Ha Trump szidná Putyint, és újabb szankciókkal fenyegetőzne, visszatérnénk a Biden-adminisztráció stílusához – Bendarzsevszkij Anton az amerikai–orosz egyeztetésről

| Szerző: Pataki István
Vlagyimir Putyin és Donald Trump két órán keresztül tárgyalt egymással telefonon keresztül az orosz–ukrán háborúról, a nagy bejelentés, amit mindenki várt, azonban elmaradt. Bendarzsevszkij Antonnal, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatójával elemeztük ki a beszélgetés után közzétett sajtónyilatkozatokat.

A közzétett nyilatkozatok alapján egyértelmű, hogy nem hozott előrelépést Donald Trump és Vlagyimir Putyin kétórás telefonbeszélgetése, és vélhetően annyira távol állnak egymástól az álláspontok, hogy a két elnök nem tudott konkrétumokban megegyezni – jelentette ki a hirado.hu kérdésére válaszolva Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

Bendarzsevszkij Anton (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

Lapunk is megírta, hogy Donald Trump hétfőn telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel az ukrajnai háború lezárásáról. A hívásra azután került sor, hogy Washington hivatalosan is elismerte: patthelyzet alakult ki a háború befejezésében, és amennyiben Moszkva továbbra sem hajlandó érdemi tárgyalásra, az Egyesült Államok végül hátat fordíthat a konfliktusnak.

Az amerikai elnök közösségi oldalán számolt be arról, hogy kétórás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Trump szerint a hívás nagyon jól sikerült, és azt állította, hogy „Oroszország és Ukrajna azonnal megkezdi a tárgyalásokat egy tűzszünetről, és ami még fontosabb: a háború lezárásáról”. Érkezett azonban nem sokkal később a kijózanító orosz reakció is. Putyin ugyanis bár kijelentette, hogy

„Oroszország kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandumon”, azonban azt is hozzátette, hogy a konfliktus kiváltó okait meg kell szüntetni.

Ez a kijelentés azért is aggasztó, mivel Oroszország legtöbbször a háború kiváltó okainak megszüntetése alatt Volodimir Zelenszkij eltávolítását, egy oroszbarát kormány felállítását, valamint öt ukrán régió Oroszországhoz csatolását érti. Természetesen ezek a feltételek Kijev számára elfogadhatatlanok, valamennyi feltétel végrehajtása egy olyan vörös vonal átlépése lenne, amelyet Ukrajna lakossága soha nem tolerálna.

Nincs semmi, ami korábban nem hangzott el

Bendarzsevszkij Anton szerint egyértelmű, hogy nem tartalmaznak semmilyen kézzelfoghatót a Fehér Ház és a Kreml nyilatkozatai, ráadásul ez azért van, mert nem tudtak egymással konkrétumokban megegyezni. A szakértő emlékeztetett, hogy amikor Trump és Putyin ezt megelőzően, még március 18-án telefonbeszélgetést váltottak, akkor utána bejelentettek egy részleges tűzszünetet, amely az energetikai infrastruktúrára terjedt ki. Felidézte, hogy azt ugyan a későbbiekben egyik fél sem tartotta be, de legalább volt eredménye az amerikai és az orosz elnök beszélgetésének.

„Most azonban nem történt semmi, ami az elmúlt hónapokban ne hangzott volna már el. Azt tudjuk, hogy Oroszország egy ideje már »hajlandó leülni tárgyalni«, sőt, a múlt héten le is ültek képviselői Ukrajnával közvetlenül tárgyalni. Azt is tudjuk, hogy Trump szeretné az azonnali tűzszünetet elérni. De sajnos a telefonbeszélgetést követően nem hangzott el olyan konkrétum, hogy akkor például jövő hét szombattól életbe lép egy tűzszünet, vagy legalább annyi, hogy jövő héten folytatódnak a tárgyalások”

– jegyezte meg Bendarzsevszkij Anton.

A szakértő szerint úgy tűnik, hiába beszélt Trump és Putyin két órán keresztül, nem tudták egymást meggyőzni. Elmondása szerint csak találgatni tudunk, hogy egyáltalán miről volt szó közöttük. Vlagyimir Putyin valószínűleg arra próbálta rábírni Donald Trumpot, hogy fogadja el az orosz követeléseket, utóbbi pedig vélhetően arra próbálta ösztönözni az orosz elnököt, hogy egyezzen bele a 30 napos tűzszünetbe, mivel ez egy jó kilépési lehetőség lehet Oroszország számára, és elhozhatja a szankciók feloldását, akár a Krím félsziget hivatalos elismerését Oroszország részeként.

„De mivel egyik oldalon sem hallottunk semmit, se Vlagyimir Putyin kérései nem teljesültek, se Trump gondolatai nem nem találtak megértő fülekre. Ennek köszönhető ez az általános kommunikáció a nyilatkozatokban. Ebből határozottan az látható, hogy nem tudnak megegyezni egymással, és túlságosan távol vannak az álláspontok”

– húzta alá.

Nem szabad felelőtlen lépéseket tenni

Bendarzsevszkij Anton megjegyezte, hogy a nemzetközi sajtót olvasva rengeteg szélsőséges véleményt látni Donald Trumppal kapcsolatban. A különböző médiumok arról írnak, hogy az amerikai elnök ezzel a beszélgetéssel úgy tűnik, hogy kiszáll a közvetítésből, magára hagyja Ukrajnát és Európát, és képtelen kellően nyomás alá helyezni Oroszországot, vagyis Donald Trump nem képviseli a nyugati érdekeket. Az Oeconomus igazgatója azonban úgy gondolja, hogy ez nem igaz, már csak azért sem, mivel egyrészt nem tudjuk, hogy mi hangzott el a beszélgetés során.

„Abból tudunk ítélkezni, ami az orosz és az amerikai sajtónyilatkozatban elhangzott. Ezek teljesen általános jellegű dolgok, eredmények nélkül. Másrészt, nehéz lett volna elvárni Donald Trumptól bármiféle kemény szavakat Oroszország irányába a nyilvánosságban” – fejtette ki a szakértő.

„Ha Donald Trump megint rááll arra a vonalra, hogy szidja Putyint, és újabb szankciókkal fenyegetőzik, akkor gyakorlatilag visszatérünk oda, ahol az előző adminisztráció állt, amikor nem volt semmiféle kommunikációs csatorna Oroszország irányába, nem voltak egyeztetések és tárgyalások, hanem gyakorlatilag egy párbeszéd nélküli háborús helyzet volt”

– tette hozzá.

Bendarzsevszkij Anton úgy gondolja, hogy mindkét félre igaz, hogy nem szabad olyan lépéseket tenni, amelyek ellehetetlenítik a tárgyalásokat, ezért nem fogunk kemény szavakat hallani sem Putyin, sem pedig Trump részéről.

Putyin igyekszik elkerülni a közvetlen találkozót

Eközben Donald Trump arról beszélt, hogy amíg nem találkozik személyesen Vlagyimir Putyinnal, addig nem ér véget az orosz–ukrán háború. Ezzel kapcsolatban Bendarzsevszkij Anton megjegyezte, hogy mindenki bízik valamiben, amikor tárgyalásba kezd, de azt már nem lehet tudni, hogy végül mit sikerül elérni, amikor két vezető ténylegesen leül egymással szemben.

„Trump egy kiszámíthatatlan, tapasztalt politikus, de Putyin is egy tapasztalt politikus, ráadásul hírszerző, akivel nem olyan könnyű tárgyalni. Az látható, hogy Vlagyimir Putyin az, aki egyértelműen kerüli most a találkozót Donald Trumppal”

– folytatta, hozzátéve, hogy Trump már többször is hangot adott annak, hogy szeretne találkozni az orosz elnökkel.

A szakértő szerint Oroszország vélhetően azért kerüli a közvetlen találkozót Donald Trumppal, mert nincs meggyőződve arról, hogy annak lesz valamiféle kézzelfogható eredménye, addig pedig nem akar találkozni vele, amíg nem tud felmutatni konkrét eredményt a találkozó végén.

Kiemelt kép: Az ukrán hadsereg 24. gépesített dandárjának képén a 3. zászlóalj katonái kiképzésen vesznek részt egy nem megnevezett kelet-ukrajnai helyen 2025. március 27-én, az Ukrajna elleni orosz háború alatt (Fotó: MTI/EPA/Ukrán 24. gépesített dandár)

Ajánljuk még