George Simion bohócot csinált magából, Nicusor Dan győzött – de merre tart Románia, és mi vár az erdélyi magyarokra?

| Szerző: Szatmári Noémi
Nicusor Dan nyerte a román elnökválasztás második és egyben döntő fordulóját vasárnap. A független jelölt csaknem tíz százalékponttal előzte meg George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét. A román elnökválasztás eredményét és hatásait Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője értékelte a hirado.hu-nak. 

Meglepő eredménnyel zárult a román elnökválasztás második fordulója vasárnap. Nicusor Dan független jelölt közel 10 százalékos előnnyel győzött, míg a kezdeti esélyesnek tartott George Simion alulmaradt. 

A független jelöltnek többek között Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is gratulált. A választási földrajzról készült térképek alapján pedig az is jól látszódott, hogy Nicosor Dan a magyarlakta területeken is főlényes győzelmet aratott.

Pászkán Zsolt szerint két fő oka volt annak, hogy Nicusor Dannak sikerült az első elnökválasztási forduló eredményeit megfordítania.  Az elemző szerint George Simion elszámította magát, és rossz kampánytaktikával dolgozott. Az AUR elnöke biztosra vette korábbi támogatóinak szavazatát, és a külföldi román diaszpórára próbált építeni, ami nem hozta meg a várt eredményeket. Emellett a elnökválasztás melletti legfőbb érvek nem a programok vagy jövőképek ütközése volt, hanem a félelemkeltés.

Pászkán Zsolt szerint az a jelölt nyert, amelyik kevésbé tűnt riasztónak. Hangsúlyozta, hogy a romániai magyar közösségek nem a jó és a rossz között választottak, hanem a kevésbé fenyegető alternatívát keresték.

Az elemző megjegyezte, hogy Nicusor Dan hiába ígérte, hogy győzelme esetén az RMDSZ is része lehet az új kormányának, mert államfőként valójában nincs erre érvényesíthető akarata, legfeljebb csak meggyőzheti róla a többi pártot. Felidézte, hogy Ionut Mosteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője május 6-án azt is kijelentette, hogy egy RMDSZ nélküli kormányban gondolkodnak.

George Simionnak, a többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének és Nicusor Dan független jelölt plakátja Bukarestben három nappal a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója előtt, 2025. május 15-én (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)

A szakértő szerint Nicusor Dan román elnökként nem tudja garantálni az erdélyi magyaroknak a kedvező irányvonalat, ezért rendkívül fontos lesz, hogyan alakul a kormányalakítás a továbbiakban. „Kérdés, hogyan dönt Nicusor Dan, jelen pillanatban nem lehet tudni, hogy ebben a felállásban ki kit irányít, vagy kit tud befolyásolni. Ez okozza a legnagyobb bizonytalanságot a következő időszakban” – fogalmazott.

Pászkán Zsolt arra is kitért, hogy a román titkosszolgálatok szerepe továbbra sem teljesen tisztázott, ráadásul még az előző kampány esetleges manipulációs próbálkozásait sem vizsgálták ki megfelelően. A szakértő nem tudja kizárni, hogy szándékos céllal történtek a magyar közösségeken belüli hergelések.

George Simion bohócot csinált magából

Az AUR még az eredmények közlése előtt jelezte, hogy visszaélésekre hivatkozva megtámadják a választás eredményét, ha nem George Simion nyeri az elnökválasztás vasárnapi második fordulóját. Pászkán Zsolt szerint egyelőre nincs arra utaló jel, hogy ez megtörténhetne. Mint mondta, az AUR elnöke komoly politikai hitelvesztést követett el, így ha elindul egy párton belüli harc, akkor nem nagyon lesz, aki az utcára hívja az embereket. A szakértő szerint George Simion gyakorlatilag bohócot csinált magából, amikor az eredmények előtt győztesnek kiáltotta ki magát.

„Ez olyan politikusi hiba, ami jellemző volt az egész kampányára. Ő egy impulzív, gyenge politikusi képességű személy, aki ennyit tudott magából kihozni”

– fejtette ki Pászkán Zsolt.

Hozzátette, hogy az elnökválasztási vereséggel George Simion párton belüli pozíciója is meginoghat, ami akár az AUR széteséséhez is vezethet.

George Simion elnökjelölt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) párt vezetője (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)

Románia továbbra is az EU utasításait követheti

A szakértő szerint az Európai Unió szempontjából Nicusor Dan győzelme pozitív fejlemény, hiszen a globalista napirenddel szimpatizáló politikusok nagyobb támogatásra számíthatnak Brüsszelből. Úgy látja, hogy Románia továbbra is „gyermeki” függésben marad Brüsszeltől, miközben végrehajtják az utasításokat. Hozzátette, hogy az uniós támogatás inkább szimbolikus lesz, mintsem rendszerszintű megoldás.

„Románia legfőbb problémája, hogy egy súlyos belső gazdasági, strukturális válságban van, fogyasztásra és hitelekre épülő gazdasággal. Ezen az Európa Unió néhány vagy akár több néhány tízmilliárd eurója sem tud sokat segíteni, legfeljebb csak szépségtapasz”

– emelte ki Pászkán Zsolt.

Összességében tehát a következő hónapok – különösen a kormányalakítás – döntő lehet abban, hogy a magyar közösség milyen jövő elé néz Romániában.

Az erdélyi matematikus útja a román elnökválasztásig

Nicusor Dan 1969. december 20-án született Fogarason, és a párizsi Sorbonne-on matematikából doktorált. Az 55 éves éves politikus közéleti szereplését olyan perekkel kezdte, amely az illegális építkezések leállítását szorgalmazta a román főváros épített örökségének megmentése védelmében.

Nicusor Dan független jelölt választási nagygyűlést tart Bukarestben 2025. május 11-én (Fotó: MTI/AP/Vadim Ghirda)

Az általa 2015-ben alapított Mentsétek meg Bukarestet (USB) városvédő mozgalom jelöltjeként a 2016-os bukaresti főpolgármester-választáson a voksok 30 százalékával még alulmaradt a küzdelemben a szociáldemokrata Gabriela Fireával szemben, de 2020-ban már – több jobboldali párt támogatását élvező – függetlenként megválasztották Bukarest főpolgármesterévé. A tisztségbe 2024-ben választották újra.

A politikus kampánya alatt ígéretet tett a korrupció elleni küzdelemre, Ukrajna támogatásának fenntartására, és arra, hogy Romániát szilárdan az európai fősodorban tartja.

A Reuters cikke szerint a brüsszeli vezetők, köztük Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az elsők között gratulált Nicusor Dannak.

Miután a román Alkotmánybíróság hivatalosan is jóváhagyja az eredményeket, Nicusor Dan kénytelen lesz lemondani Bukarest főpolgármesteri posztjáról. A román törvények ugyanis tiltják a két hivatal egyidejű gyakorlását – írja a Digi24.

Kiemelt kép: Nicusor Dan függetlenként indult államfőjelölt támogatói körében Bukarestben 2025. május 18-án, a megismételt romániai elnökválasztás második fordulójának estéjén (Fotó: MTI/EPA/Bogdan Cristel)

Ajánljuk még