Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette, hogy a csere több szakaszban zajlik, és az első csoport tagjai között súlyosan sebesült, illetve régóta fogságban lévő ukrán katonák is vannak.
„Hazatérnek az ukránok az orosz fogságból”
– fogalmazott. Kiemelte, hogy sokan közülük a háború első napjaiban estek orosz fogságba, sőt olyanok is hazatérhettek, akik Mariupol ostroma óta, több mint három éve raboskodtak.
A Kyiv Independent tudósítása szerint a most hazatért ukrán katonák a haditengerészet, a szárazföldi erők, a légierő, a nemzeti gárda, a határőrség, a területvédelmi egységek, valamint a különleges közlekedési szolgálat kötelékeiből kerültek ki.

Az ukrán Emberi Jogi Biztos hivatala a helyszínen felügyelte a cserét, hogy biztosítsa a genfi egyezmények betartását, és segítette a katonákat abban, hogy kapcsolatba léphessenek családtagjaikkal.
Orosz részről a védelmi minisztérium is megerősítette a csere tényét.
A TASS orosz hírügynökség közlése szerint az elsőként visszatért csoport 25 év alatti orosz katonákból állt, akiket a belarusz területen látnak el orvosi és pszichológiai segítséggel, mielőtt továbbszállítanák őket Oroszországba rehabilitációra.
Bár korábban Kijev június 7–8-ára tervezett egy hasonló méretű fogolycserét, azt végül elhalasztották, ami miatt feszültség alakult ki a felek között.

Orosz részről Kijevet vádolták a késlekedéssel, míg Ukrajna ezt félretájékoztatásnak minősítette, és azzal érvelt, hogy Moszkva nem szolgáltatta a szükséges neveket a megállapodás végrehajtásához.
Zelenszkij hangsúlyozta: Kijev továbbra is az „összes fogoly mindenkiért” elvet szeretné érvényesíteni, vagyis a lehető legteljesebb körű csere megvalósításán dolgozik.
Eddig több mint 5000 ukrán hadifoglyot sikerült hazahozniuk a háború 2022-es kezdete óta.
Kiemelt kép: Fogolycsere keretében oroszok által szabadon engedett ukrán hadifogoly érkezik haza (Fotó: MTI/EPA)