és az alkalmazkodóképesség a győzelemhez, mivel a modern hadviselés elképesztő gyorsasággal változik. „Ez valóban egy okos lépés volt. Egy olyan dinamikus korszakba lépünk, ahol a hadseregeknek nemcsak nagy stratégiai terveket kell kidolgozniuk, hanem folyamatosan alkalmazkodniuk is kell” – tette hozzá.

Ahogy arról a hirado.hu is beszámolt, Ukrajna június 1-jén nagy hatótávolságú bombázókra mért csapást Oroszország-szerte. Az SZBU által szervezett kiterjedt dróntámadásban – amely a háború eddigi legnagyobb kárt okozó dróntámadása volt – négy oroszországi légi támaszpont érintett.

A másfél évig tervezett műveletben ukrán források szerint 41 orosz nehézbombázó semmisült meg, ami a teljes orosz flotta egyharmadának számít. A Financial Times szerint a sérült és megsemmisült repülőgépek Oroszország működőképes, nagy hatótávolságú repülőgépflottájának mintegy 20 százalékát tették ki. A legtávolabbi támaszpont, amire csapást mértek a Belaja légi bázis volt, mintegy 4800 kilométerre az orosz–ukrán határtól.

A jelentések szerint a művelet előkészítése 18 hónapot vett igénybe: kis méretű drónok tucatjait csempészték be Oroszországba, amelyeket speciálisan átalakított teherautók rejtett rekeszeiben tároltak, majd legalább négy különböző, egymástól több ezer kilométerre lévő helyszínre szállították, ahonnan távolról indították az eszközöket a közeli légibázisok felé.

Kiemelt kép forrása: Ukrán Biztonsági Szolgálat/Facebook.com 

Ajánljuk még