Elbukott a népszavazás Olaszországban: a munkajogi és bevándorlási kérdések elhalványultak a választói érdektelenségben

| Szerző: Klusovszki Kíra
Olaszországban a szavazásra jogosultak 30,6 százaléka járult az urnákhoz, ami érvénytelenné tette a vasárnap és hétfőn rendezett népszavazást egyes munkajogi törvények módosításáról és a bevándorlók állampolgársági kérelmének gyorsításáról.

A belügyminisztérium végleges adatai szerint a részvétel 30,6 százalékos volt; a népszavazás érvényességéhez a szavazásra jogosultak több mint ötven százalékának kellett volna az urnákhoz járulnia.

A referendumot kezdeményező CGIL szakszervezeti tömörülés főtitkára, Maurizio Landini sajtótájékoztatóján elismerte, hogy nem érték el a kitűzött célt.

Ezzel együtt jó kiindulási pontnak nevezte, hogy több mint 14 millió olasz élt a voksolás lehetőségével. Hangsúlyozta, hogy a népszavazási kérdések továbbra is napirenden maradnak. A több mint ötmilliós tagságú szakszervezeti szövetség vezetője a választópolgárok távolmaradását részben a jobboldal népszavazás elleni kampányának tulajdonította, ami Maurizio Landini szerint demokratikus válsághelyzettel fenyeget.

Súlyos, komoly és elkerülhető kudarcnak nevezte az olaszoknak a népszavazás iránti érdektelenségét Giuseppina Picierno, a baloldali Demokrata Párt (PD) európai parlamenti képviselője, aki úgy vélte, az ellenzéki pártok hatalmas ajándékot adtak Giorgia Meloni kormányfőnek és a jobboldalnak. „A referendum egyetlen célja a Meloni-kormány megbuktatása volt. Végül azonban az olaszok buktattak meg benneteket” – üzente a népszavazás szervezőinek az Olasz Testvérek (FdI) kormánypárt.

Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes – egy másik kormánypárt, a Liga vezetője – úgy vélte, az elképzelések és hitelesség nélkül maradt baloldal saját szavazóit sem tudja megmozgatni.

Salvini a népszavazás azon pontjával kapcsolatban, amely a bevándorlók állampolgársági kérelme idejének felére csökkentését szorgalmazta, kijelentette: gyorsítás helyett több ellenőrzés és józan ész szükséges az illegális bevándorlók olasz partokon történő kikötésének megállításával, valamint a kiutasítások számának növelésével.

Antonio Tajani, a harmadik kormányerő, a Hajrá Olaszország (FI) elnöke szerint elérkezett az ideje a népszavazási szabályok módosításának. Tajani azt javasolta, hogy a jelenlegi félmillióról legalább egymillióra emeljék a referendum kezdeményezéséhez szükséges aláírások számát. A népszavazás három pontja a munka törvénykönyve módosítására vonatkozott, a negyedik pedig az Olaszországban tartózkodási és munkavégzési engedéllyel élő, Európai Unión kívüli bevándorlók esetében javasolta, hogy tíz helyett öt év után kérelmezhessék az állampolgárságot.

A részleges eredmények szerint az első három kérdésre a résztvevők több mint nyolcvan százaléka igennel szavazott, a bevándorlók állampolgársági kérelme gyorsítására azonban az urnákhoz járuló olaszok csaknem negyven százaléka nemet mondott.

Kiemelt kép: Elly Schelin, az olasz Demokrata Párt vezetője voksol a munkaügyi reformokról és a nem EU-s állampolgárok honosítási folyamatának felgyorsításáról tartott kétnapos olaszországi népszavazáson Rómában (Fotó: MTI/AP/LaPresse/Cecilia Fabiano)

Ajánljuk még