Észak-Korea vezetője, Kim Dzsongün élesen bírálta a csütörtöki hadihajó-indítás során bekövetkezett súlyos balesetet, amelyet megbocsáthatatlan bűncselekménynek nevezett – írja a BBC az észak-koreai állami médiára hivatkozva.
A beszámolók szerint az ötezer tonnás romboló alsó része megsérült, ami felborította az egyensúlyt, és instabillá tette az újonnan vízre bocsátott hajót. Kim Dzsongün személyesen is jelen volt az eseményen a keleti parti Csongdzsin város hajógyárában, ahol a baleset történt. Az észak-koreai média nem számolt be sérültekről vagy halálos áldozatokról.
A csütörtöki incidens azért is nagyon kellemetlen Észak-Koreának, mert néhány héttel azután történt, hogy bemutatták a hadihajót, amely állításuk szerint több mint 70 rakéta szállítására képes. Kim Dzsongün akkor áttörésnek nevezte a fejlesztést a haditengerészet modernizálása felé vezető úton, és jelezte, hogy a hajót a jövő év elején hadrendbe is állítják.
A vezető utasította az illetékeseket, hogy a hajót haladéktalanul állítsák helyre a júniusra tervezett kulcsfontosságú pártkongresszusig, továbbá felszólította a hajó tervezéséért felelős szakemberek felelősségre vonását. Kim szerint az incidens egy pillanat alatt súlyosan megrendítette nemzetük méltóságát és büszkeségét.
„A baleset súlyosan megrendítette nemzetünk méltóságát és büszkeségét, és a romboló azonnali helyreállítása nem csupán gyakorlati kérdés, hanem közvetlenül az állam tekintélyéhez kapcsolódó politikai kérdés”
– fogalmazott Kim Dzsongün.
Az észak-koreai vezető a történteket teljes gondatlanságnak, felelőtlenségnek és a tudománytalan tapasztalati szemléletnek tulajdonította. Hozzátette, hogy az elfogadhatatlan hibák következményeiről a jövő havi plenáris ülésen döntenek. Bár nem világos, milyen büntetés vár a felelősökre, Észak-Korea emberi jogi helyzete hírhedten súlyos. Jogvédők szerint az országban embereket börtönözhetnek be olyan apróságokért is, mint egy dél-koreai film megnézése.
Észak-Korea ritkán számol be nyilvánosan belső kudarcokról, bár az elmúlt években előfordult már néhány hasonló beismerés. Tavaly novemberben például a hat hónappal korábban történt katonai műhold felrobbanását a legsúlyosabb kudarcnak minősítették, és bírálták az előkészületek felelőseit. 2023 augusztusában egy másik sikertelen műholdindítást ugyanakkor akkor még nem tartották komoly problémának.
Kiemelt kép: május 18-i műholdfevétel egy újonnan megépült észak-koreai hadihajóról a vízre bocsátása előtt a Japán-tenger partján fekvő Cshongdzsin kikötőjében (Fotó: MTI/EPA/Maxar Technologies)